FOTO: LV portāls
Personām, kurām ir tiesības saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību, tagad būs jāvēršas Tiesu administrācijā. Arī tiem, kas atzīti par cietušajiem kriminālprocesā, valsts kompensāciju turpmāk izmaksās Tiesu administrācija.
Pagājušajā gadā likumdevējs akceptēja Tieslietu ministrijas ierosinājumu par Juridiskās palīdzības administrācijas un Tiesu administrācijas apvienošanu.
Abu iestāžu apvienošana tika īstenota, lai uzlabotu valsts attīstības plānošanu un koordināciju, kā arī samazinātu valsts pārvaldes sadrumstalotību, nepazeminot iepriekš sniegto pakalpojumu skaitu un kvalitāti.
“Personu, kurām atbilstoši Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumam ir tiesības uz juridisko palīdzību, tiesību un saistību loks paliek nemainīgs. Tāpat juridiskās palīdzības sniedzēju tiesību un pienākumu apjoms paliek nemainīgs. Personas, kurām atbilstoši likumam “Par valsts kompensāciju cietušajiem” ir tiesības uz valsts kompensāciju, tiesību un saistību loks paliek nemainīgs,” norādīts saistīto likumprojektu anotācijās.
Tādējādi no 2024. gada 1. janvāra Tiesu administrācija līdzās iepriekš noteiktajiem pienākumiem turpmāk īstenos arī šādus uzdevumus:
Ievērojot konsekvenci iestāžu apvienošanā un pārņemot saistības, grozīts Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likums un likums “Par valsts kompensāciju cietušajiem”, kas paredz, ka no 2024. gada 1. janvāra Tiesu administrācija:
Valsts apmaksātās juridiskās palīdzības saņemšanu reglamentē Valsts juridiskās palīdzības likums.
Juridisko palīdzību no valsts iespējams saņemt:
Valsts nodrošināto juridisko palīdzību iepriekšminētajos gadījumos var saņemt persona1, kura:
Daļējo valsts nodrošināto juridisko palīdzību noteikta veida civilprocesa lietās (kas piekritīgas Ekonomisko lietu tiesai; kas izriet no saistību tiesībām, ja prasības summa pārsniedz 150 000 eiro; par komercnoslēpuma aizsardzību pret nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu) var saņemt persona:
Lai lūgtu valsts apmaksātu juridisko palīdzību, turpmāk ir jāvēršas Tiesu administrācijā.
Valsts kompensācijas piešķiršana un izmaksa cietušajiem ir noteikta likumā “Par valsts kompensāciju cietušajiem”.
Tiesības saņemt valsts kompensāciju ir personai, kura atzīta par cietušo kriminālprocesā, ja tīša noziedzīga nodarījuma dēļ:
Valsts kompensācijas lielums tiek noteikts atbilstoši noziedzīgā nodarījuma sekām un proporcionāli maksimālajam valsts kompensācijas apmēram – piecām minimālajām mēneša darba algām.
Tā kā minimālā mēneša darba alga ir mainīga, cietušajiem ir būtiski ir ņemt vērā, ka kompensācija tiks aprēķināta atbilstoši tam minimālās mēneša darba algas apmēram, kāds tas bija brīdī, kad persona tika atzīta par cietušo.
Tīša noziedzīga nodarījuma sekas |
Valsts kompensācijas apmērs (%) 2023. gadā (minimālā mēneša darba alga – 620 eiro) |
Valsts kompensācijas apmērs (%) 2024. gadā (minimālā mēneša darba alga – 700 eiro) |
Ir iestājusies personas nāve. |
100% – 3100 eiro |
100% – 3500 eiro |
Cietušajam nodarīti smagi miesas bojājumi. Nodarījums kvalificēts kā izvarošana vai seksuāla vardarbība. Aizskarta nepilngadīga cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība. Cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris |
90% – 2790 eiro |
90% – 3150 eiro |
Nepilngadīgam cietušajam nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi. Nepilngadīgs cietušais ir inficēts ar HIV, B vai C hepatītu. |
70% – 2170 eiro |
70% – 2450 eiro |
Cietušajam nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi. Cietušais ir inficēts ar HIV, B vai C hepatītu. Aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība. |
50% – 1500 eiro |
50% – 1750 eiro |
Valsts kompensācija Tiesu administrācijā ir jāpieprasa trīs gadu laikā pēc dienas, kad persona atzīta par cietušo vai ir uzzinājusi par faktiem, kas viņai dod tiesības to darīt.
Tiesu administrācija aicina personas bez maksas Valsts kompensācijas kalkulatorā pārbaudīt, vai viņām ir tiesības saņemt valsts kompensāciju. Par pakalpojumiem, iesnieguma veidlapām un nepieciešamajiem dokumentiem vairāk var uzzināt, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001801 (darba laikā) vai apmeklējot Tiesu administrācijas tīmekļa vietni www.ta.gov.lv.
Informatīvo un psiholoģisko atbalstu cietušās personas var saņemt, zvanot uz atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem 116006 un apmeklējot vietni cietušajiem.lv.
Saistībā ar Juridiskās palīdzības administrācijas likvidāciju un tās funkciju pāreju Tiesu administrācijas kompetencē 1. janvārī stājas spēkā grozījumi arī vairākos Ministru kabineta noteikumos:
1 Valsts nodrošināto juridisko palīdzību var saņemt Latvijas pilsonis, Latvijas nepilsonis, bezvalstnieks, Eiropas Savienības pilsonis, kas nav Latvijas pilsonis, bet tiesiski uzturas Latvijas Republikā, un ārzemnieks (tai skaitā bēglis un persona, kurai ir piešķirts alternatīvais statuss Latvijas Republikā), kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, ja viņš tiesiski uzturas Latvijas Republikā un ir saņēmis pastāvīgās uzturēšanās atļauju.