SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Linda Ņikona
LV portāls
06. augustā, 2024
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Ceļu satiksme
9
9

Atņemtas tiesības: vai drīkst pārvietoties ar velosipēdu vai elektroskrejriteni?

Ja autovadītājam ir atņemtas tiesības vai piemērots tiesību izmantošanas aizliegums, tad viņam ir vajadzīga velosipēda vadītāja apliecība, lai drīkstētu pārvietoties ar elektroskrejriteni.

FOTO: Zane Bitere, LETA.

Nereti LV portāla sadaļā “E-konsultācijas” saņemam jautājumus par to, vai autovadītājs, kuram ir atņemtas tiesības vai aizliegts tās izmantot, drīkst piedalīties ceļu satiksmē ar velosipēdu vai elektroskrejriteni. Skaidrojam, ko šādā situācijā paredz normatīvie akti.

īsumā
  • Transportlīdzekļa vadīšanas tiesības administratīvā pārkāpuma procesa un kriminālprocesa ietvaros var atņemt ne tikai par braukšanu dzērumā vai citu apreibinošu vielu ietekmē.
  • Personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, velosipēda vadīšanai autovadītāja tiesības nav vajadzīgas.
  • Ja personai ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai aizliegts tās izmantot, tad viņai ir nepieciešama velosipēda vadītāja apliecība, lai varētu pārvietoties ar elektroskrejriteni.
  • Persona, kurai ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai aizliegts tās izmantot, drīkst iegūt velosipēda vadītāja apliecību, lai varētu piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni.
  • Velosipēda vadītāja tiesību iegūšanas teorētiskais eksāmens pilngadīgām personām maksā 7,74 eiro, bet velosipēda vadītāja apliecības izsniegšana, maiņa vai izsniegšana nozaudētās vietā – 12,26 eiro.

Par kādiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem tiek atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības

Transportlīdzekļa vadīšanas tiesības var atņemt ne tikai par braukšanu dzērumā vai citu apreibinošu vielu ietekmē.

Administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros tiesības var atņemt arī par bēgšanu no amatpersonas, kura ir pilnvarota pārbaudīt transportlīdzekļa vadītāja dokumentus, kā arī par rupjiem atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem, bet tiesību izmantošanas aizliegumu var piemērot par rupju atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, par patvaļīgu barjeras atvēršanu, apbraukšanu vai dzelzceļa sliežu ceļa šķērsošanu šim nolūkam neparedzētās vietās, kā arī par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu pēc ceļu satiksmes negadījuma.

Tāpat viens no tiesību ierobežojumiem, kas saistīts ar aizliegumu vadīt transportlīdzekli, ir pārkāpumu uzskaites punktu sistēma.

Atbilstoši Ceļu satiksmes likuma (CSL) 43.1 panta pirmajai daļai, lai ietekmētu transportlīdzekļu vadītāju uzvedību, veicinot drošu transportlīdzekļu vadīšanu un normatīvo aktu ievērošanu ceļu satiksmē, kā arī lai pēc iespējas mazāk būtu apdraudēta cilvēku dzīvība, veselība un manta, transportlīdzekļu vadītāju izdarītie administratīvie pārkāpumi tiek reģistrēti Sodu reģistrā, bet pārkāpumu uzskaites punkti – Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.

Savukārt kriminālprocesa ietvaros transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, neskaitot braukšanu dzērumā vai citu apreibinošu vielu ietekmē, var atņemt arī par Ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās dēļ cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi.

Plašāk par tēmu LV portālā >>

Ja atņemtas tiesības, ar velosipēdu drīkst braukt

CSL 24. panta ceturtā daļa paredz, ka piedalīties ceļu satiksmē ar velosipēdu patstāvīgi personai vecumā no 10 līdz 17 gadiem atļauts, ja tai ir velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības.

Savukārt personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, velosipēda vadīšanai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības nav nepieciešamas.

Tas nozīmē – personai, kurai ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai piemērots tiesību izmantošanas aizliegums, ir tiesības pārvietoties ar velosipēdu, ja ir sasniegts 18 gadu vecums (velosipēda vadītāja tiesības ir nepieciešamas jauniešiem no 10 līdz 17 gadiem).

Ja atņemtas tiesības, elektroskrejriteņa vadīšanai vajag velosipēda vadītāja apliecību

Saskaņā ar CSL 24. panta piekto daļu piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni personai, kura nav sasniegusi 14 gadu vecumu, ir aizliegts.

Savukārt piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni personai vecumā no 14 gadiem atļauts, ja tai ir velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības.

Tas nozīmē – ja personai ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai piemērots tiesību izmantošanas aizliegums, tad viņai ir nepieciešama velosipēda vadītāja apliecība, lai varētu pārvietoties ar elektroskrejriteni.

Vairāk par tēmu LV portālā >>

Vai drīkst iegūt velosipēda vadītāja apliecību, ja atņemtas tiesības

Kā norāda Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), personai nav aizliegts kārtot teorijas eksāmenu velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai, lai tā varētu būt tiesīga piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni laikā, kad ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai piemērots tiesību izmantošanas aizliegums.

Kā iegūt velosipēda vadītāja tiesības

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 103 “Transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” 65. punktu velosipēda vadītāja apliecību izsniedz personai, kura sasniegusi vismaz 10 gadus un ir nokārtojusi (datorizēti vai rakstiski) teorētisko eksāmenu ar 10 jautājumiem par ceļu satiksmi reglamentējošiem tiesību aktiem un satiksmes drošību.

Atbilžu sniegšanai atvēlētais laiks velosipēda vadītāja tiesību iegūšanas teorētiskajā eksāmenā ir 10 minūtes. Teorētiskais eksāmens ir nokārtots, ja pretendents ir pieļāvis ne vairāk par divām nepareizām atbildēm.

Eksāmens un velosipēda vadītāja apliecība pilngadīgām personām vairs nav bez maksas

2024. gada 5. aprīlī stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes drošības direkcijas publisko maksas pakalpojumu cenrādī. Ar tiem tika noteiktas cenas arī velosipēda vadītāja teorijas eksāmena kārtošanai un velosipēda vadītāja apliecības saņemšanai. 

Līdz minētajam datumam Ministru kabineta noteikumu Nr. 1000 “Valsts akciju sabiedrības “Ceļu satiksmes drošības direkcija” publisko maksas pakalpojumu cenrādis” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 1000) 3.5. punkts un 3.6. punkts paredzēja, ka personas, kuras saņem velosipēda vadītāja apliecību un kārto teorētisko eksāmenu velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai, no maksas ir atbrīvojamas. 

Tagad šie noteikumi paredz, ka no maksas par velosipēda vadītāja apliecības saņemšanu un teorētiskā eksāmena kārtošanu atbrīvojamas personas, kas jaunākas par 18 gadiem.

Velosipēda vadītāja tiesību iegūšanas teorētiskais eksāmens pilngadīgām personām maksā 7,74 eiro, bet velosipēda vadītāja apliecības izsniegšana, maiņa vai izsniegšana nozaudētās vietā 12,26 eiro.

Vairāk par tēmu LV portālā >>

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI