TĒMA: Tieslietas

DNS ekspertīze – labprātīgā vai tiesas ceļā

J
jautā:
03. novembrī, 2021
Amanda

Labdien! Kas jādara, lai varētu veikt DNS testu? Tēvs uzskata, ka nav bērna tēvs.

A
atbild:
16. decembrī, 2021
Ilona Barkovska
juriste

Ja bērna māte vēlas noteikt paternitāti, izmantojot DNS testu, tad ir divas iespējas, kā to izdarīt.

Viens variants – ja bērna tēvs (vai iespējamais bērna tēvs) labprātīgi piekrīt to veikt, tad personas var pierakstīties iestādē (portālā iepriekš tika publicēta atbilde ar informāciju, kur šādu ekspertīzi vai testu var veikt) un saņemt attiecīgu pakalpojumu.

Otrs variants – ja bērna tēvs nevēlas veikt DNS testu, tad to var noteikt tiesa, izskatot prasību par paternitātes noteikšanu (vai paternitātes pieņēmuma vai paternitātes atzīšanas apstrīdēšanu). Šādu iespēju paredz Civilprocesa likuma 249.1 panta pirmā daļa: tiesa pēc lietas dalībnieka lūguma nosaka ekspertīzi bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai. Savukārt šā panta otrā daļa nosaka: ja kāds no lietas dalībniekiem izvairās no ekspertīzes, tiesa pieņem lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzes izdarīšanai.

Vairāk par to, kā tiek noteikta paternitāte, var izlasīt portālā publicētajā atbildē šeit.