DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Eksperti: virtuālās valūtas netiek pietiekami regulētas

Pagājušajā nedēļā, 19. un 20. oktobrī, norisinājās seminārs "Virtuālās valūtas no izmeklēšanas perspektīvas", kurā tika apskatītas aktualitātes saistībā ar virtuālām valūtām lietvedībā esošos kriminālprocesos. Semināra mērķis bija izglītot Valsts policijas darbiniekus un prokurorus par transakciju izsekošanas pamatiem un veicināt padziļinātu izpratni par galvenajiem izmeklēšanas principiem. Semināru organizēja Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Valsts policijas koledžas Izmeklētāju mācību centru un tas norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr.EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.

Seminārā klātienē pulcējās 61 dalībnieks no deviņām dažādām tiesībaizsardzības un sadarbības partneru iestādēm - Valsts policijas, Latvijas Bankas, Valsts policijas koledžas, Latvijas Republikas prokuratūras, Binance, Finanšu nozares asociācijas, Finanšu izlūkošanas dienesta, Rīgas pilsētas tiesas un Nodrošinājuma valsts aģentūras.

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas 2. nodaļas priekšnieka vietniece Solvita Sļadze norāda: “Padziļināta izpratne darbā ar virtuālām valūtām ļaus izmeklētājam ne tikai noskaidrot noziedzīga nodarījuma izdarītājus, organizatorus un atbalstītājus, bet arī dos iespēju nodrošināt cietušajiem saņemt materiālā kaitējuma kompensācijas un izcelt no noziedzīgās vides līdzekļus, kas iegūti prettiesiski un nereti tiek  glabāti ļoti lielos apmēros un izmantoti noziedzības finansēšanai.”

Pirmā semināra diena tika veltīta teorētiskām lekcijām par  tādām tēmām kā virtuālo valūtu normatīvais regulējums, pārrobežu tiesiskā sadarbība un tās problemātika, noziedzīgo grupu identifikācija, virtuālās valūtas realizācija un risku novērtējums. Katras lekcijas beigās bija iespējams uzdot interesējošos jautājumus, kā arī, lai veicinātu kopējo sadarbību un vairotu viedokļu apmaiņu, tika organizētas atvērtās diskusijas.

Savukārt otrajā dienā dalībnieki pilnveidoja savas praktiskās zināšanas ar visaptverošiem uzdevumiem grupās. Uzdevumi tika veidoti tā, lai dalībnieki varētu iepazīties ne tikai ar kratīšanas un pierādījumu iegūšanas procesu, bet arī, lai uzzinātu, kā tiek veidoti virtuālie valūtu maki un veiktas transakcijas. Tika secināts, ka saskaroties ar virtuālo valūtu noziegumiem, galvenais izaicinājums ir pašas industrijas brieduma pakāpe, jo tā vēl nedarbojas kā vienots efektīvs tīkls. Tieši šī iemesla dēļ rodas problēmas gadījumos, kad ir jāpiemēro normatīvie regulējumi starptautiskā un pārnozaru līmenī. Praktiskos uzdevums vērtēja un analizēja ne tikai Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes pārstāvji, bet arī pārstāvji no Prokuratūras un Rīgas pilsētas tiesas, kas sniedza savas rekomendācijas un ieteikumus sekmīgāku un efektīvāku izmeklēšanas procesu organizēšanai. Šis analītiskais modelis semināra dalībniekiem palīdzēja skatīt procesus no dažādu iestāžu skatu punkta.

Dalībnieki augsti novērtēja organizēto semināru, tā aktualitāti un atspoguļotās tēmas, uzsverot, ka šis ir bijis viens no vislabāk organizētajiem semināriem, kas ir veicinājis praktisko izpratni par virtuālo valūtu un tās izmeklēšanas iespējām. Vienlaikus tika norādīts, ka šādi praktiska rakstura semināri ir jāturpina attīstīt un organizēt arī nākotnē, jo šī joma strauji attīstās un pieprasa aizvien jaunas inovācijas un padziļinātāku izpratni.

Seminārs par ekonomisko noziegumu apkarošanas problemātiku "Virtuālās valūtas no izmeklēšanas perspektīvas" norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI