TĒMA: Mājoklis

Kad var izbeigt kopīpašuma pirms noteiktā piecu gadu termiņa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. augustā, 2022
Jānis

Labdien! Vēlējos jautāt par Civillikuma 1074. panta otro daļu. Vai pantu var izmantot arī tad, ja kopīpašnieks nav reģistrējis savu īpašumu zemesgrāmatā, taču īpašumtiesības redzamas kadastrā? Tāpat pantā paredzēta iespēja izbeigt kopīpašumu pirms piecu gadu termiņa, ja ir svarīgs iemesls. Vai šajā gadījumā nepiedalīšanās īpašumā veicamajos remontos, lai nezaudētu tā vērtību (tekošs jumts u.tml.), būtu uzskatāma par svarīgu iemeslu?

A
atbild:
08. augustā, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.

1074. panta otrā daļa ar grozījumiem Civillikumā stājās spēkā šogad 1. maijā, un tā paredz ierobežojumu prasīt kopīpašuma dalīšanu bez īpaša pamata agrāk nekā piecus gadus no īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatā. Likumprojekta anotācijā minēts, ka par svarīgu iemeslu kopīpašuma dalīšanai ātrāk nekā pēc pieciem gadiem var būt situācija, kad negodprātīgs kopīpašnieks kaitē pārējiem, t. sk. traucē nekustamā īpašuma uzturēšanu.

Vairāk par likuma grozījumiem var lasīt publikācijā “Jauni tiesiskie mehānismi kopīpašuma dalīšanas gadījumā”.