Labdien! Vēlos saņemt skaidrojumu par bērna uzturlīdzekļiem - vai tie sastāv tikai no naudas, kas pārskaitīta bērna ikdienas aizgādībā esošas personas kontā, vai uzturlīdzekļos ietilpst apliecināmi, atsevišķi maksājumi - bērna veselības, saskarsmes tiesību realizēšanas un citi bērna uzturēšanai nepieciešamie līdzekļi? Paldies par skaidrojumu!
Attiecībā uz uzturlīdzekļu maksāšanas pienākumu ir jāņem vērā, ka:
Ņemot vērā minēto, vecākam, kura ikdienas aizgādībā atrodas bērns, ir tiesības saņemt uzturlīdzekļus vismaz valstī noteiktajā minimālajā apmērā. Vecāku pašu ziņā ir vienoties par to, kādā veidā tas tiks nodrošināts – ar pārskaitījumu, skaidrā naudā, apmaksājot ar bērna aprūpi saistītus ikdienas izdevumus, vai kā citādi. Ja vienoties nav iespējams, strīds ir jāizšķir tiesā, un tādā gadījumā uzturlīdzekļu maksāšanas kārtību nosaka tiesa.
Ja pienākums maksāt uzturlīdzekļus ir noteikts ar tiesas spriedumu, tas jāpilda precīzi tādā kārtībā, kāda noteikta sprieduma nolemjošajā daļā. Atbilstoši Civilprocesa likuma 203. panta piektajai daļai spriedumam, kas stājies likumīgā spēkā, ir likuma spēks, līdz ar to tas ir obligāts un izpildāms, ja vien tas Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā nav pārsūdzēts. Piemēram, ja tiesa ir lēmusi, ka atbildētāja pienākums ir bērna mātei pārskaitīt ikmēneša uzturlīdzekļus noteiktā apmērā, bet praktiski tiek pārskaitīti mazākā apmērā, neatkarīgi no tā, kāds tam bijis iemesls, veidojas uzturlīdzekļu parāds.
Tā kā uzturlīdzekļi ir paredzēti noteiktam mērķim – bērna ikdienas aprūpei, ko īsteno vecāks, pie kura bērns dzīvo, nauda, kas tiek nodota paša bērna rīcībā, ir uzskatāma par bērna brīvo mantu atbilstoši Civillikuma 195. panta 3. punktā noteiktajam, nevis uzturlīdzekļiem.
Savukārt saskarsmes tiesība ir skatāma atsevišķi no pienākuma maksāt uzturlīdzekļus bērna ikdienas aizgādības īstenošanai. Ikdienas izdevumi par mājokli, sadzīves pakalpojumiem, pārtiku, higiēnas precēm, veselības aprūpi un citām bērnam ikdienā nepieciešamām lietām nesamazinās, ja otrs vecāks realizē savas saskarsmes tiesības ar bērnu un pēc savas iniciatīvas apmaksā, piemēram, kopā apmeklētus izklaides, kultūras u.tml. pasākumus.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!