E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34985
Lasīšanai: 6 minūtes

Kāda ir atbildība par transportlīdzekļa vadīšanu un jauniem pārkāpumiem, ja tiesības ir atņemtas

J
jautā:
04. janvārī, 2025
Aleksejs

Labdien! Personai ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz 36 mēnešiem, kā arī ir piešķirti astoņi pārkāpuma uzskaites punkti par 51.5 un 55.26.1. 
Vēlos uzzināt: 
1) Kādu naudas sodu piemēros, ja persona tiks pieķerta, vadot transportlīdzekli piešķirtā lieguma laikā? 
2) Vai tiks pagarināts vadīšanas tiesību izmantošanas liegums, ja personu pieķers, vadot transportlīdzekli piešķirtā lieguma laikā? Ja tiks pagarināts, tad kādos gadījumos? 
3) Vai tiks pagarināts vadīšanas tiesību izmantošanas liegums, ja personu pieķers, braucot ar transportlīdzekli piešķirtā lieguma laikā, kā arī pārkāpjot kādu no CSN, par kuru paredzēta pārkāpuma uzskaites punktu piemērošana? Vai stājas spēkā jauns vadīšanas tiesību izmantošanas liegums (klāt esošajam), ja pārkāpuma uzskaites punktu skaits pieaug vai sasniedz noteiktu skaitu? 
4) Vai tiek piemērots naudas sods vai cits soda veids par braukšanu ar atņemtām tiesībām, ja pārkāpumu fiksēja ar stacionāro/pārnēsājamo fotoradaru? Piemēram, gadījumā, ja transportlīdzeklis, kas oficiāli pieder personai ar aktuālu vadīšanas tiesību izmantošanas liegumu, ir pārkāpis CSN un pārkāpums tika fiksēts ar iepriekš minētajiem tehniskajiem līdzekļiem. 
Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
Šodien
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 18. panta otrajai daļai tiesību izmantošanas aizliegumu nosaka uz laiku no viena mēneša līdz diviem gadiem. Līdz ar to konkrētajā situācijā ir piemērots nevis tiesību izmantošanas liegums, bet tiesību atņemšana. Arī jautājumā norādītā tiesību norma noteic, ka par attiecīgo administratīvo pārkāpumu paredzēta tiesību atņemšana.  

Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 17. panta pirmo daļu tiesību atņemšana ir personai piešķirto tiesību anulēšana, nosakot tai aizliegumu noteiktu laiku atkārtoti iegūt šīs tiesības. Pēc tiesību atņemšanas termiņa beigām personai tiesības jāiegūst no jauna, ievērojot normatīvajos aktos noteikto tiesību piešķiršanas kārtību. 

Konkrētajā situācijā, kad transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas, bet transportlīdzekļa vadīšana tiek turpināta, piemērojams Ceļu satiksmes likuma 51. panta sestās daļas 1. punkts, kas noteic, ka par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nav noteiktā kārtībā iegūtas vai ir atņemtas), transportlīdzekļa vadītājam piemēro naudas sodu no piecdesmit sešām līdz simt četrpadsmit naudas soda vienībām jeb no 280 līdz 570 eiro. Aizliegums atkārtoti iegūt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības netiek pagarināts. 

Ņemot vērā Ceļu satiksmes likuma 43.1 panta pirmajā daļā ietverto mērķi pārkāpumu uzskaites punktu sistēmai, kā arī Ministru kabineta noteikumus Nr. 551 “Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi” kopsakarā ar Ceļu satiksmes likuma 1. pantā skaidroto jēdzienu (kas ir transportlīdzekļa vadītājs), pārkāpuma uzskaites punkti būtu jāturpina noteikt neatkarīgi no tā, vai transportlīdzekļa vadītājam ir vai nav atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Proti, jaunu pārkāpumu dēļ, sasniedzot noteiktu skaitu t. s. soda punktu, būtu jānosaka attiecīgie ietekmēšanas līdzekļi neatkarīgi no vadīšanas tiesību esamības. Piemēram, jānosaka apmācības kursi (semināri) ceļu satiksmes drošības un transportlīdzekļa drošas vadīšanas jautājumos vai braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības. Par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas liegumu pārkāpumu uzskaites punktu dēļ jānorāda, ka minētais liegums ir patstāvīgs (paralēls), respektīvi, tas nevar pagarināt tiesību atņemšanas (un aizlieguma tās atkārtoti iegūt) termiņu, bet faktiski var pagarināt laiku, kurā tiesības nevar atgūt/izmantot. 

Ceļu satiksmes likuma 162. panta pirmā daļa noteic: ja pārkāpti apstāšanās vai stāvēšanas noteikumi, bet transportlīdzekļa vadītājs neatrodas pārkāpuma izdarīšanas vietā, vai ja pārkāpums fiksēts ar tehniskajiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli, sodu par pārkāpumu piemēro transportlīdzekļa īpašniekam. Savukārt minētā panta otrā daļa noteic, ka sodu par administratīvo pārkāpumu transportlīdzekļa īpašniekam nepiemēro tikai šādos gadījumos: 

  • ja tiek konstatēts, ka pārkāpuma izdarīšanas brīdī transportlīdzeklis nav atradies transportlīdzekļa īpašnieka valdījumā citas personas prettiesisku darbību dēļ;
  • ja transportlīdzekļa īpašnieks norāda personu (un to identificējošos datus), kura pārkāpuma izdarīšanas brīdī vadīja transportlīdzekli, kā arī iesniedz šo faktu apliecinošus pierādījumus.

Ievērojot minēto, situācijā, kurā pārkāpums fiksēts ar fotoradaru, transportlīdzekļa īpašniekam, kuram atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības un kurš nepierāda, ka konkrēto transportlīdzekli nav vadījis, papildus sodam par pamata pārkāpumu tiks piemērots sods par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību, proti, minētie 280–570 eiro. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 192 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas