TĒMA: Mājoklis

Vai kooperatīva valde var noteikt kopīpašuma apsaimniekošanas maksu

J
jautā:
11. decembrī, 2021
Sanita

Labvakar! Vēlējos noskaidrot, vai dārziņu kooperatīva valdei ir tiesības piemērot biedriem apsaimniekošanas maksu par īpašuma m2, ja šīs apsaimniekošanas izmaksas ir tikai fiksētās kooperatīva administrācijas izmaksas (valdes priekšsēdētāja, grāmatvedes un elektriķa alga, kancelejas izdevumi, mājaslapas uzturēšana, grāmatvedības programmas izmaksas) un ar īpašumu platību nesaistīta kopīga pievadceļa apsaimniekošanas fiksētās izmaksas (grāvmalu izpļaušana gar šo lielo ceļu, apgaismojums uz lielā ceļa, interneta pieslēgums videonovērošanas kamerām uz lielā ceļa)? Piebildīšu, ka no šī lielā ceļa atzarojas 20 perpendikulāri ceļi, kuros ir visi kooperatīvā esošie īpašumi. Šos 20 mazos ceļus, kas iet gar katru privātīpašumu, kooperatīvs neapsaimnieko. Gan lielais, gan mazie ceļi ir pašvaldības īpašums, ko kooperatīvs no pašvaldības nomā. Tā kā kooperatīvā ir dažāda lieluma īpašumi, vai valde drīkst pieprasīt īpašniekiem šo kopīpašuma apsaimniekošanas maksu uz m2, vai tas pareizi būtu dalāms uz īpašnieku skaitu? Jo visi īpašnieki saņem identisku pakalpojumu.

A
atbild:
20. decembrī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Kooperatīvās sabiedrības darbības pamatprincipus nosaka Kooperatīvo sabiedrību likums. Minētā likuma 30. pants noteic, ka augstākā sabiedrības pārvaldes institūcija ir biedru kopsapulce. Tās kompetencē cita starpā ietilpst valdes locekļu ievēlēšana un atsaukšana, atlīdzības noteikšana valdes locekļiem un grozījumu izdarīšana statūtos, kuros var paredzēt gan biedru naudas lielumu, gan iestāšanās maksu (likuma 12. un 31. pants). Savukārt valdes pamatfunkcija ir pārvaldīt sabiedrības mantu un rīkoties ar tās līdzekļiem atbilstoši likumam, statūtiem un kopsapulces lēmumiem (likuma 51. pants). Līdz ar to kooperatīvās sabiedrības valde nav tiesīga patstāvīgi noteikt jebkādus apsaimniekošanas maksājumus sabiedrības biedriem, jo šādu jautājumu izlemšana ir biedru kopsapulces ekskluzīvajā kompetencē.