TĒMA: Mājoklis

Kā izlikt nelikumīgos īrniekus

J
jautā:
04. jūlijā, 2020
G2G

Izsolē tika iegādāta bezmantinieku māja, kas ir piekritīga valstij. Pēc ieviešanas valdījumā izrādās, ka īpašumā dzīvo “cilvēki”, kas to varēja mantot, bet nepieteicās uz mantojumu atstāto parādu dēļ. Taču viņi turpina izmantot iespēju tur dzīvot par velti jau 6 gadus. Kā rīkoties? Un kā izlikt nelikumīgos iemītniekus? Brīdinājuma vēstule, kurā lūgts atstāt telpas, ir nodota. Reakcija – 0.

A
atbild:
03. augustā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gita Oškāja, zvērināta advokāte

Fakts, ka personas lieto dzīvojamās telpas, nerada nekādas tiesiskas sekas, proti, nerada tiesības personām turpināt lietot jums piederošās dzīvojamās telpas. No situācijas apraksta saprotu, ka zemesgrāmatā nav bijis reģistrēts īres līgums, kā arī nav strīdu par tā esamību. Līdz ar to man ir pamats secināt, ka personas patvarīgi aizņēmušas dzīvojamās telpas. Tādā gadījumā jums saskaņā ar likuma Par dzīvojamo telpu īri 44. panta noteikumiem ir tiesības celt prasību tiesā pret personām par izlikšanu tiesas ceļā bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, piedzenot visus zaudējumus, kas saistīti ar telpu nelikumīgu aizņemšanu un izlikšanu no tām. Katrā ziņā nav nozīmes, cik ilgi personas ir lietojušas telpas, līdz jūs kļuvāt par likumīgu dzīvojamo telpu īpašnieku. Nozīme ir tikai laika posmam, kurā personas patvarīgi lieto nekustamo īpašumu no brīža, kad jūs kļuvāt par tā īpašnieku, jo tieši no šī brīža jums ir tiesības aprēķināt un piedzīt zaudējumus.