TIESĀS
>
Pazīsti tiesu varu!
TĒMAS
Linda Ņikona
LV portāls
02. janvārī, 2025
Lasīšanai: 9 minūtes
2
2

Paplašināts valsts kompensācijas cietušajiem saņēmēju loks; pieaug kompensācijas apmērs

FOTO: Freepik.

No 2025. gada 1. janvāra ir paplašināts personu loks, kam ir tiesības saņemt valsts kompensāciju cietušajiem kriminālprocesā. Vienlaikus ar jauno gadu, minimālajai mēneša darba algai pieaugot līdz 740 eiro, palielinās izmaksājamās valsts kompensācijas apmērs.

īsumā
  • Līdz šim valsts kompensācija cietušajiem netika izmaksāta, ja noziedzīgais nodarījums bija izdarīts aiz neuzmanības.
  • Kompensāciju par netīši izdarītu noziedzīgu nodarījumu izraisītajām sekām var pieprasīt personas, kuras par cietušajām kriminālprocesā atzītas no 2025. gada 1. janvāra.
  • Papildus noteikts, ka cietušais nevar saņemt valsts kompensāciju, ja viņam vienlaikus ir tiesības uz atlīdzību no Ārstniecības riska fonda.
  • Kompensācija nav paredzēta gadījumos, kad noziedzīgais nodarījums vērsts pret satiksmes drošību un cietušajam pienākas apdrošināšanas atlīdzība no OCTA.
  • Vienlaikus no 2025. gada 1. janvāra, minimālajai mēneša darba algai pieaugot līdz 740 eiro, palielinās arī izmaksājamās valsts kompensācijas apmērs.
  • No 2025. gada plānotas izmaiņas valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšanas un kompensāciju izmaksas kārtībā.

Grozījumi likumā “Par valsts kompensāciju cietušajiem” (turpmāk – grozījumi) paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra arī par noziedzīgajiem nodarījumiem, kuri izdarīti aiz neuzmanības un kuru dēļ iestājušās kādas no likumā “Par valsts kompensāciju cietušajiem” (turpmāk – likums) minētajām sekām, izmaksās valsts kompensāciju tādā pašā apmērā kā par noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti ar nodomu (tīši).

Likuma 3. panta ceturtajā daļā noteikts, ka valsts kompensāciju var saņemt tad, ja noziedzīga nodarījuma dēļ radušās šādas sekas:

  • personas nāve;
  • cietušajam nodarīti smagi vai vidēji smagi miesas bojājumi;
  • aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība;
  • cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris;
  • cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu.

Līdz šim likuma mērķis bija nodrošināt fiziskajai personai, kura Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā ir atzīta par cietušo, tiesības saņemt valsts kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu.

Proti, līdz šim valsts kompensācija cietušajiem netika izmaksāta, ja noziedzīgais nodarījums bija izdarīts aiz neuzmanības.

Kā skaidrots grozījumu anotācijā, sekas, kas radušās cietušajam aiz neuzmanības izdarīta noziedzīga nodarījuma dēļ, piemēram, vidēji smagi miesas bojājumi, smagi miesas bojājumi vai personas nāve, ir tādas pašas kā tīši izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem.

Tādējādi ar grozījumiem no likuma 1. panta un 3. panta ceturtās daļas izslēgts vārds “tīša”, paplašinot to personu loku, kurām ir tiesības saņemt valsts kompensāciju par noziedzīgajiem nodarījumiem. Tas nozīmē, ka valsts kompensācija cietušajiem pienāksies arī tām personām, kuras cietušas noziedzīgajā nodarījumā, kas izdarīts aiz neuzmanības.

Noteikts pārejas periods

Tāpat grozījumi papildina likuma Pārejas noteikumus ar 10. punktu, nosakot, ka valsts kompensācijas pieprasījumus, kurus Tiesu administrācija saņēmusi līdz 2024. gada 31. decembrim vai kurus iesniegusi persona, kas par cietušo aiz neuzmanības izdarītā noziedzīgā nodarījumā atzīta līdz 2024. gada 31. decembrim, Tiesu administrācija izskata un lēmumu pieņem atbilstoši šā likuma regulējumam, kas bija spēkā līdz 2024. gada 31. decembrim.

Kā skaidro Tieslietu ministrija, šādi pārejas noteikumi bija vajadzīgi, ņemot vērā, ka atbilstoši likuma 9. pantam valsts kompensācijas pieprasījumu Tiesu administrācijai var iesniegt triju gadu laikā pēc dienas, kad persona atzīta par cietušo vai ir uzzinājusi par faktiem, kas šai personai dod tiesības to darīt.

Proti, kompensāciju par netīšu noziedzīgu nodarījumu izraisītajām sekām var pieprasīt tikai tās personas, kuras par cietušajām kriminālprocesā atzītas no 2025. gada 1. janvāra.

Kādos gadījumos kompensāciju neizmaksā

Vienlaikus ar grozījumiem ir papildināta likuma 2. panta trešā daļa, nosakot, ka cietušais nevar saņemt valsts kompensāciju, ja viņam ir tiesības uz atlīdzību no Ārstniecības riska fonda.1

Tāpat kā līdz šim, arī turpmāk cietušais nevar saņemt valsts kompensāciju, ja noziedzīgais nodarījums bijis vērsts pret satiksmes drošību un cietušajam ir tiesības uz apdrošināšanas atlīdzību saskaņā ar normatīvajiem aktiem par sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu.2

Pieaug kompensācijas apmērs

Vienlaikus no 2025. gada 1. janvāra, minimālajai mēneša darba algai pieaugot līdz 740 eiro, palielinās arī izmaksājamās valsts kompensācijas apmērs personām, kuras atzītas par cietušajām kriminālprocesā.

Likuma 7. pantā noteikts, ka vienam noziedzīgā nodarījumā cietušajam izmaksājamās valsts kompensācijas maksimālais apmērs ir Latvijas Republikā noteiktās piecas minimālās mēneša darba algas. Izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru aprēķina, ņemot vērā minimālās mēneša darba algas apmēru, kas noteikts brīdī, kad persona atzīta par cietušo.

Papildus Tiesu administrācija, kas atbild par valsts kompensācijas izmaksāšanu, norāda, ka šī kompensācija tiek aprēķināta procentuāli, atkarībā no noziedzīgā nodarījuma sekām.

Vairāk par tēmu LV portālā:

Plašāka informācija par valsts kompensācijas cietušajiem pieprasīšanas kārtību pieejama Tiesu administrācijas tīmekļvietnē.

Provizorisko valsts kompensācijas cietušajiem apmēru var uzzināt, izmantojot valsts kompensācijas summas kalkulatoru.

UZZIŅAI

Tiesu administrācija

Tiesu administrācija ir valsts pārvaldes iestāde, kas nodrošina tiesību aizsardzību un to efektīvu realizāciju, veicot normatīvajos aktos noteiktās funkcijas un sniedzot publiskus pakalpojumus privātpersonām.

 

 Administrācija nodrošina šādus pakalpojumus:

Pakalpojumu pieejamība

Administrācija piedāvā vairākus pakalpojumu saņemšanas kanālus, lai ikviens varētu izvēlēties sev ērtāko veidu, atbilstoši saņemšanas kritērijiem.

Izmaiņas klientu pieņemšanā no 2025. gada 2. janvāra

 

No šī datuma administrācijas klienti tiks pieņemti Raiņa bulvārī 15, Rīgā, šādā darba laikā:

  • pirmdienaceturtdiena: 08.30–17.00; piektdiena: 08.30–16.00.

Norādītajā adresē un darba laikā personām būs iespēja bez maksas:

  • iegūt informāciju par pakalpojumu saņemšanas nosacījumiem un kārtību;

  • saņemt un aizpildīt pakalpojumu pieprasījuma veidlapas;

  • saņemt konsultācijas par dokumentiem, kas jāiesniedz.

Informācija par pakalpojumiem un aktuālajiem jaunumiem pieejama tīmekļvietnē ta.gov.lv.

Papildu informācija pieejama:

  • zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 800 01 801;

  • vēršoties arī pašvaldībā, kurā persona deklarēta vai tiesiski uzturas, lai saņemtu palīdzību veidlapu aizpildīšanā, dokumentu sagatavošanā un nosūtīšanā administrācijai.

1 Ārstniecības riska fonda mērķis ir sniegt iespēju pacientam aizstāvēt savas tiesības un saņemt atlīdzību ārpustiesas procesa kārtībā, ja viņa dzīvībai vai veselībai nodarīts kaitējums (arī morālais kaitējums), kuru ar savu darbību vai bezdarbību nodarījušas ārstniecības iestādē strādājošās ārstniecības personas vai radījuši apstākļi ārstniecības laikā. Atlīdzības prasījuma iesniegumu par nodarīto kaitējumu var iesniegt ne vēlāk kā divus gadus pēc kaitējuma atklāšanas dienas, bet ne vēlāk kā trīs gadus pēc kaitējuma nodarīšanas dienas.

2 Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana jeb OCTA ir obligāta visiem transporta veidiem, kuri ir ceļu satiksmes dalībnieki Latvijā. Ar OCTA persona apdrošina nevis savu transportlīdzekli, bet gan savu īpašnieka atbildību pret iespējamajiem zaudējumiem, kas ar personas transportlīdzekli ceļu satiksmes negadījumā nodarīti citu personu mantai (t. sk. transportlīdzeklim), veselībai, kā arī personai nodarīto nemantisko kaitējumu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI