E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21391
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Komandējuma naudas aprēķināšana

J
jautā:
09. oktobrī, 2020
Inga

Ko dara ar sestdienām un svētdienām, kas iekrīt nepārtrauktā 3 mēnešus ilgā darba komandējumā? Vai, atgriežoties no komandējuma, darba devējam man ir jāpiešķir brīvdienas par visām komandējuma sestdienām, svētdienām, arī svētku dienām? Bet vai tad nav pretruna ar nosacījumu, ka virsstundu darbs nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā? Vai arī pirms došanās komandējumā es rakstiski vienojos, ka jau komandējuma laikā šīs dienas man būs brīvas? Vai komandējuma nauda jāsaņem par visām dienām, arī brīvdienām?

A
atbild:
29. oktobrī, 2020
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Saskaņā ar Darba likuma 130. panta pirmo daļu darba laiks ir laikposms no darba sākuma līdz beigām, kura ietvaros darbinieks veic darbu un atrodas darba devēja rīcībā, izņemot pārtraukumus darbā.

Par visām brīvdienām komandējuma laikā darba devējs atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktajai kārtībai un apmēram izmaksā komandējuma dienas naudu, kurai ir kompensējošs raksturs. Tādējādi viņš atlīdzina tās komandējuma laika brīvdienas, kurās darbinieks faktiski neveic darba pienākumus un kuras uzskatāmas par atpūtas laiku komandējuma laikā.

Turklāt par komandējuma darba dienām darbiniekiem tiek saglabāta darba samaksa (Darba likuma 53. panta ceturtā daļa) un maksāta komandējuma nauda saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”.

Ja darbinieks tiek nodarbināts komandējuma laikā arī brīvdienās, tad tajās nostrādātais darba laiks ir uzskaitāms un apmaksājams. Parasti, ja darbinieks tiek nodarbināts atpūtas dienā, viņam tiek piešķirta atpūta citā nedēļas dienā, kā to nosaka Darba likuma 143. pants, ja tas netiek darīts, var veidoties virsstundas.

Atbilstoši Darba likuma 136. panta devītajai daļai vienlaikus ar vienošanos par virsstundu darbu vai norīkošanu to veikt darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam, kā arī par šāda apmaksāta atpūtas laika piešķiršanas kārtību. Turklāt šī panta desmitajā daļā noteikts: ja darbiniekam nepiešķir piemaksu par virsstundu darbu, bet to aizstāj ar apmaksātu atpūtu, tad šādu apmaksātu atpūtu piešķir mēneša laikā no virsstundu darba veikšanas dienas, taču, ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, apmaksātu atpūtu piešķir nākamajā pārskata periodā, bet ne vēlāk kā triju mēnešu laikā. Darbiniekam un darba devējam vienojoties, apmaksāto atpūtu var pievienot ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam, atkāpjoties no šajā daļā noteiktās vispārīgās kārtības.

Ja darbinieks ar darba devēju nav vienojies par virsstundu darba piemaksas aizstāšanu ar apmaksātu atpūtas laiku, tad darba devējam ir jāveic piemaksa par virsstundu darbu atbilstoši Darba likuma 68. panta noteikumiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 60 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU