TĒMA: Tieslietas

Par pierādījumu iesniegšanu civilprocesā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. maijā, 2022
Liene

Labdien. Vai liecinieks civillietā var papildus iesniegt tiesā rakstveida pierādījumu?
Jau iepriekš pateicos par atbildi

A
atbild:
09. maijā, 2022

Civilprocesā pierādījumus iesniedz puses (prasītājs un atbildētājs) un citi lietas dalībnieki.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 73. pantu lietas dalībnieki ir puses, trešās personas, pušu un trešo personu pārstāvji, prokurors un tās valsts vai pašvaldību iestādes un personas, kurām ar likumu piešķirtas tiesības aizstāvēt tiesā citu personu tiesības un ar likumu aizsargātās intereses, institūcijas, kuras likumā paredzētajos gadījumos pieaicina atzinuma došanai, kā arī šo personu pārstāvji.

Savukārt liecinieks ir persona, kurai zināmi fakti, kas attiecas uz lietu, un kuru tiesa izsaukusi uz tiesas sēdi, pēc lietas dalībnieka lūguma.

Tas nozīmē, ka Civilprocesa likums tieši neparedz lieciniekiem tiesības iesniegt tiesai rakstveida pierādījumus (liecība ir  viens no pierādīšanas līdzekļiem), jo pierādījumu iesniegšana ir pušu un citu lietas dalībnieku pienākums.

Tomēr, ja liecinieka rīcībā ir pierādījumi, kam ir nozīme civillietas iztiesāšanā, tad liecinieks var vērsties pie attiecīgās puses vai lietas dalībnieka, kas ar motivētu lūgumu var iesniegt tiesā pierādījumus lietas iztiesāšana laikā (Civilprocesa likuma 93. panta trešā prim daļa).