E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25877
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
3
1
3

Vai jāmaksā nodoklis no ienākuma, pārdodot mantotu un dāvinātu nekustamo īpašumu

J
jautā:
23. martā, 2022
Jānis

Labdien! Vēlos pārdot savas dzimtas māju, kur 1/2 daļu 2015. gadā esmu mantojis no sava tēva, bet otru 1/2 daļu šajā pašā laikā mantoja mana mamma. Mamma šo 1/2 daļu 2018. gadā uzdāvināja man. Dāvinājuma līgumā norādītā kadastra cena bija 5000 eiro. Darījuma cena pašreiz ir 80 000 eiro. Vai man būs jāmaksā IIN, vai tas šajā gadījumā tiek atcelts sakarā ar radniecību? Paldies.

A
atbild:
25. martā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no nekustamā īpašuma pārdošanas ieņēmuma atņemot tā iegādes un ieguldījumu vērtību.

Arī tad, ja nekustamais īpašums ir mantots vai saņemts kā dāvinājums, pārdodot šo īpašumu, nodoklis no ienākuma jāmaksā, ja vien konkrētajā situācijā nav piemērojams nodokļa atbrīvojums, kādi likumā ir paredzēti vairākos gadījumos. Jo nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Tam, ka īpašums ir mantots vai saņemts kā dāvinājums, ir nozīme iegādes vērtības noteikšanai, kas attiecīgi samazina apliekamo ienākumu, ja nodoklis ir jāmaksā.

Ja nekustamais īpašums iegūts mantojuma ceļā, par tā iegādes vērtību uzskata attiecīgi mantojuma masā ietilpstošā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību.

Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata, par tā iegādes vērtību uzskata attiecīgi dāvinājuma līgumā norādītā konkrētā nekustamā īpašuma vērtību, kas nav lielāka par nekustamā īpašuma atsavināšanas cenu.

Ir vēl daži papildnosacījumi dāvinājuma no radinieka vai mantojuma iegādes vērtības piemērošanai. Lai noskaidrotu, vai būs jāmaksā nodoklis un kā tas tiks aprēķināts (vai arī, iespējams, nebūs jāmaksā), jums jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU