Ko darīt, ja jaunbūvi nevar nodot ekspluatācijā noteiktā termiņā

J
jautā:
21. jūnijā, 2019
Agnese

Man pieder zeme, uz kuras atrodas jaunbūve, ko manā bērnībā sāka būvēt vectēvs. Naudas trūkuma dēļ būvniecība tika pārtraukta, taču tagad pilsēta man uzlikusi par pienākumu nodot šo ēku ekspluatācijā 2 gadu laikā (jo ēka atrodas uz man piederošas zemes). Būvniecība tika uzsākta pirms 10 gadiem. Lai ēku nodotu ekspluatācijā, ir jāievelk kanalizācija un gāzes apkure (jo šo ēku reti kāds lietos, un ziemā nepieciešama autonoma apkure), uz ielas izbūvējot ārējos gāzes un kanalizācijas vadus, ko finansiāli nevaru atļauties. Ēka no ārpuses ir vizuāli labā stāvoklī. Kādas ir iespējas iegūt vairāk laika ēkas nodošanai ekspluatācijā? Saprotu, ka pilsēta var uzlikt paaugstinātu nodokļa likmi pēc noteiktā termiņa beigām, kas ēkas nodošanu ekspluatācijā man padarīs faktiski neiespējamu. Man nav iespējams paņemt kredītu, jo zemi saņēmu kā dāvinājumu ar liegumu to apgrūtināt. Kā rīkoties šādā situācijā?

A
atbild:
27. jūnijā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Jautājums par to, ka tādu vai citādu iemeslu dēļ, t. sk. arī finansiālu, nav iespējams termiņā būvi nodot ekspluatācijā, ir risināms attiecīgās pašvaldības būvvaldē.