Pieļaujamais virsstundu skaits

J
jautā:
26. novembrī, 2021
Sarmīte

Labdien! Vēlējos noskaidrot, kā tiek aprēķināts maksimāli pieļaujamo virsstundu skaits mēnesī normālajam darba laikam (40 stundas nedēļā). Atradu vienu šādu skaidrojumu šajā sadaļā. Bet šis aprēķins ir norādīts summētā darba organizācijas veidam, un vai tiešām netiek ņemts vērā nostrādāto stundu skaits šajos mēnešos? Vai varētu norādīt šo aprēķina formulu 2021. gada novembrim? Pirmkārt, nostrādātam pilnam mēnesim. Otrkārt, prombūtnei no 13.11.2021. līdz 16.11.2021. Ar kuru dienu tiek skaitīts septiņu dienu periods: sākot ar mēneša pirmo dienu vai pirmdienu, vai ar to dienu, kad tiek noteiktas virsstundas?

A
atbild:
06. janvārī, 2022
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 136. panta piekto daļu virsstundu darbs nedrīkst pārsniegt vidēji astoņas stundas septiņu dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz četrus mēnešus. Valsts darba inspekcijas ieskatā normā minētais pārskata periods ir jāpielāgo darbiniekam noteiktajam darba laikam, proti, ja:

  • nolīgts normālais darba laiks, tad virsstundu darba pārskata periods ir mēnesis;
  • nolīgta summētā darba laika organizācija ar pārskata periodu no viena līdz četriem mēnešiem, tad Darba likuma 136. panta piektajā daļā minētais virsstundu darba pārskata periods ir attiecīgi no viena līdz četriem mēnešiem;
  • nolīgta summētā darba laika organizācija ar pārskata periodu, kas lielāks par četriem mēnešiem – četri mēneši.

Pieļaujamo virsstundu skaitu, kuru darbiniekam ir tiesības saskaņā ar Darba likuma 136. panta piekto daļu strādāt pārskata periodā, kas nepārsniedz vienu mēnesi, aprēķina šādi, piemēram: viena mēneša pārskata periodā no 01.11.2021. līdz 30.11.2021. ir 30 kalendāra dienas jeb 4 kalendāra nedēļas un 2 dienas, līdz ar to:

  • 30 kalendāra dienas viena kalendāra mēneša periodā : 7 kalendārās dienas nedēļas periodā = 4,28 kalendāra nedēļas viena kalendāra mēneša periodā;
  • 4,28 kalendāra nedēļas viena kalendāra mēneša periodā x 8 pieļaujamās virsstundas kalendārās nedēļas periodā = 34,24 pieļaujamās virsstundas viena mēneša periodā.

Tātad viena mēneša pārskata periodā no 01.11.2021. līdz 30.11.2021. darbinieku aizliegts nodarbināt vairāk nekā 34,24 virsstundas, ar nosacījumu, ka darbinieks nav bijis prombūtnē

Ja pārskata periodā ir bijusi attaisnota prombūtne, tad attaisnotās prombūtnes laiks samazina normālā darba laika stundu daudzumu, kā arī ietekmē virsstundu aprēķināšanas kārtību. Piemēram, ja darbinieks no 13.11.2021. līdz 16.11.2021. atradās prombūtnē, uz darbinieku ir attiecināms 151 normālā darba laika stundu skaits (19 darba dienas x 8 stundas – 1 stunda (pirms svētku dienām darba dienas ilgums saīsināms par vienu stundu, ja darba koplīgumā, darba kārtības noteikumos vai darba līgumā nav noteikts īsāks darba laiks)).

Aprēķinot pieļaujamo virsstundu skaitu, no pārskata perioda kalendārajām dienām jāatskaita attaisnotās prombūtnes kalendārās dienas, līdz ar to arī pieļaujamās virsstundas 7 kalendāro dienu posmā nosakāmas tikai no šī laika posma.

Piemēram: ja viena mēneša pārskata periodā no 01.11.2021. līdz 30.11.2021. no 13.11.2021. līdz 16.11.2021. darbinieks atradies prombūtnē, tad periodi no 01.11.2021. līdz 12.11.2021. un no 17.11.2021. līdz 30.11.2021. ir 26 kalendārās dienas, līdz ar to:

  • 26 kalendāra dienas : 7 kalendārās dienas nedēļas periodā = 3,71 kalendāra nedēļas viena kalendāra mēnešu periodā;
  • 3,71 kalendāra nedēļas viena kalendāra mēnešu periodā x 8 pieļaujamās virsstundas kalendārās nedēļas periodā = 29,68 pieļaujamās virsstundas viena mēneša periodā.

Tātad minētajā piemērā attiecībā uz viena mēneša pārskata periodu no 01.11.2021. līdz 30.11.2021. darbinieku periodos no 01.11.2021. līdz 12.11.2021. un no 17.11.2021. līdz 30.11.2021. aizliegts nodarbināt vairāk nekā 29,68 virsstundas.