TĒMA: Mājoklis

Vai kaimiņam ir pienākums nodrošināt piekļuvi pie cita īpašuma ēkas fasādes

J
jautā:
02. septembrī, 2019
Agrita

Man pieder nekustamais īpašums, kas robežojas ar citas fiziskas personas nekustamo īpašumu. Robeža mūsu īpašumiem ir mana dzīvojamās mājas fasāde, kura ir aizaugusi ar vīnogulāju, kas bojā ēkas stāvokli. Vēlamies vīnogulāju noņemt no ēkas sienas, taču piekļūt šai ēkas sienas daļai ir iespējams tikai no blakus īpašuma (iežogotās teritorijas). Kaimiņš atsakās laist savā īpašumā, lai veiktu vīnogulāja noņemšanu no mana nekustamā īpašuma. Kā man rīkoties? Vai kaimiņam būtu pienākums man nodrošināt piekļuvi pie mana īpašuma ēkas fasādes tās apkopei?

A
atbild:
18. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Civillikuma 1036. un 1039. pants noteic, ka īpašums dod īpašniekam vienam pašam pilnīgas varas tiesību par lietu un īpašnieks var aizliegt visiem citiem ietekmēt viņa lietu, kā arī to lietot vai izmantot, kaut arī viņam pašam no tā nerastos nekāds zaudējums. Tas nozīmē, ka ēkas īpašniekam nav jāpacieš, ka kaimiņa vīnogulājs bojā viņa īpašumu, bet ir tiesības prasīt tā noņemšanu, pusēm par to vienojoties vai arī prasības kārtībā tiesā.