E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27255
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Kā rēķinās pabalstus, ja pēc iepriekšējā BKA dažus mēnešus ir strādāts

J
jautā:
06. septembrī, 2022
Kista

Labdien! Vēlos noskaidrot, kā man tiks aprēķināts maternitātes un vecāku pabalsts, ja no iepriekšējā BKA esmu atgriezusies darbā ar 1. septembri, taču nākamajam pirmsdzemdību atvaļinājumam jāsākas jau 5. decembrī. Starp abiem BKA nostrādāšu tikai 3 mēnešus. Vai saprotu pareizi, ka aprēķinā tiks ņemta vērā tikai viena alga, proti, alga par septembri, un no tās tiks rēķināta dienas vidējā izpeļņa, no kuras attiecīgi 43,75% ir vecāku pabalstam?

A
atbild:
12. septembrī, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Maternitātes pabalsts

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums.

Jūs informējat, ka grūtniecības atvaļinājumā dosieties 05.12.2022., tātad vidējā apdrošināšanas iemaksu alga jāaprēķina, ņemot vērā gūtos ienākumus periodā no 01.10.2021. līdz 30.09.2022.

Ja vidējās iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka, attiecīgajā periodā neieskaitot minētās dienas.

Tā kā darbu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma esat atsākusi ar 01.09.2022., tad vidējā iemaksu alga maternitātes pabalstam tiks aprēķināta, ņemot vērā Jūsu ienākumus periodā no 01.09.2022. līdz 30.09.2022., dalot ar attiecīgā mēneša kalendāra dienu skaitu.

Vecāku pabalsts

Vecāku pabalstu Jums aprēķinās no jauna. Proti, no jauna aprēķinās vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un pabalsta apmēru.

Vecāku pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķinās par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, no kura šis pabalsts tiks piešķirts. Vidējo iemaksu algu vecāku pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina līdzīgi kā maternitātes pabalstam. Arī šajā gadījumā no 12 mēnešu perioda tiek izslēgtas pārejošas darbnespējas, bērna kopšanas atvaļinājuma, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dienas.

Sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Lai vecāku pabalstu par nākamā bērna kopšanu piešķirtu lielākajā apmērā, veic salīdzināšanu pabalsta apmēriem –, kāds aprēķināts no jauna un kāds bija aprēķināts par iepriekšējā bērna kopšanu. Izmaksā vienu, apmēra ziņā lielāko pabalstu.

Būtiski

Nosacījums par pabalsta apmēra “saglabāšanu” ir spēkā tikai vecāku pabalstam, uz maternitātes pabalstu tas neattiecas. Maternitātes pabalsts tiks aprēķināts no jauna un var atšķirties no iepriekš saņemtā.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācijas kanālus, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU