Labdien! Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā, mūsu māju apsaimnieko DzĪB. Sānu dzīvokļos aug pelējuma sēne. Mūsu dzīvoklī remonts tika veikts pirms aptuveni 7 gadiem, taču pelējuma sēne nu jau ir atkal. Remontu dzīvoklī plānojam veikt pēc mēneša, bet, ja situācija netiks risināta no ārpuses, pelējuma sēne atkal augs. Ar šo problēmu vērsāmies pie pārvaldītājas, uz ko mums ieteica lietot līdzekli pret pelējumu, kas, protams, situāciju nerisina. Pelējums visdrīzāk rodas tāpēc, ka no ārpuses izveidojušās plaisas, pa kurām tiek mitrums iekšā, tāpēc tās būtu jāapstrādā. Ko mēs šinī situācijā varētu darīt? Varbūt jāraksta oficiāls iesniegums ar lūgumu apsekot māju no ārpuses, veikt remontdarbus? Kā tas būtu darāms? Vai DZĪB ir pienākums pēc likuma šādas problēmas risināt? Ja gadījumā nē, kur mēs varētu vērsties?
Ja dzīvoklī parādās pelējums, apsaimniekotājam šī situācija ir jārisina. Ja apsaimniekotājam ir savs speciālists, viņš pieaicina to, ja nav, tad jāvēršas specializētā būvniecības uzņēmumā, un tas būs maksas pakalpojums, ko sniedz sertificēts būvinženieris. Piemēram, es kā namu pārvaldnieks esmu iegādājies speciālu mitruma mērītāju, ko izmantoju, apsekojot dzīvokļus, kur ir šāda problēma. Ja mitruma pakāpe ir paaugstināta, pirmām kārtām jādomā par to, kā mājoklī uzlabot gaisa apmaiņu. Ļoti bieži pēc remonta ventilācija ir likvidēta vannas istabās, tualetēs, virtuvēs. Ja dzīvoklī iebūvēti pakešu logi, ventilācijas nodrošināšana ir īpaši svarīga.
Ja dzīvokli apsekos sertificēts speciālists, viņš noteiks paaugstināta mitruma rašanās cēloni – vai tas ir nepietiekamas gaisa apmaiņas, vai tiešām ārsienu plaisu dēļ. Ja apsaimniekotājs sertificētu speciālistu neaicina, tad to par savu naudu var izdarīt dzīvokļa īpašnieks. Ja speciālists savā atzinumā ieraksta, ka vainojamas ir sienas plaisas, dzīvokļa īpašnieks šo dokumentu iesniedz apsaimniekotājam.
Lai veiktu šādu remontu, ir nepieciešami papildu līdzekļi, tādēļ apsaimniekotājs sasauks dzīvokļu īpašnieku sapulci, lai balsotu par remonta veikšanu. Dzīvokļa īpašuma likumā ir skaidri pateikts: vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtību (16. panta otrās daļas 9. punkts).
Savukārt likuma 17. pantā ir noteikts - lai šādu lēmumu pieņemtu, nepieciešams, lai “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem. Ja dzīvokļu īpašnieki nobalso “pret” (jo, iespējams, būs daudzi, kuriem plaisas sienā netraucē), tad neapmierinātais dzīvokļa īpašnieks var vērsties tiesā, lai apstrīdētu šo dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu. Taču šī procedūra būs gara, iespējams, vairāku gadu garumā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!