E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 13977
Lasīšanai: 2 minūtes

Parādu ārpustiesas atguve

J
jautā:
06. martā, 2018
Juris

Labdien! Sakiet, vai parādu piedziņai ir noteikts termiņš, līdz kuram parāds ir jāapmaksā? Esmu dzirdējis, ja ir parādi par ātrajiem kredītiem, kur nav nepieciešams mans paraksts, tos var apmaksāt pakāpeniski, bet vai parādu piedziņa var noteikt savu summu? Ja es neievēroju noteikto summu, bet maksāju, cik varu atļauties, vai parādu piedziņa var sniegt prasību tiesā? Man, piemēram, ap 200 eiro ir jāmaksā LMT par iekārtām, kur esmu ar savu parakstu apliecinājis līgumus. Redzu, ka, piemēram, vienai parādu piedziņai arī ir VID nodokļu parādi.

A
atbild:
07. maijā, 2018
Laura Studente
LV portāls

Parādu piedziņu, ko neīsteno tiesu izpildītājs, bet gan komersants, regulē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums. Līdz ar to tie principi, kas noteikti likumā, attiecas kā uz ātro kredītu parādiem, tā arī uz citiem parādiem, kas radušies patērētājiem un kurus piedzen ārpustiesas piedzinējs.

Parādu ārpustiesas atgūšanas likums nosaka: ja parādnieks atzīst parādu pilnībā vai daļēji, bet nespēj to atmaksāt kreditora vai parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēja noteiktajā kārtībā vai termiņā, parādnieks, pamatojot, kādēļ maksājuma saistību izpilde nav iespējama, ir tiesīgs piedāvāt savu maksājuma saistību nokārtošanas kārtību un termiņu. Parādniekam ir tiesības piedāvāt savu atmaksas grafiku. Piedzinējam ir pienākums to izskatīt, tomēr tas nav obligāti jāpieņem. Realitātē skaidri noteikts grafiks var būt risinājums, lai nomaksātu parādu pakāpeniski. Vislabāk ar savu grafiku ir vērsties pie komersanta.

Prasība tiesā kā iespējamas parādsaistību neizpildes sekas vienmēr ir iespējamība. Taču jāņem vērā arī tas, ka tiesāšanās nav lēta un aizņem laiku, tāpēc komersants vai parādu piedziņas kompānija, visdrīzāk, izvērtēs iespēju parādu atgūt, neiesaistot tiesu. Līdz ar to vēlams vienoties par parāda atmaksu pakāpeniski atbilstoši Jūsu finansiālajām iespējām.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU