Labdien! Tēvs atstāja mantojumā zemi un ēkas virs tās. Tiesa sadalīja tikai tēva atstāto zemi mantojumā, bet ēkas virs zemes ne, jo tās nebija ierakstītas zemesgrāmatā. Ēkas celtas 1993. gadā (ir izstrādāts projekts, bet būvniecības atļauju nevar atrast). Vai ir kāda vienkāršota kārtība to ēku reģistrēšanai, kas celtas īsi pēc Latvijas Republikas neatkarības atgūšanas? Kāda ir kārtība, lai ēkas ierakstītu zemesgrāmatā un tālāk sadalītu kā atstāto mantojumu?
Likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 18. pants nosaka: ja fiziskā persona ēkas (būves) ieguvusi pirms 1993. gada 5. aprīļa un tai nav saglabājies īpašuma tiesības apliecinošs dokuments (līgums, apliecība par tiesībām uz mantojumu, akts par ēkas nodošanu ekspluatācijā un tamlīdzīgi dokumenti), ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā uz šīs personas vārda, pamatojoties uz pašvaldības vai Valsts zemes dienesta izziņu, kurā norādīts, uz kāda tiesiska pamata šī persona ieguvusi ēkas (būves).
Ja dzīvojamā ēka, kura celta 1993. gadā, nav nodota ekspluatācijā un ierakstīta zemesgrāmatā, svarīgi ir, vai būves cēlājiem ir saglabājies padomju laika būvprojekts. Ja būvprojekta nav, bet būvvalde gūst pārliecību, ka ēka ir izbūvēta pirms 1993. gada, būvvaldei nav tiesiska pamata iepriekš pieņemt, ka konkrētā ēka ir patvaļīgas būvniecības objekts. Ja persona vēlas saņemt aktu par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā un būvniecības dokumentācijas nav, tā ir jāgatavo no jauna. Taču šī ēka tiek vērtēta kā jaunbūve un tiek piemērotas visas normas, kas ir spēkā patlaban, piemēram, attiecībā uz pagaidu energoefektivitātes sertifikātu, skursteņslaucītāju atzinumu u. c. Iespējams, ka pēc jaunā pašvaldību teritoriālā plānojuma privātmāju apbūve šajā teritorijā nemaz nav iespējama. Vai arī ir problēmas ar sarkanajām līnijām – šajā teritorijā izbūvēts kaut kas tāds, ko tagad normatīvi vairs nepieļauj.
Likuma 17. pants nosaka: Ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā, pamatojoties uz vienu no šādiem dokumentiem:
Vairāk par to, kā padomju laikā būvētu privātmāju nodot ekspluatācijā, var lasīt šeit.
Lai saņemtu detalizētāku informāciju tieši jūsu situācijai, ieteiktu vērsties pie zvērināta notāra.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!