E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16582
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai iespējams pārslēgt nomas līgumu ar pašvaldību

J
jautā:
13. martā, 2019
Ance

Vīram bija nomā zeme no pašvaldības ar iespēju izpirkt. Šobrīd vīrs nav pagarinājis nomas līgumu un arī nedomā to darīt. Man kā sievai pieprasot nomā šo zemi, atbildēja, ka risina jautājumu un zeme tiks likta publiskā izsolē. Vai es kā sieva varu uz kāda likuma pamata pārslēgt šo nomas līgumu? Uz šīs zemes ir vēl ēkas, kuras it kā ir valdījumā citai personai, kura nerūpējas par īpašumu, nemaksā. Ar šīs zemes publisko nomu rodas daudz sarežģījumu. Ko es varu darīt, kādi ir likumi?

A
atbild:
20. martā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts

Kārtība, kas nosaka rīcību ar zemi, var atšķirties atkarībā no tā, kur atrodas zeme – pilsētā vai laukos, kā arī no tā, vai uz zemes atrodas apbūve. Piemēram, Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma 22. pants noteic, ka valstij vai pašvaldībai piederoši neapbūvēti zemesgabali var tikt atsavināti Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā vai iznomāti. Lēmumu par šo jautājumu pieņem attiecīgā pašvaldība, veicot lietderības apsvērumu izvērtēšanu. Savukārt citētā likuma 26. panta pirmā daļa noteic, ka dzīvojamās ēkas īpašniekiem zemes lietošanas tiesības izbeidzas, ja likumā noteiktajā termiņā nav iesniegti privatizācijas dokumenti, kā arī noslēgts zemes pirkuma līgums ar valsts akciju sabiedrību “Latvijas Hipotēku un zemes banka”. Tas nozīmē, ka “pārslēgt” nomas līgumu nevarēs, bet var pretendēt uz jauna nomas līguma noslēgšanu. Tomēr, ja pašvaldība nolemj atsavināt zemi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, tad risināt jautājumu par turpmāko zemes lietošanu vairs nebūs iespējams. Šādā situācijā vienīgi pastāv iespēja atsavināmo īpašumu iegādāties izsolē. Ņemot vērā norādi uz iespējamo apbūvi, turpmākā rīcība un piemērojamās tiesību normas var atšķirties atkarībā no būvju īpašnieka nostājas šajā jautājumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU