TĒMA: Mājoklis

Ar īrniekiem jānoslēdz līgums

J
jautā:
20. augustā, 2019
Tija

Labdien! Gribētu uzzināt, vai varu prasīt maksāt rēķinus, mājas zemes īri un mājas apdrošināšanu šādā situācijā. Esmu mājas mantiniece, bet mājā dzīvo (bez īres un līgumiem) brālis ar ģimeni, kuri atsakās maksāt par mājas apdrošināšanu un zemes īri (īrējam no valsts). Kāda ir rīcība šādos gadījumos? Atļauju dzīvot, bet maksājumus lai veic viņi.

A
atbild:
22. augustā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Saskaņā ar Civillikuma 927. panta noteikumiem īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību. Atbilstoši katram īpašniekam ir tiesības izlemt, kas un ar kādiem noteikumiem lieto viņam piederošu īpašumu. Konkrētajā situācijā, lai izvairītos no pārpratumiem un būtu tiesisks pamats prasīt konkrētu izdevumu samaksu, jānoslēdz attiecīgs līgums.