SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
17. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Likumprojekts
TĒMA: Ģimene
2
2

Rosina vienkāršot vienošanās par bērna aizgādību un saskarsmes tiesībām piespiedu izpildes kārtību

FOTO: Freepik.

Līdz 28. aprīlim tiesību aktu projektu portālā sabiedrība var piedalīties publiskajā apspriešanā par likumprojektiem, ar kuriem plānots vienkāršot pie zvērināta notāra laulības šķiršanas ietvaros noslēgtas vienošanās par bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām un uzturlīdzekļiem piespiedu izpildes kārtību.

Civillikums noteic, ka laulību iespējams šķirt pie zvērināta notāra vai tiesā. Tiesā laulību šķir tad, ja laulāto starpā pastāv strīds.

Zvērināts notārs šķir laulību situācijās:

  • ja laulātajiem nav kopīgu nepilngadīgu bērnu un kopīgas mantas;
  • ja laulātie spēj vienoties par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali.

Vienošanās par saskarsmi ar bērnu un aizgādību piespiedu izpilde, nevēršoties tiesā

Šobrīd Notariāta likuma 107.1 panta trešā daļa paredz, ka piespiedu izpildei bezstrīdus kārtībā ir nododamas vienošanās tikai par vienreizējiem vai periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem, ja tās taisītas notariāla akta formā. Savukārt vienošanās par bērna aizgādību un saskarsmes tiesībām piespiedu izpilde bez tiesas starpniecības nav paredzēta.

Tas nozīmē, ka situācijā, ja laulības šķiršanas laikā pie zvērināta notāra noslēgto vienošanos par saskarsmes tiesībām kāda no pusēm nepilda, lai uzsāktu tās piespiedu izpildi, ir jāvēršas tiesā ar prasību vispārējā kārtībā.

Lai nodrošinātu bērna labāko interešu aizsardzību un pasargātu viņu no iespējamas emocionālās pārslodzes un stresa, ko var radīt iesaiste tiesvedības procesos, ar likumprojektu “Grozījumi Notariāta likumā” plānots noteikt, ka vienošanos par bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām un bērna uzturlīdzekļiem apliecina notariālā akta formā, paredzot saistību izpildi Notariāta likuma D1 sadaļā noteiktajā kārtībā.

Šāda kārtība nodrošinātu ātrāku piespiedu izpildi, jo personas varētu vērsties pie zvērināta tiesu izpildītāja bez tiesas iesaistes.

Likumā plānots precizēt, ka notariālais akts:

  • par bērna aizgādību izpildāms Civilprocesa likuma 74.4 nodaļā “Nolēmumu izpildīšana lietās, kas izriet no aizgādības tiesībām” paredzētajā kārtībā;
  • par saskarsmes tiesībām izpildāms Civilprocesa likuma 74.nodaļā “Nolēmumu izpildīšana lietās, kas izriet no saskarsmes tiesībām” paredzētajā kārtībā.

Ja, šķirot laulību pie zvērināta notāra, laulātajiem ir jāvienojas par kopīgās mantas sadali, tad laulātie arī turpmāk varēs izvēlēties, vai vienošanos taisīt privātā kārtā vai notariālā akta veidā.

Piespiedu izpildei varēs nodot notariālo aktu, ja tajā būs skaidri noteikta saskarsmes izmantošanas kārtība

Notariāta likuma 107.3 pants regulē prasības, kādām jāatbilst notariālajam aktam, lai to varētu nodot izpildei.

Ar grozījumiem Notariāta likumā plānots noteikt, ka notariālo aktu par saskarsmes tiesību īstenošanu varēs nodot piespiedu izpildei tad, ja aktā būs skaidri noteikta:

  • saskarsmes izmantošanas kārtība;
  • saskarsmes laiks un vieta;
  • pienākumu un izdevumu sadale starp pusēm saskarsmes tiesību īstenošanai.

Līdz ar to laulātajiem, vēršoties pie notāra, iesniegumā par laulības šķiršanu līdztekus citai Notariāta likuma 329. pantā noteiktajai informācijai būs precīzi jānorāda iepriekš uzskaitītā informācija par saskarsmes tiesību īstenošanu.

Likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” anotācijā uzsvērts: “Zvērināts notārs ir neitrāla persona, kas palīdz klientiem nonākt pie risinājuma vienošanās ceļā. Zvērināts notārs pirms notariālā akta taisīšanas noskaidro notariālā akta dalībnieku gribu un darījuma noteikumus, skaidri un nepārprotami pieraksta personu paziņojumus, iepazīstina dalībniekus ar iespējamām darījuma tiesiskajām sekām, lai likumu nezināšana un pieredzes trūkums netiktu izmantots viņiem par ļaunu. Likums paredz zvērinātam notāram paskaidrošanas pienākumu akta dalībniekiem. Ja gadījumā notārs konstatē, ka starp pusēm pastāv strīds par bērna aprūpes jautājumiem, laulības šķiršana bezstrīdus kārtībā pie zvērināta notāra nav pieļaujama.”

Lai apturētu notariāla akta piespiedu izpildi par saskarsmi un aizgādību, prasību varēs celt tikai vispārējā kārtībā

Civilprocesa likuma 406. pants noteic, kā iespējams apstrīdēt prasījumu, kas izpildāms bezstrīdus piespiedu kārtībā. Patlaban atbilstoši  Notariāta likuma 107.9  panta noteikumiem, ja atbildētājs uzskata, ka prasījums par saistību izpildi ir nepamatots, tad viņš var celt prasību tiesā Civilprocesa likuma 406. pantā noteiktajā kārtībā.

Ar grozījumiem Notariāta likumā plānots noteikt, ka Civilprocesa likuma 406. pantā noteiktā kārtība nebūs piemērojama bērna aizgādībai un saskarsmes tiesībām. Šis izņēmums neskars personas tiesības celt prasību vispārējā kārtībā, kā arī prasības celšanas gadījumā joprojām pastāvēs tiesības lūgt tiesu apturēt notariālā akta piespiedu izpildi.

Precizētas tiesu izpildītāju veicamās darbības, izpildot notariālos aktus par saskarsmi un aizgādību

Ar likumprojektu “Grozījumi Civilprocesa likumā” paredzēts precizēt likuma 74.4 nodaļas un 74.5 nodaļas regulējumu, lai tas būtu attiecināms arī uz Notariāta likuma kārtībā taisītajiem notariālajiem izpildu aktiem par bērna aizgādību un saskarsmes tiesībām, nosakot:

  • ja netiek pildīts notariālais akts par bērna aizgādību vai saskarsmi, tad par to tiek informēta tiesa pēc bērna dzīvesvietas;
  • Civilprocesa likuma 620.21 pantā noteiktais par gadījumiem, kad tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta prokuratūrai aktu par sprieduma nepildīšanu, lai tā izlemtu jautājumu par kriminālprocesa uzsākšanu pret parādnieku, neattiecas uz gadījumiem, kad netiek pildīts notariālais izpildu akts par bērna aizgādību;
  • ja bāriņtiesai nav iespējams iegūt Civilprocesa likuma 620.19 pantā minēto informāciju (bērna dienas režīms) vai bērna nodošana piedzinējam nenotiek, jo tiesu izpildītāja noteiktajā vietā un laikā bērns nav sastapts, tad tiesu izpildītājs sagatavo par to aktu un izsniedz izpildu dokumentu atpakaļ piedzinējam bez izpildes;
  • ja pēc tam, kad izskatīts jautājums par naudas soda uzlikšanu (620.25 pants), parādnieks nepilda tiesu izpildītāja saskaņā ar Civilprocesa likuma 620.23 pantā noteikto kārtību atkārtoti doto rīkojumu par pienākumu izpildīt Notariāta likuma Dsadaļā noteiktajā kārtībā taisītu notariālo aktu par saskarsmes tiesībām un par to atkārtoti saskaņā ar šā likuma 620.24 panta pirmo daļu ir sastādīts akts par notariālā akta nepildīšanu, vai pastāv citi apstākļi, kas apgrūtina šī akta izpildi vai padara to neiespējamu, tiesu izpildītājs izsniedz izpildu dokumentu atpakaļ piedzinējam, informējot to par viņa tiesībām celt tiesā prasību par saskarsmes tiesībām.


Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā

Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā).

Lai piedalītos sabiedriskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”.

Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (likumprojekts “Grozījumi Notariāta likumā” un/vai likumprojekts “Grozījumi Civilprocesa likumā”), augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona.

Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”.

Izteikt priekšlikumus un iebildumus par likumprojektu var līdz 28. aprīlim

 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI