E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27286
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Ja darbiniekam ir arodslimība

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. septembrī, 2022
Kate

Darbiniekam noteikta arodslimība – izdegšana –, kas radusies, strādājot par dispečeri 24 stundu maiņās. Saprotams, ka darbinieks nevar turpināt strādāt šajā amatā, tāpēc tiek piedāvāts 24 stundu darbs paaugstinātas spriedzes apstākļos, nesot lielu atbildību par cilvēku dzīvībām. Darbinieks brīvās dienas aizpilda ar darbnespējas lapu B (arodslimības dēļ). Ja darbiniekam darbnespējas lapas ir katru mēnesi, pat vairākas reizes mēnesī, vai tas nav pamatots iemesls uztraukties, ka viņš izdeg arī šajā amatā? Kur var lūgt pārvērtēt darbinieka piemērotību amatam, balstoties uz arodslimību? Pastāv aizdomas, ka regulāra darbnespējas lapas atvēršana ir kā papildu peļņas veids diennakts dežūrām. Kā rīkoties šajā situācijā?

A
atbild:
22. septembrī, 2022
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Darba devējam ir pienākums nosūtīt darbinieku veikt ārpuskārtas obligāto veselības pārbaudi pēc nodarbinātā vai uzticības personu pieprasījuma, ja ir pamats domāt, ka veselībai kaitīgie darba vides faktori negatīvi ietekmē nodarbinātā veselību, kā arī uz šādu pārbaudi nosūtīt pēc darba devēja iniciatīvas var jebkurā citā termiņā, lai pārliecinātos, ka nodarbinātā veselības stāvoklis atbilst veicamajam darbam, tai skaitā ilgstošas vai biežas darbnespējas gadījumā (MK noteikumu Nr. 219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” 4.2.2.4. un 4.2.2.5. apakšpunkts).

Ja arodslimību ārsts atbilstoši MK noteikumos Nr. 219 noteiktajai kārtībai sniedz atzinumu, ka nodarbinātā veselības stāvoklis neatbilst veicamajam darbam un kaitīgie darba vides faktori var tikai pasliktināt darbinieka veselības stāvokli, saskaņā ar MK noteikumu Nr. 219 58. punktā noteikto kārtību darba devējam ir pienākums nodrošināt nodarbinātajam darba apstākļus bez konkrētā veselībai kaitīgā darba vides faktora ietekmes un/vai nodrošināt, ka nodarbinātais neveic darbu konkrētajos īpašajos apstākļos.

Tādā gadījumā darba devējam ar darbinieku jāvienojas par pārcelšanu citā amatā (par darba līguma noteikumu grozījumiem), kurā, veicot darba pienākumus, darbinieka veselības stāvoklis darba vides faktoru ietekmē nepasliktināsies. Darba līgumā grozījumi veicami, ievērojot Darba likuma 97. vai 98. pantā noteikto kārtību. Ja darba devējam nav iespējas piedāvāt šādu amatu, darba tiesiskās attiecības ir uzsakāmas, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu, – darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums. Šādā gadījumā darbiniekam ir izmaksājams atlaišanas pabalsts Darba likuma 112. pantā noteiktajā apmērā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 161 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas