VIEDOKĻI
>
Par Latviju. Par Tevi Latvijā.
TĒMAS
Pēteris Apinis
ārsts, Latvijas Ārstu biedrības prezidents
28. augustā, 2013
Lasīšanai: 22 minūtes
RUBRIKA: Komentārs
TĒMA: Nodokļi

Par akcīzes nodokļiem tabakai, alkoholam un neveselīgam uzturam

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Pēteris Apinis: „Ja valdība paaugstina alkohola akcīzi, vismaz daļu iegūtās naudas (pašreizējie aprēķini liecina, ka tas varētu būt aptuveni 13 miljoni latu) būtu jānovirza Iekšlietu ministrijai tādu struktūru stiprināšanai, kas var un vēlas apturēt „točku” darbību, pastiprināt muitas kontroli un pieķert negodprātīgus muitniekus un robežsargus, kas pāri Latvijas robežām „pumpē” nelegālu alkoholu un cigaretes.”

FOTO: Ieva Lūka/ LETA

Latvijā nodokļu sistēma ir amorāla. Lai uzturētu valsts funkcijas, mēs iekasējam par maz nodokļu. Nodokļu masa, kas rada valsts budžetu, Latvijā proporcionāli ir trešā mazākā Eiropā, bet šie nodokļi galvenokārt ir darbaspēka nodokļi. Valdība pilnīgi pareizi darbaspēka nodokļus samazina, taču tai nepietiek drosmes celt citus – apgrozījuma nodokļus, piepildīt valsts budžetu un lietot valsts budžeta līdzekļus medicīnai, izglītībai, kultūrai, drošībai (policijai, glābšanas dienestam, robežsardzei). Visa Latvijas prese un sabiedriskā doma vienlaikus kliedz – samaziniet nodokļus, dodiet vairāk naudas skolotāju, kultūras darbinieku vai policistu algām un ceļu remontam! Pat brīdī, kad sadeg Rīgas pils jumts (Stradiņa slimnīca, „Rīgas ūdens” ēka utt.), un vainojami jau patiesībā ir celtnieki, visi naudu prasa no valsts budžeta.

Tātad - valstij nav un nevar būt vairāk naudas kā no nodokļiem un nodevām ievāktais, ja vien nav vēlmes kaut ko privatizēt vai pārdot. Vienosimies, ka nevaram vairāk palielināt iedzīvotāju ienākuma nodokli un sociālo iemaksu. Kas mums atliek? Nekustamā īpašuma nodokļi, kas šobrīd aiziet pašvaldībām, kuras tad nu šim nodoklim dod milzu atlaidi, kā arī apgrozījuma nodokļi - pievienotā vērtība 21% apmērā un akcīzes nodokļi.

Protams, valstij ir tiesības pievienotās vērtības nodoklim dot ne vien samazinājumu, bet arī palielinājumu, proti, noteikt paaugstinātu pievienoto vērtību, teiksim 31% apmērā, lietām, bez kurām vienkāršais Latvijas iedzīvotājs itin viegli varētu iztikt, piemēram, "Harley" motocikliem vai "Bentley" automašīnām, zelta izstrādājumiem, kažokādām vai modes precēm. Tieši šo izstrādājumu pircēji un tirgotāji ir raženākie partiju sponsori, tādēļ ir skaidrs, ka vismaz šogad valdībai pietrūks politiskas gribas kaut ko tādu uzsākt.

Patiesībā vienīgie nodokļi, ko valdība var paaugstināt, nepasliktinot iedzīvotāju dzīves apstākļus, ir akcīzes nodokļi, kas ļauj izpildīt valdības deklarācijā paredzēto nodokļu masu 1/3 no IKP. Turklāt akcīzes nodokļus var izmantot, lai samazinātu atsevišķu produktu iegādi un lietošanu.

Nosakot augstāku akcīzes nodokli energonesējiem (gāzei, benzīnam), tieši tiek ietekmētas ražošanas izmaksas, kas samazina uzņēmumu konkurētspēju. Tad nu mūsu skatiens pavēršas uz tiem izstrādājumiem, kas nodara postu un kaitējumu cilvēku veselībai, bet joprojām tiek daudz lietoti.

Akcīzes nodoklis tabakai

Tabakas izstrādājumi ir vienīgais produkts, ko Latvijā neražo, ko lieto pārmēru un kam nav nekāda pozitīva pienesuma. Latvijā tabakas izstrādājumu naudiskais apgrozījums ir aptuveni 400 miljoni latu, liela daļa no tā – kontrabandas cigaretes, par ko nekādi nodokļi maksāti netiek.

Smēķētājs gadā nokūpina 500 līdz 1000 latu. Smēķētājam nav tiesības gausties par sliktu valsts ekonomisko stāvokli, jo tieši šādā veidā nauda no Latvijas "aizplūst".

Slogs tautsaimniecībai kopumā ietver tiešās izmaksas, kas attiecas uz palielinātajiem veselības aprūpes izdevumiem par slimībām, kas saistītas ar tabaku. Dažādās valstīs šis slogs ir atšķirīgs, bet Eiropas Savienībā pieņemts uzskatīt, ka vismaz ceturtā daļa (24-32%) valsts veselības aprūpes izdevumu saistīti ar to slimību ārstēšanu, ko tiešā veidā izraisījis alkohols un tabaka. Infarkts un insults vismaz 10 gadus ātrāk, nekā daba lēmusi, ir tabakas lietošanas sekas. Amputēta kāja, izgriezts plaušu vēzis, starošana un ķīmijterapija kuņģa vēža gadījumā - tas viss tiek veikts smēķētājiem uz līdzcilvēku nodokļu rēķina.

Otrs ekonomisks trieciens, ko dod tabakas smēķēšana, ir netiešās izmaksas, jo smēķētājs vairāk slimo, bet šajā laikā nestrādā, nerada pievienoto vērtību, bet pārtiek no sociālā budžeta. Jāpiebilst, ka tas lielā mērā attiecas arī uz pasīvajiem smēķētājiem. Smēķētāju darba ražīgums ir mazāks par nesmēķētāju darba ražīgumu - smēķēšanas rezultāts ir samazināta asins apskābekļošana plaušās, un smēķētāja asinīs ir mazāka skābekļa saturācija, līdz ar to ātrāk veidojas nogurums, uzmanības traucējumi. Bez tam smēķētājs pamanās darba laikā uzsmēķēt, šajā laikā nestrādājot.

Smēķēšana pie stūres uz zemeslodes izraisījusi tūkstošiem autoavāriju. Nav šādas statistikas Latvijā, bet ceļu policisti apliecinās, ka viņiem zināms daudz gadījumu, kad avārija tiek izraisīta, jo uzmanību novērsusi aizsmēķēšana. No 170 pērn Latvijā ugunsgrēkos dzīvi sadegušajiem vismaz trešdaļa šo ugunsgrēku izraisījuši smēķējot (parasti gultā dzērumā). Tātad 60 līķu uz tabakas tirgotāju sirdsapziņas. Vismaz trešdaļa no dzīvojamo māju ugunsgrēkiem ar lielām sekām (Latvijā > 300 gadā) ir smēķēšanas sekas.

Smēķēšana bieži ir par pamatu lauksaimniecības ēku, darbavietu un arī milzīgiem mežu ugunsgrēkiem.

Tabakas industrijai ir fantastisks lobijs - gandrīz katrā partijā ir kāds deputāts, kas ar putām uz lūpām atkārtos tabakas industrijas "mantras": "ja jūs paaugstināsiet akcīzes nodokli, pieaugs nelegālais tirgus", "cilvēkiem nepieciešamas izvēles iespējas - smēķēt vai ne", tiks piesauktas cilvēktiesības, kā arī rūpes par mazajiem veikaliem un kioskiem, kuri pārtiek no tabakas tirdzniecības.

Tabakas lobijs Latvijā, Lietuvā un Igaunijā panāca Eiropas minimālās tabakas akcīzes (90 eiro uz 1000 cigaretēm, šobrīd Latvijā tas ir 74 eiro, bet vidēji Eiropā 180 eiro) atlikšanu līdz 2018.gadam. Kopš tā laika tabakas lobisti Igaunijā brīdina par zemo akcīzi Latvijā un to, ka visi igauņi brauks pirkt cigaretes Latvijā, bet Latvijā stāsta par zemajām cenām Igaunijā un to, ka visi plaušu vēža kandidāti trauksies blokiem pirkt cigaretes Igaunijā. Igaunija šo minimālo akcīzi sasniegs jau 2014.gada 1.janvārī, bet cigarillām un cigāriem jau sen to ir pārsniegusi. Latvijas Veselības ministrija aicina to sasniegt 2015.gada 1.janvārī, taču loģiski būtu visām Baltijas valstīm vienlaikus to veikt 2014.gadā - lietuvieši tam piekritīs, jo viņu budžets šobrīd ir vēl caurāks.

Šādam nodokļa kāpumam ir divi argumenti – samazināsies smēķēšana bērnu un jaunatnes vidū, jo šiem pircējiem tiešām pirkumu nosaka cena, otrkārt valsts budžetā ienāks 10-15 miljoni vairāk, atkarībā no akcīzes pieauguma. Es saprotu, ka Saeimas finanšu, budžeta (nodokļu) un tabakas lobēšanas komisijā šāda nodokļu paaugstināšana būs "asiņaina kauja", bet valdībai un Saeimai citas alternatīvas īsti nav.

Akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem

Latvijā šobrīd alkohola jomā ir divas problēmas – alkoholisms bērnu un jaunatnes vidū, kā arī ļoti augstais nelegālā alkohola īpatsvars. Pievienojot lielāku akcīzi alkoholam, samazinātos dzeršana bērnu vidū (kas viegli iegādājas 7% alu plastmasas pudelē par 1,15 latiem vai mistiskus kokteilīšus skārdenēs), bet pieaugušie vairāk dzertu nelegālo alkoholu.

Nelegālā alkohola tirgus Latvijā patlaban ir vismaz trešdaļa visa alkohola un ir līdzvērtīgs pieciem miljoniem litru gadā. Principā tas nozīmē 2200 kastes 0,5 litru pudeļu 40% degvīna Latvijā ikdienas. Aptuveni 40% Latvijas iedzīvotāju ir iegādājušies bezakcīzes alkoholu. Aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju zina, kur to var iegādāties. Latvijā uz 500 cilvēkiem ir viena "točka". Katrā ciemā atrodama "točka", par kuras esamību tikai ciema policists vienīgais neko neesot dzirdējis...

Nelegālais alkohols galvenokārt tiek šķaidīts uz vietas vai Latvijā ienāk pāri Krievijas vai Baltkrievijas robežām veselām fūrēm, kas vairāk vai mazāk ir pietiekami augstas kvalitātes, bet valstij no tā netiek nekādi nodokļi. Tas, kas tiek šķaidīts no nezināmas izcelsmes spirta, kā likums, satur denaturēta spirta sastāvdaļas, metanolu un dietilftalātu, acetaldehīdu, gaistošos spirtus, bioloģiski aktīvas smaržvielas, smagos metālus un tiek ražots no piesārņota ūdens. Jādomā, ka augstā mirstība Latvijas alkoholiķiem no aknu slimībām un sirds slimībām galvenokārt saistās ar šā šķaidītā alkohola lietošanu. Pie kam šis šķaidītais alkohols sastopams ne tikai "točkās", bet arī visai cienījamos krogos un tiek tirgots kā kaimiņienes iznests no "Latvijas Balzama" lielās plastmasas pudelēs.

Protams, šie šķaidītie dzērieni nav tik kaitīgi kā metanols, etilēna glikols, izopropanols vai glikola ēteri, ko mūsu līdzcilvēki pamanās iedzert garāžās, ražotnēs vai vienkārši kompānijā, bet šo dzērienu lietotāji parasti nonāk tiešā pataloganatoma aprūpē un citiem mediķiem galvassāpes vairs nerada.

Jauniešu alkoholisms ir vairāk saistīts ar legālo alkohola tirdzniecību. Visvairāk jaunieši nodzeras ar veikalā pērkamiem dzērieniem. Tādēļ Eiropas Savienības nostādne ir stingra - alkohola akcīzes nodoklis ir jāceļ. Igaunijā alkohola akcīze ir 170% salīdzinājumā ar akcīzi Latvijā, un igauņi veiksmīgi turpina ražot savu "Vana Tallinn", dzer vēl vairāk nekā latvieši, pie kam vairāk lieto legālus ražojumus.

Veselības ministres Ingrīdas Circenes uzstādījums akcīzes nodokļa paaugstināšanai bija ciets - paaugstināt pakāpeniski, divas reizes gadā, līdz tiek sasniegts igauņu akcīzes nodokļa līmenis. Pat optimālā variantā, ceļot akcīzi pa 10% divas reizes gadā, Igaunijas pašreizējo nodokli varam sasniegt tikai četros gados, bet igauņi savējo taču arī pakāpeniski paaugstina.

Alkohola akcīzes pakāpenisku, noteiktu un likumā ierakstītu paaugstināšanu būtu jāaizstāv arī alkohola ražotājiem un tirgotājiem, jo jebkura cita valdība, ja to nevadīs piesardzīgais un stabilais Dombrovskis, naudas dēļ akcīzi palielinās divkārt. Cits jautājums - kāds ir pakāpeniskā palielinājuma solis - Veselības ministrijas ieteiktie 10%, Atturības biedrības proponētie 20% vai kāds mazāks skaitlis, ko proponētu paši alkohola ražotāji.

Katrā ziņā, kā pierādīts PVO pētījumos, nodokļu likmju paaugstināšana ietekmē sabiedrības paradumu maiņu un veicina tās izpratni par veselīgu dzīves stilu. Alkohola akcīzes paaugstināšana ir valdības ziņa, ka dzeršana un pļēgurošana nav valdības atbalstīts dzīves veids. Toties valdībai būtu laiks atcerēties, ka Eiropā alkohola ierobežošana nenozīmē tikai akcīzes celšanu, bet arī cita veida nodokļu un nodevu politiku, piemēram, ļoti dārgas licences par alkohola tirdzniecību gan mazumtirdzniecībā, gan izlejamā veidā.

Ja valdība paaugstina alkohola akcīzi, vismaz daļu iegūtās naudas (pašreizējie aprēķini liecina, ka tas varētu būt aptuveni 13 miljoni latu) būtu jānovirza Iekšlietu ministrijai tādu struktūru stiprināšanai, kas var un vēlas apturēt "točku" darbību, pastiprināt muitas kontroli un pieķert negodprātīgus muitniekus un robežsargus, kas pāri Latvijas robežām "pumpē" nelegālu alkoholu un cigaretes.

Akcīzes nodoklis vārāmajai sālij

Pārmērīga vārāmās sāls (NaCl) lietošana Latvijā ir galvenais faktors, kas ietekmē asinsspiediena paaugstināšanos. Hipertonija ir būtisks iemesls nieru mazspējai, insultam un infarktam. Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis Latvijā. Latvijas medicīnas profesionāļi pārmēra sāls lietošanu ierindo ceturtajā vietā kaitīgo ieradumu topā aiz smēķēšanas, mazkustīga dzīvesveida un alkohola pārmēra lietošanas. Ēdiena pārsālīšana mūsu valsts iedzīvotāja vidējo dzīves ilgumu samazina par 2-3 gadiem, salīdzinot ar vidējo skandināvu, bet 3-4 gadus, salīdzinot ar japāni vai dienvidkorejieti.

Ikdienā cilvēkam nepieciešams 1-2 grami vārāmās sāls . Šādu daudzumu var uzņemt ar gaļu, zivīm, citiem uzturproduktiem, kas nav speciāli sālīti. Latvieši sāli uzņem 10-12 gramus dienā (PVD pētījuma dati) vai 12-15 gramus dienā (ēšanas paradumu pētījumu dati).

Par daudz sāli Latvijas iedzīvotāji saņem galvenokārt ar rūpnieciski gatavotiem pārtikas produktiem. Lai mūsu maizīte iznāktu mīksta un kraukšķīga, tai ir par daudz vārāmās sāls. Daudz par daudz sāls ir čipsiem, desu izstrādājumiem, sieram un citiem produktiem. Pat ja vienam produktam šis nātrija hlorīds nepārsniedz pieļaujamās devas, kopumā ikdienas iedzīvotājs, kas pārtiku pērk lielveikalā, sāli saņem par daudz.

Veselības ministrija ilgstoši centusies pārliecināt ražotājus, ka produktos Latvijā nevajadzētu būt vairāk kā 1,25 grami sāls uz simts gramiem produkta. Protams, marinētās siļķēs un gurķos šis skaitlis nemainīgi būs daudz augstāks. Toties, piemēram, Rēzeknes gaļas kombināts ražo desas un cīsiņus ar pazeminātu sāls sastāvu, lai tos varētu lietot bērni skolās un bērnudārzos. Liepkalnu maiznieki ražo ļoti labu un garšīgu graudu maizīti ar pazeminātu sāls saturu, un viņiem cenšas līdzināties "Fazer" maiznieki. Un tomēr – ja vidēji pusotrs procents no mūsu apēstajiem pārtikas produktiem ir vārāmā sāls, tad dienā sanāk daudz, daudz vairāk par nepieciešamajiem 2 gramiem  un tā ir nepārprotama slodze mūsu nierēm.

Daļai sabiedrības jau kopš bērnības ir ieradums lietot daudz vairāk sāls, nekā fizioloģiski nepieciešams, to papildus pieberot klāt nemaz nepagaršotam ēdienam. Tradīcijas sāls lietošanā nāk no seniem laikiem, kad NaCl bija būtiskākais konservants – sālīja gaļu, zivis, gurķus un sēnes. Sāls ātri notrulina garšas kārpiņas, un cilvēks sāk sāli bērt arvien vairāk pie zupas, kartupeļiem, tomātiem un gurķiem. Nez kādēļ lielākā daļa no sāls atkarīgajiem kļūst par pavāriem un pārsāla jebkuru zupiņu restorānā vai ātro uzkodu ēstuvē. Ir zināma arī atkarība no sāls. Ar šo kaiti laikam visvairāk slimojuši tie, kas radījuši ātro uzkodu restorānus ar pamatēdienu - frī kartupeļi ar sāli un nedaudz gaļas.

Agri vai vēlu Latvijas iedzīvotājiem un politiķiem nāksies saprast, ka sāls un cukura lietošana ierobežojama jebkurā veidā. Kaut vai tādēļ, ka tieši cukura diabēts, adipozitēte, arteriāla hipertenzija un sirds asinsvadu mazspēja kopā ar sirds vai smadzeņu infarktu ir tā buķete, ko ārstēt cilvēkam ir visdārgāk un visgrūtāk. Pārmērīga sāls un cukura lietošana jebkurā gadījumā vēlāk atsaucas uz valsts un iedzīvotāju pašu maciņu, gadiem lietojot dārgos medikamentus.

