TĒMA: Nodokļi

Nekustamā īpašuma pārdošanas maksājumus ietver trijos gados nodokļa aprēķinam

J
jautā:
01. martā, 2019
Lina

Ir pirkuma līgums par nekustamo īpašumu, bet maksa tiek maksāta pa daļām vairākus gadus – nomaksas pirkums. Pārdevējs ir atbrīvots no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, jo tur deklarējies, vienīgais īpašums. Bet, ja samaksu viņš saņem pa daļām, vai viņam tad katru gadu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no saņemtās maksas? Vai viņam nekas nav jāmaksā?

A
atbild:
22. martā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, pirkuma-pārdevuma līgumā var vienoties par samaksas saņemšanu pakāpeniski.

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir noteikts, ka nodoklis nav jāmaksā, ja nekustamais īpašums:

  • īpašumā ir vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā līdz pārdošanas dienai ir deklarētā dzīvesvieta;
  • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums;
  • ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Tikai attiecībā uz situācijām, kad nav nodokļa atbrīvojuma, ir nosacījums: ja pārdevējs ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas saņem vairāk nekā trīs taksācijas periodu laikā, skaitot no gada, kurā noslēgts atsavināšanas līgums, uzskata, ka viss ar atsavināšanu saistītais ienākums gūts pirmo trīs taksācijas periodu laikā. Trešajā taksācijas periodā ar nodokli apliekamajā ienākumā iekļauj atlikušo līgumā noteikto, bet nesaņemto summu neatkarīgi no tā, vai ienākums ir saņemts vai nav.

Neapliekamie ienākumi, kas gadā pārsniedz 4000 eiro, ir jādeklarē.

Pārdodot nekustamo īpašumu, nodokļa piemērošanas jautājumi individuālā situācijā ir jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā. Saziņas iespējas ir norādītas VID mājaslapā.