DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde
3
3

Cilvēktiesību komisija: sistēma, kas paredzēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu izplatības ierobežošanai, apgrūtina NVO darbu

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Esošajā sistēmā, kas paredzēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu izplatības ierobežošanai, nav ņemta vērā nevalstisko organizāciju darbības specifika. Uz tām attiecinot tās pašas prasības, kas paredzētas uzņēmumiem, tiek apgrūtināta šo organizāciju darbība, trešdien, 7.oktobrī, sēdē sprieda Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija.

“Nav pieņemams, ka bankās tiek slēgti nevalstisko organizāciju konti tikai tādēļ, ka šīs organizācijas nevar norādīt patieso labuma guvēju vai to valdēs nedarbojas organizācijas dibinātāji. Šīs prasības ir pretrunā ar nevalstisko organizāciju darbības principiem,” atzīmēja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

Uz sēdi aicinātie nevalstisko organizāciju pārstāvji deputātus iepazīstināja ar tiem kritērijiem, kas apgrūtina organizāciju sadarbību ar bankām, kā arī aicināja noteikt atsevišķas, sektoram piemērotas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadlīnijas, kas atvieglotu to sadarbību ar bankām. Tāpat organizāciju pārstāvji aicināja Finanšu izlūkošanas dienestu, izstrādājot ikgadējo pārskatu, tā tapšanā iesaistīt nevalstisko organizāciju pārstāvjus, kas ļautu labāk izvērtēt ar nozari saistītos noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskus.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, kā arī Finanšu izlūkošanas dienesta pārstāvji pauda gatavību meklēt risinājumus sēdē iezīmētajām problēmām. Atbildīgās institūcijas aicinātas tuvākajā laikā tikties ar nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un pēc mēneša informēt komisiju par rastajiem risinājumiem, sacīja A.Kaimiņš.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 

Noderīgi resursi

Latvijas Bankas vadlīnijas NILLTPFN un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei (AML rokasgrāmata)

Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām

FID Meklētājs sankciju sarakstos


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI