TĒMA: Mājoklis

Kā atgūt drošības naudu

J
jautā:
10. augustā, 2020
Jānis

Labdien! Izīrētājs atteicās izmaksāt drošības naudu dzīvokļa nodošanas dienā, sakot, ka nespēj apskatīt dzīvokli, jo tajā dienā tiek pārvestas mūsu mantas. Vēlāk saimnieks apgalvoja, ka naudu neatdos, jo esot urbumi sienā (plauktiem un TV). Iepriekš konkrēti pārvaldniekam prasījām, vai drīkstam, mums teica, ka jā. Pēc 12.1 panta likumā par dzīvojamo telpu īri saprotu, ka man jāsaņem atpakaļ pilna summa, jo dzīvokļa nodošanas datumā netika ieturēta nekāda nauda. Vai tas ir pareizi? Kā ir iespējams atgūt naudu no izīrētāja? Saprotu, ka varbūt nāksies vērsties tiesā.

A
atbild:
20. augustā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Situācijas “atslēga” meklējama noslēgtajā īres līgumā, kurā būtu jābūt noteiktai drošības naudas izlietošanas un atmaksas kārtībai, kā arī noteikumiem, ko telpās drīkst darīt un kas nav atļauts. Ja ir pamats uzskatīt, ka drošības naudas neatmaksāšana ir prettiesiska, bet bijušais izīrētājs atsakās situāciju risināt ārpustiesas ceļā, jāvēršas ar prasību tiesā.