Kā labāk rīkoties, lai pašvaldība nenozagtu biznesa ideju

J
jautā:
19. decembrī, 2018
Annija

Vēlos izveidot savu uzņēmumu, bet tam nepieciešama atļauja no pašvaldības, lai varētu izvietot uzņēmuma telpas uz pašvaldības zemes (moduļa tipa kafejnīca pie jūras). Lai izvairītos no situācijas, ka man tiek atteikta atļauja un manu ideju pēc tam realizē pati pašvaldība, vai ir jebkāds dokuments, ko varu pieprasīt parakstīt, kas garantētu, ka pašvaldība šo ideju nerealizēs manā vietā? Īsāk sakot, vai var izbēgt no tā, ka mana ideja tiek “nozagta”?

A
atbild:
21. decembrī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Pašvaldību darbību – funkcijas un kompetenci – nosaka likums “Par pašvaldībām”, ietverot gan publiskā subjekta, gan privātā subjekta tiesiskās attiecības. Pašvaldība veic uzņēmējdarbību tiktāl, ciktāl tas nepieciešams, lai vietējā pārvalde varētu veikt tai ar likumu uzdotās funkcijas. Ir maz ticams, ka pašvaldība iedomātos dibināt kafejnīcu – sabiedrību ar ierobežotu atbildību. Protams, arī tāds dokuments, kā tas tiek formulēts jautājumā, nepastāv.