Iepriekšējos gadus aktīva pretiniece zemākai PVN likmei pārtikai bija Finanšu ministrija (FM). Taču šoreiz ministrija vēl turpina darbu pie šī jautājuma, tāpēc atbildes uz LV portāla jautājumiem nevarēja sniegt, skaidroja FM Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis. Plānots, ka FM pozīcija šajā jautājumā pilnībā tiks formulēta ziņojumā valdībai.
Vai atbalstāt samazinātu PVN pārtikai? Ja jā - cik lielu un vai visai pārtikai, vai arī atsevišķām produktu grupām?
Otrs arguments ir atbalsts ražotājiem. Pārtikas cenu samazināšanās veikalos nevar nozīmīgi ietekmēt tās patēriņu. Ir pieejami dati, kas rāda, ka kopš deviņdesmito gadu vidus pārtikas pirktspēja (cik var nopirkt par vidējo algu) ir krasi augusi. Kartupeļiem apmēram piecas reizes, piena un gaļas produktiem divas trīs reizes. Taču visstraujāk ir samazinājies tieši kartupeļu patēriņš, gan kopumā (apmēram uz pusi), gan uz vienu iedzīvotāju. Atsevišķu gaļas un piena produktu patēriņš ir nedaudz audzis, kas skaidrojams ar ienākumu kāpumu. Cilvēki uzņem kalorijas citādi, ar dārgākiem produktiem. Taču kāpums ir neliels. Ņemot vērā, ka kopš deviņdesmito gadu vidus reālais IKP uz cilvēku audzis apmēram trīs reizes, pārtikas cenu samazinājums apmēram par 10% radītu tikai niecīgu ietekmi.
Varbūt zemāks PVN nedaudz novirzītu patēriņu uz dārgākiem produktiem, no tā nedaudz iegūtu pārtikas pārstrādātāji, bet ne izejvielu ražotāji. Turklāt tādas izejvielas kā graudi, svaigpiens ir viegli eksportējamas, vietējais tirgus vairs nav izšķirošs.
Piebildīšu, ka aplama ir pati ideja palīdzēt kādas noteiktas nozares ražotājiem. Valstij ir jārada gluds spēles laukums, nevis īpaši jāizceļ, piemēram, pārtikas vai koksnes pārstrādātāji.
Ir tikai viens produkts, attiecībā uz kuru es varbūt atbalstītu samazināto PVN. Tās ir grāmatas. Ir ļoti grūti citādi imitēt efektu, kuru uz ekonomikas radošo jomu rada varbūt nedaudz lielāks grāmatu pārdošanas apjoms. Ieguvums noteikti ir neliels, bet arī fiskālā cena maza.
Vai uzskatāt, ka, samazinot PVN pārtikai vai atsevišķām produktu grupām, cenas kritīsies arī veikalos un līdz ar to noteiktus produktus pirks vairāk?
R. Arnītis: Cenu veidošanos ietekmē daudzi faktori, tomēr, samazinot PVN, tām vajadzētu samazināties.
N. Krūzītis: Lielākie pārtikas mazumtirgotāji "Rimi" un "Maxima" ir vairākkārt publiski pauduši, ka ir atbildīgi tirgotāji un ka PVN samazinājuma gadījumā attiecīgi samazināsies produktu cena. Svaigiem dārzeņiem un augļiem cenu izmaiņas ir gan sezonālas, gan arī cenu svārstības mēdz būt īsu periodu, ko nosaka piegādātāji, bet par tirgotāju godaprātu te nevajadzētu šaubīties. Sezonas laikā Latvijā tiek ievesti lieli daudzumi nezināmas izcelsmes svaigu dārzeņu un augļu un mazumtirdzniecībā realizēti, nemaksājot PVN. Samazinot PVN svaigiem dārzeņiem un augļiem, samazinātos arī negodīgas peļņas iespēja, kas dotu iespēju vietējiem svaigo dārzeņu un augļu ražotājiem pārdot vairāk. Varam prognozēt, ka vietējo ražotāju produkcijai cena varētu arī samazināties.
P. Strautiņš: Cenas kritīs, bet produktus vairāk nepirks iepriekš aprakstīto iemeslu dēļ.
Jautājums par PVN samazināšanu pārtikai valdības dienaskārtībā parādās ar apskaužamu regularitāti jau vairākus gadus, tomēr šis priekšlikums vienmēr tiek noraidīts. Vai samazinātais PVN pārtikai būtu labākais risinājums, kā valsts nāktu pretī saviem pārtikas ražotājiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem?
R. Arnītis: PVN samazinājums būtu labs risinājums, kā atbalstīt mūsu ražotājus un celtu viņu konkurētspēju, salīdzinot ar citu valstu ražotājiem. Šobrīd vēlamies panākt, lai sāktu vismaz ar dārzeņu un augļu sektoru, jo, neko nemainot, arī nekad nevarēsim pārliecināties par rezultātu. Citu valstu pieredze rāda pozitīvas izmaiņas, pieaugot gan ražošanas apjomam, gan samaksātajiem nodokļiem.
N.Krūzītis: Šobrīd tā ir valdības iniciatīva – izveidot darba grupu, kas strādā pie samazinātā PVN piemērošanas, un ir apsveicami, ka ledus ir izkustējies. PVN samazinājums ir atbalsts mazāk nodrošinātajiem iedzīvotājiem, bet, iespējams, ka ir arī citi instrumenti, kad tiešs atbalsts konkrētām iedzīvotāju grupām var būt ļoti efektīgs. Samazinātais PVN svaigajiem dārzeņiem un augļiem ir efektīvs veids, kā cīnīties ar ēnu ekonomiku, un to jau piemēro vairākums Eiropas valstu. Jā, tas ir atbalsts vietējiem ražotājiem un veicinās ražošanas attīstību un lielāku nodokļu nomaksu šajā nozarē.
P. Strautiņš: Ideja ir dienaskārtībā tāpēc, ka tā izklausās labi, mīļi. Samazinātais PVN arī kādam būtu izdevīgs, taču nedaudz. Viņi daudzkārt pārspīlē ietekmi, noticot paši savai propagandai. Esmu mēģinājis to skaidrot, bet pārtikas ražotāju vidū samazinātais PVN ir ieguvis totēmisku statusu, un racionāli argumenti vairs nestrādā.