TĒMA: Mājoklis

Ja nepiekrīt jaunam īres līgumam, strīds risināms tiesā

J
jautā:
13. jūlijā, 2021
Marta Labrence

Nesen iegādājos īpašumu ar vairākiem dzīvokļiem. Vienam dzīvoklim ir beztermiņa līgums no 1978. gada, kurā nav minēta īres maksa. Minēts vien tas, ka īrnieks apņemas laikus samaksāt īres un komunālo pakalpojumu maksu. Ar pirmo īres mēnesi informēju beztermiņa īrnieci par īres maksas apmēru (80 eiro/mēn.), taču tā netiek respektēta – īrniece/pensionāre maksā vien 1 eiro par m2. Šobrīd parāds ir sasniedzis 2 mēnešu īres maksas apmēru. Dzīvoklī deklarētas arī 2 pilngadīgas mazmeitas. Par jaunu līgumu ar termiņu (saistībā ar jauno īres likumu) vienoties arī vēl nav izdevies. Kādā gadījumā, kādos termiņos man būtu tiesības rakstiski brīdināt īrnieci par ''izlikšanu''? Ja īrniece nevēlas parakstīt jaunu piedāvāto līgumu (ar termiņu), bet vienlaikus arī regulāri nemaksā pilnu īres maksu, vai mana vienīgā iespēja ir griezties tiesā? Un kura puse segtu tiesas izdevumus? Liels paldies jau iepriekš par Jūsu laiku un palīdzību.

A
atbild:
25. jūlijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Visticamāk, ka 1978.gada īres līgumā nav norādīta īres maksa, jo tas ir “padomju” laika īres līgums, kur parasti nebija norādīta īres maksa. Būtu jānoskaidro, kāpēc īrniece maksā 1 eiro par kvadrātmetru mēnesī, iespējams, tāda bija noruna ar iepriekšējo īpašnieku. Attiecībā uz deklarēšanos ir jāsaprot, vai mazmeitas ir tikai deklarētas vai arī faktiski dzīvo dzīvoklī. Jūs varat prasīt citu īres maksu, bet, ja īrniece nepiekrīt, strīds risināms tiesā, un tiesa var noteikt jaunu īres maksas apmēru. Savukārt tiesas izdevumus sedz lietā zaudējusī puse.