TĒMA: Mājoklis

Vai bijušajam vīram ir pienākums nodrošināt dzīvesvietu

J
jautā:
16. oktobrī, 2019
Zane

Labdien! Šķiros no vīra, mums ir divi nepilngadīgi bērni. Ja mums nav kur iet, vai var pieprasīt, lai vīrs nodrošina dzīvesvietu?

A
atbild:
09. decembrī, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Prasīt bijušajam vīram nodrošināt dzīvesvietu Jūs varat, bet, visticamāk, pienākuma to darīt nav. Atbilstoši Civillikuma 77. pantam, šķirot laulību, jūs jau vienojaties vai iztiesājaties par nepilngadīgo bērnu aizgādību un kopīgās mantas sadali. Tomēr pastāv izņēmuma gadījums, kad bijušais laulātais var prasīt līdzekļus, kurš parasti nav spēkā (un pēc norādītajiem apstākļiem nevar konstatēt, vai šajā gadījumā ir spēkā): skatīt Civillikuma 80. un 81. pantu. Šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai, bet pienākums nav spēkā šādos gadījumos:

  1. pēc laulības šķiršanas vai atzīšanas par neesošu pagājis tikpat ilgs laiks, cik attiecīgi ilgusi šķirtā laulība vai kopdzīve laulībā, kas atzīta par neesošu;
  2. bijušais laulātais devies jaunā laulībā;
  3. bijušā laulātā ienākumi nodrošina uzturu;
  4. bijušais laulātais izvairās iegūt līdzekļus uzturam ar savu darbu;
  5. bijušajam laulātajam, kuram ir uzlikts pienākums uzturēt otru bijušo laulāto, nav pietiekamu iztikas līdzekļu vai viņš kļuvis darbnespējīgs;
  6. bijušais laulātais izdarījis noziedzīgu nodarījumu pret otru bijušo laulāto vai viņa augšupējo vai lejupējo dzīvību, veselību, brīvību, mantu vai godu;
  7. bijušais laulātais atstājis otru bijušo laulāto bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt;
  8. bijušais laulātais pret kādu no šā panta 6. punktā minētajām personām ierosinājis apzināti nepatiesu apsūdzību par noziedzīgu nodarījumu;
  9. bijušais laulātais dzīvojis izšķērdīgi vai netikumīgi;
  10. bijušais laulātais, kuram ir uzlikts pienākums uzturēt otru bijušo laulāto, vai viņa bijušais laulātais nomirst vai tiek pasludināts par mirušu;
  11. ir citi svarīgi iemesli.

Pēc laulības šķiršanas bijušajiem laulātajiem pašiem jācenšas gādāt par savu dzīvi un, atskaitot iepriekš minēto izņēmumu, otrai personai nav pienākuma nodrošināt iztiku, dzīvesvietu vai kaut ko citu bijušajam laulātajam.

Attiecībā uz bērniem pastāv īpaši noteikumi, jo līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā (Civillikuma 177. pants). Līdz ar to var būt pienākums veikt maksājumus, lai samērā ar spējām un mantas stāvokli uzturētu bērnus. Tomēr, pirmkārt, šis pienākums gulstas uz abiem vecākiem, otrkārt, šis scenārijs lielā mērā ir arī atkarīgs no bērnu tēva, un to nevar pat pirmšķietami skaidrot, jo nav saprotams, kura vecāka aprūpē un uzraudzībā bērni atrodas.

Ja nespējat nodrošināt sev dzīvesvietu, mājokļa jautājumā varat lūgt palīdzību pašvaldībai.