Veselības ministrijas piedāvājums aplikt ar akcīzes nodokli produktus ar paaugstinātu sāls daudzumu, nevis pašu sāli ir pamatots. Tomēr būtu mērķtiecīgi pirmajā nodokļa piemērošanas reizē ar nodokli aplikt tikai pārsālītos produktus, kam sāls saturs pārsniedz 2%, nevis tos, kas vienkārši pārsniedz ieteicamos 1,25 procentus.

Šobrīd Veselības ministrijas piedāvājums ir aplikt desas un tamlīdzīgus izstrādājumus no gaļas, kas satur sāli vairāk par 1,25 g uz 100 g produkta, kā arī  sālītu, sālījumā, žāvētu vai kūpinātu gaļu un gaļas subproduktus ar 5 latu (7 eiro) akcīzes nodokli par 100 kilogramiem jeb 5 santīmiem par kilogramu. Šāds nodoklis attiektos gan uz importētiem, gan pašmāju ražojumiem un tirgu neiespaidotu. Tomēr nomērīt šos 1,25% sāls nenāksies viegli, un pašreizējās ražošanas iekārtas šādu sāls daudzumu pievieno praktiski jebkuram gaļas izstrādājumam.

Tāpat Veselības ministrija iesaka aplikt ar akcīzes nodokli - 15 lati (21 eiro) par 100 kilogramiem –kartupeļu čipsus, popkornu un sāļās kukurūzas uzkodas, kas satur sāli vairāk par 1,25 g uz 100 g produkta. Tās tiešām visas satur daudz par daudz sāli un būtu samazināmas iedzīvotāju uzturā, kaut mēs labi zinām pašmāju ražotājus, kas šobrīd cenšas ražot čipsus ar pazeminātu sāls saturu. Trešā ražojumu grupa, ko iesaka aplikt ar nodokli Veselības ministrija, ir sāļās rūpnieciski ražotās zupas un buljonu kubiciņi.

Manuprāt, konsekventi būtu aplikt ar nodokli arī pārlieku sāļus cepumus, maizi, sieru un citus produktus, par normu pieņemot pārlieku augstu sāls daudzumu, piemēram, Skandināvijā ieteiktos 2 procentus.

Tieši diskusijai par sāls samazināšanu būtu jākļūst par sarunu priekšmetu starp Veselības ministriju, veselības profesionāļiem, no vienas puses, un Zemkopības ministriju, pārtikas ražotājiem, no otras puses, nevis psihopātiskai bļaušanai par nabaga ražotāju, kam nodoklis atņems pēdējo maizes riecienu. Akcīzes nodoklim sālij būtu jākļūst nevis par valsts iespējamās peļņas avotu, bet par ceļa stabu virzībai uz patiesi veselīgu produktu ražošanu.

Akcīzes nodoklis transtaukskābēm

Publikācijas pēdējās dienās liecina, ka Latvijā cilvēki tiešām neko nezina par taukiem, un publicē melīgu informāciju, ka Veselības ministrija gatavojas ierobežot taukus un aplikt tos ar nodokļiem. Bez taukiem cilvēka organisms dzīvot nevar, tauki ir vajadzīgi šūnas uzbūvei, hormonu transportam, enerģijai, vielmaiņai. Vislabākie tauki ir zivs tauki, par labiem taukiem mēs uzskatām olīveļļu, spiestas augu eļļas, sliktāki tauki ir dzīvnieku un piena tauki, kā arī rafinētas augu eļļas, taču arī tos cilvēkam mērenās devās ir ieteicams lietot uzturā. Vienīgie sliktie tauki ir transtauki, kas veidoti augu eļļu rūpnieciskas apstrādes (nepilnīgas hidrogenācijas) rezultātā.

Parasti šie tauki ir ražoti mākslīgi no palmu eļļas, tie ir termoizturīgi, veido produktam nepieciešamo konsistenci (nu gluži kā plastmasa). Tādēļ šie tauki tiek plaši izmantoti margarīna ražošanā, bet īpaši kulinārijā. Lielā tortes roze mūsdienās nekad nav ražota no dabīga saputota sviesta, bet no transtaukiem. Transtaukus, kā jau mākslīgu produktu, cilvēka organisms nevar pārstrādāt un izmantot, tie izgulsnējas no iekšpuses uz asinsvadu sieniņām kā pangas un kļūst par iemeslu infarktam, insultam vai artērijas trombozei.

Kardiologu asociācija un Latvijas Ārstu biedrība jau daudzkārt aicinājusi Latvijas valdību veikt izmaiņas tiesiskajā regulējumā (kādas tās jau šobrīd ir Skandināvijā, Šveicē, Islandē), kas Latvijā atļautu tikai tādu produktu ievešanu, pārdošanu un izmantošanu, kuros transtaukskābes sastāda mazāk par 2% no kopējā tauku daudzuma, pie kam tas attiektos gan uz gatavo produktu, gan izejvielām.

Diemžēl Zemkopības ministrija šobrīd iestājas kā lielais neveselīga dzīvesveida lobijs, un likumdošana šajā jomā nekust ne no vietas. Tāpat kā nekust no vietas Latvijas Ārstu biedrības aicinājums visiem produktiem ieviest marķējuma prasības, kurās tiek norādīts tauku sastāvs, izsakot procentos, gramos un kalorijās (norādot kopējo tauku daudzumu un paskaidrojot tauku veidu proporcionālo sadalījumu: piesātinātie tauki, mononepiesātinātie tauki, polinepiesātinātie tauki, transtauki) uz 100 g produkta.

Kaut akcīzes nodoklis nav pats iedarbīgākais līdzeklis kā izmainīt ražošanas un gatavošanas paradumus, Veselības ministrija Ingrīdas Circenes vadībā ir nolēmusi spert šādu argumentētu soli savu iedzīvotāju veselības saglabāšanā un pieprasa valdībai aplikt ar akcīzes nodokli margarīnu, augu tauku maisījumus un palmu eļļu.

Ja šis solis izdosies, Ingrīda Circene savas valsts iedzīvotāju veselības labā būs veikusi nozīmīgu darbu, jo ražotāji atgriezīsies pie konditorejas izstrādājumiem no dabiskiem taukiem, pārstās ražot "krējuma izstrādājumu" un "siera izstrādājumu", kas nav ne siers, ne krējums, bet transtauku maisījums.

Aizpērn izcēlās skandāls, kad Kopenhāgenas Gentoftes universitātes profesors Stēns Stenders pārbaudīja "Laimas" ražotās vafeles un atklāja, ka tajās transtauki sastāda vairāk nekā 16% produkta masas, kas vienkāršotā valodā nozīmē – lēnais ciankālijs. Kaut "Laima" publiski centās "atmazgāties", tās vadībai pietika saprāta defektu pārvērst par efektu un konkrētās vafeles turpmāk ražot no dabiskiem taukiem. Es tagad varētu šīs vafeles ieteikt visiem un "Laimu" minēt kā labu piemēru, ja vien "Laima" taukus būtu nomainījusi visiem saviem izstrādājumiem.

Vismaz šobrīd Latvijā bulciņas, kūkas, tortes, kā arī nezināmas izcelsmes saldējumu pirkt ir pašnāvnieciski (es pats uzturā lietoju "Skrīveru mājas saldējumu", kura dabisko izcelsmi esmu noskatījis viņu ražotnē).

Akcīzes nodoklis cukuram un saldinātajiem dzērieniem

Iespējams, tieši šis akcīzes nodoklis varētu būt sarežģītākais un valdībai nepieņemamākais. Tomēr statistika nepielūdzami saka, ka Latvijā normāla ķermeņa masa konstatēta tikai 52,9% vīriešu un 49,6% sieviešu, bet paaugstināta ķermeņa masa vai aptaukošanās - 44,8% vīriešu un 45,4% sieviešu. Aptaukošanās kļūst par bērnu slimību. Normālas ķermeņa masas īpatsvars pirmklasniekiem samazinās. Latvijā vidēji 22,7% septiņus gadus vecu pirmklasnieku ir lieka ķermeņa masa un aptaukošanās, astoņus gadus veciem pirmklasniekiem - 23,8 procentiem.

