TĒMA: Tieslietas

Konkrētais mantojums ir atsevišķs īpašums

J
jautā:
10. augustā, 2012
Inese Zvirgzdiņa

Vai ir nepieciešama vīra piekrišana gadījumā, ja sieva pārdod nekustamo īpašumu, kas iegūts mantojuma ceļā no viņas mirušā tēva, un mantojuma saņemšana brīdī jau būdama laulībā? Minētais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā uz sievas vārda, bet nav nekādu ierakstu, ka nekustamais īpašums ir laulātā atsevišķa manta, vai ka laulātājiem ir mantas šķirtība.

A
atbild:
13. augustā, 2012
Latvijas Notariāts
Ilona Ķibilde, zvērināta notāre

Civillikuma 91.pants paredz, ka katra laulātā atsevišķa manta ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
5) manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.—4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās.

Tas nozīmē, ka laulības laikā mantots īpašums ir iegūts bez atlīdzības un saskaņā ar Civillikuma 91.panta 3.daļu ir laulātā atsevišķa manta. Otrs laulātais varētu būt ieguldījis savus līdzekļus teiksim remontā vai uzlabošanā, tad var prasīt tos kompensēt. Bet pie tāda īpašuma pārdošanas laulātā piekrišanu neprasīs.