Aptaukošanās galvenais iemesls, protams, ir mazkustīgs dzīvesveids un sporta neesamība skolās. Atsevišķas Izglītības ministrijas ierēdnes mums kļuvušas par Latvijas aptaukošanās simboliem, jo kategoriski pretojas trešajai sporta stundai skolā (kur nu vēl ceturtajai un piektajai, kā rekomendē PVO). Tomēr otrs iemesls ir neveselīgs uzturs, un galveno lomu šeit spēlē cukura pārmērīga lietošana.

Veselības ministrija, vēloties ar nodokļu politiku mainīt uztura paradumus, aicina cukura konditorejas izstrādājumus (karameles, īrisus, dražejas) aplikt ar akcīzes nodokli 5 lati (7 eiro) par 100 kilogramiem, kā arī palielināt akcīzes nodokļa likmi saldinātiem bezalkoholiskajiem dzērieniem – 10 lati (14 eiro) par 100 litriem.

Iespējams, tieši šeit parādās lielākā problēma, jo saldināti dzērieni ir gan tādi, kur cukura saturs ir ļoti zems, kā ūdens ar aromatizētājiem, sporta dzēriens vai mazsaldinātās ledus tējas, bet ir dzērieni ar pārmērīgu cukura daudzumu (15–18%), kā kvass, tarhūns un kola, kuras nudien nevienam nevajadzētu dzert vairāk par ēdamkaroti.

Iespējams, ka akcīzes nodoklis būtu piemērojams tikai tiem dzērieniem, kam cukura daudzums pārsniedz 7 procentus. Kopš 2011.gada akcīzes nodoklis saldinātiem bezalkoholiskajiem dzērieniem ir 5,2 lati par 100 litriem, kas ir salīdzinoši zems, jo pagaidām šie dzērieni cenas ziņā patērētājiem ir pieejami, t.sk. jauniešiem, un šo dzērienu lietošana lielā daudzumā noved pie liekā svara un aptaukošanās problēmām.

2013.gada nogalē Latvijai ir izdevība savu nodokļu politiku pavērst iedzīvotāju veselības interesēs. Jautājuma būtība slēpjas apstāklī, ka nenovēršami Latvija pie šiem risinājumiem nonāks agrāk vai vēlāk, jautājums ir - vai drosmīga un godīga būs šī 11.Saeima un šī V.Dombrovska vadītā valdība. 

***
Šajā publikācijā paustais autora viedoklis un skatījums var nesakrist ar LV portāla redakcijas nostāju. Ar LV portāla redakcionālo politiku var iepazīties šeit.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Konkurēt par kvalitāti, nevis nodokļiem. Saruna par Latvijas attīstības scenārijiem
Baltijas valstīm nevajadzētu savstarpēji konkurēt par nodokļiem, bet tā vietā vienoties par līdzīgām nodokļu likmēm, kā tas ir Ziemeļvalstīs, izņemot Islandi. Šīs valstis sacenšas par pavisam citām lietām – infrastruktūras, cilvēkkapitāla kvalitāti u. tml. Arī Baltijas valstīm būtu nepieciešams draudzīgi konkurēt par kvalitāti, nevis nodokļiem.
Daunis Auers
Latvijas stratēģijas un ekonomikas risinājumu institūta (domnīcas “LaSER”) valdes priekšsēdētājs, Latvijas Universitātes profesors, Eiropas un Baltijas valstu politikas, politisko risku un ekonomikas konkurētspējas pētnieks
Pirms 3 dienām, Politika

LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI