Piemērojot tiesību izmantošanas aizliegumu vai tiesību atņemšanu, tiek liegts izmantot visu transportlīdzekļu, izņemot velosipēda vai elektroskrejriteņa, vadīšanas tiesības (lai pārvietotos ar elektroskrejriteni, personai ir vajadzīgas velosipēda vadīšanas tiesības).
FOTO: Paula Čurkste, LETA.
Ja transportlīdzekļa vadītājam par pārkāpumiem ceļu satiksmē atņem vai aizliedz izmantot transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, tad šis aizliegums attiecas uz visu transportlīdzekļu, tai skaitā traktortehnikas, vadīšanas tiesībām. LV portāls skaidro, kā pēc soda termiņa beigām atjaunojamas traktortehnikas vadīšanas tiesības.
Transportlīdzekļu, tostarp traktortehnikas, vadīšanas tiesību atņemšanu uz normatīvajos aktos noteikto laiku kā transportlīdzekļa vadītāja uzvedības ietekmēšanas līdzekli piemēro, uzliekot sodu par likumos paredzētajiem administratīvajiem pārkāpumiem vai atbilstoši Ceļu satiksmes likumā (CSL) noteiktajai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmai, kā arī Krimināllikumā (KL) noteiktajos gadījumos.
Vadītājiem ir jāņem vērā: ja tiesības atņemtas vai aizliegts izmantot, tad šis aizliegums attiecas uz visu transportlīdzekļu, izņemot velosipēda vai elektroskrejriteņa, vadīšanas tiesībām (lai pārvietotos ar elektroskrejriteni, personai ir vajadzīgas velosipēda vadīšanas tiesības).
LV portāls atgādina: ja transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas, tad pēc soda termiņa beigām tiesības ir jāiegūst no jauna. Tiesību atjaunošanas kārtība būs atkarīga no tā, vai tiesībām ir piemērots izmantošanas aizliegums pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas dēļ vai arī tās atņemtas uz laiku līdz gadam vai uz gadu un ilgāk.
Tāpat LV portāls vērš uzmanību, ka iestāde, kas
ir Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra (VTUA), nevis Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD).
Tas ir tikai mīts, ka, sekmīgi nokārtojot eksāmenus automobiļu vadīšanas tiesību atjaunošanai, automātiski tiek atjaunotas visu transportlīdzekļu (t. sk. traktortehnikas) vadīšanas tiesības.
Vairāk par tēmu LV portālā >> |
Saskaņā ar CSL 23. panta septīto daļu traktortehnikas vadītāja apliecību kategorijām atbilst šādas traktortehnikas grupas:
Savukārt atbilstoši jau minētā CSL 23. panta otrās daļas 9. un 10. punktam kopš 2023. gada 6. jūlija:
Neskatoties uz to, ka jau vairāk nekā gadu personas ar iepriekšminēto mehānisko transportlīdzekļu kategoriju tiesībām drīkst vadīt arī TR1 vai TR1 un TR2 traktortehniku, VTUA ieskatā uzskaitīto kategoriju tiesību īpašnieku prasmes praksē samērā reti atbilst spējām vadīt traktoru, jo dalība ceļu satiksmē ar traktortehniku būtiski atšķiras no dalības ceļu satiksmē ar automašīnām, par ko liecina arī tas, ka pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīta traktortehnika.
“Ceļu satiksmē joprojām piedalās daudz 30 gadu un vecākas traktortehnikas, kuras vadīšanas prasmēm nav tik izteiktu atšķirību. Vienlaikus traktortehnikas ekspluatācija, jo īpaši ar piekabi vai tās agregātiem, ir krietni sarežģītāka nekā automašīnām. Traktortehnikas parks kļūst arvien jaunāks, bet ekspluatācijas sarežģītība un iespējas arvien vairāk atgādina gaisa kuģi bez spārniem,” situāciju raksturo VTUA un uzsver, ka riski, kas saistīti ar traktortehnikas izmaksām, gabarītiem un svara atšķirībām, nav salīdzināmi ar riskiem, kas attiecināmi uz mehāniskajiem transportlīdzekļiem. Šo risku dēļ ne visi traktortehnikas īpašnieki ir gatavi savu traktortehniku uzticēt noteikto mehānisko transportlīdzekļu kategorijas vadītājiem, kuriem nav atbilstošu zināšanu un prasmju.
Papildus VTUA atgādina, ka ar traktortehnikas vadīšanas tiesībām nav atļauts vadīt nevienas kategorijas automašīnu.
Savukārt traktortehnikas vadītāja apliecību persona var iegūt pēc sekmīgi nokārtota teorētiskā eksāmena par ceļu satiksmes noteikumiem un ceļu satiksmes drošību (CSN eksāmens), teorētiskā eksāmena par traktortehnikas ekspluatācijas drošību (ekspluatācijas eksāmens) un traktortehnikas praktiskās vadīšanas eksāmena (vadīšanas eksāmens).
Persona ir atbrīvota no CSN eksāmenu kārtošanas, ja viņai jau ir traktortehnikas vadīšanas tiesības vai C1 vai C kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības.
Kārtība, kādā tiek atjaunota traktortehnikas vadītāja apliecība un tiesības, ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 551 “Traktortehnikas vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas, kā arī traktortehnikas vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 551).
MK noteikumu Nr. 551 48. punktā paredzēts, ka, atjaunojot traktortehnikas vadītāja tiesības pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, persona kārto CSL 29. panta ceturtajā prim viens daļā un piektajā daļā noteiktos eksāmenus šādā kārtībā:
Papildus MK noteikumu Nr. 551 49. punktā noteikts, ka pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas personai ir jāatjauno atņemtās traktortehnikas kategorijas vadītāja tiesības, pirms tā iegūst tiesības vadīt citas kategorijas traktortehniku.
CSL 29. panta ceturtajā prim viens daļā noteikts: ja personai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas uz laiku līdz gadam, tad persona, lai atjaunotu tiesības, normatīvajos aktos par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanu un atjaunošanu noteiktajā kārtībā nokārto teorētisko eksāmenu.
Tas nozīmē: ja personai traktortehnikas vadīšanas tiesības ir atņemtas uz laiku līdz gadam par pārkāpumiem ceļu satiksmē (izņemot pārkāpumus par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kā arī gadījumus, ja personai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros ir noteikts transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums), tad ir jānokārto teorētiskais eksāmens, lai atjaunotu traktortehnikas vadīšanas tiesības.
Saskaņā ar VTUA sniegto informāciju, ja vadīšanas tiesības ir atņemtas līdz gadam, tad personai, lai atgūtu traktortehnikas vadīšanas tiesības, VTUA klientu apkalpošanas vietā ir jānokārto tikai teorētiskais eksāmens. Savukārt, lai atjaunotu mehānisko transportlīdzekļu (automobiļu) vadīšanas tiesības, ir jānokārto teorētiskais eksāmens vienā no CSDD klientu apkalpošanas centriem, kurā to pieņem.
Piemēri:
Atbilstoši CSL 29. panta piektajai daļai, ja personai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas uz gadu vai ilgāk vai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu ietekmē, kā arī ja personai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros ir noteikts transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, tad personai, lai atjaunotu transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, normatīvajos aktos par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanu un atjaunošanu noteiktajā kārtībā jānokārto gan teorētiskais, gan vadīšanas eksāmens.
Kā skaidro VTUA, ja persona iepriekš bija ieguvusi tikai vienas kategorijas traktortehnikas vadīšanas tiesības, tad viņai VTUA jānokārto attiecīgajai kategorijai atbilstošie eksāmeni, savukārt, ja persona iepriekš bija ieguvusi vairākas traktortehnikas vadīšanas tiesību kategorijas, tad viņai pēc izvēles VTUA jānokārto tikai vienai no iepriekš iegūtajām kategorijām atbilstošie eksāmeni.
Papildus jānorāda: lai atjaunotu tiesības, kas ir atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu ietekmē, personai jāveic arī pirmstermiņa veselības pārbaude.
Proti, CSL 30.1 panta piektajā daļā noteikts, ka pirmstermiņa veselības pārbaudi veic transportlīdzekļa vadītājam, kas sodīts par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu reibumā, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē vai par atteikšanos no pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai, kā arī no narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes.
Piemēri:
Atbilstoši CSL 43.1 panta sestajai daļai, ja pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros 10 gadu laikā tiesību izmantošanas aizliegums personai piemērots divas reizes, tad persona zaudē transportlīdzekļu, tostarp traktortehnikas, vadīšanas tiesības. Šādā gadījumā atgūt vadīšanas tiesības drīkst ne ātrāk kā pēc pieciem gadiem.
Turklāt, lai tās atgūtu, jāveic visas darbības, kas attiecas uz vadīšanas tiesību pirmreizējo iegūšanu.
Piemēram, lai atgūtu B kategorijas vadīšanas tiesības, jāmācās autoskolā un jāveic veselības pārbaude, kā arī jānokārto eksāmeni CSDD. Savukārt, lai atgūtu, piemēram, TR3 traktortehnikas vadīšanas tiesības, jāapmeklē traktortehnikas vadītāju apmācība izglītības iestādē, kura izsniedz mācību reģistrācijas karti (apliecinājumu), kā arī sekmīgi jānokārto teorētiskie un praktiskās vadīšanas eksāmeni VTUA.
Administratīvās atbildības likuma (AAL) 18. pants paredz, ka tiesību izmantošanas aizliegums ir ierobežojums, kas personai noteiktu laiku neļauj izmantot noteiktas tiesības, ieņemt noteiktus amatus vai veikt noteikta veida darbību. Pēc tiesību izmantošanas aizlieguma termiņa beigām personai tiesības nav jāiegūst no jauna.
Tiesību izmantošanas aizliegumu nosaka uz laiku no viena mēneša līdz diviem gadiem.
Proti, ja personai par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, tad pēc noteiktā termiņa beigām tiesības nav jāiegūst no jauna un tās var atsākt izmantot bez īpašu formalitāšu kārtošanas.
LV portāls vērš uzmanību, ka minētais attiecas uz tiem gadījumiem, kad transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums piemērots par pārkāpumiem ceļu satiksmē kā administratīvais papildsods (nejaukt ar pārkāpumu uzskaites punktu sistēmā noteikto transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu).
Vairāk par tēmu LV portālā >> |
Piemēri:
CSL 30. panta pirmā daļa paredz, ka aizliegumu izmantot transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nosaka arī transportlīdzekļa vadītājam, kurš alkohola reibumā vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē ir izdarījis noziedzīgu nodarījumu pret ceļu satiksmes drošību, par kuru var saukt pie kriminālatbildības. Šādā gadījumā transportlīdzekļa vadītājam ir aizliegts izmantot transportlīdzekļu, tostarp traktortehnikas, vadīšanas tiesības un viņa transportlīdzekļa vadītāja apliecība aizturama līdz laikam, kad Valsts policijas amatpersona vai procesa virzītājs krimināllietā pieņem attiecīgu lēmumu.
Savukārt CSL 22. panta pirmajā prim viens daļā paredzēts, ka transportlīdzekļu vadīšanas tiesības un transportlīdzekļa vadītāja apliecību (arī traktortehnikas) līdz sodāmības dzēšanai vai noņemšanai nevar iegūt un atgūt persona, kura sodīta par noziedzīgu nodarījumu pret satiksmes drošību saskaņā ar KL 262. pantu (“Transportlīdzekļa vadīšana alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē”) un 262.1 pantu (“Atteikšanās no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes un ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšana”).
Kā jau iepriekš minēts, kārtību, kādā tiek atjaunotas traktortehnikas apliecības un vadītāja tiesības, nosaka MK noteikumi Nr. 551, kuru 48. un 49. punktā tiek lietoti termini “pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas”.
Tā kā CSL 22. panta pirmā prim viens daļa paredz, ka transportlīdzekļu vadīšanas tiesības un transportlīdzekļu vadītāja apliecību līdz sodāmības dzēšanai vai noņemšanai nevar iegūt un atgūt tikai persona, kura sodīta par noziedzīgu nodarījumu pret satiksmes drošību saskaņā ar Krimināllikuma 262. un 262.1 pantu, kā arī AAL nav noteikts, ka tiesību atņemšanas vai tiesību izmantošanas aizlieguma gadījumā tās var atjaunot tikai pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, jāsecina, ka arī MK noteikumos Nr. 511 lietotie termini “pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas” attiecināmi tikai uz tiem gadījumiem, kad tiesības atņemtas KL noteiktajā kārtībā.
Saskaņā ar Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma (OPTIL) 9. panta pirmo daļu, piemērojot normatīvos aktus, jāievēro šāda ārējo normatīvo aktu juridiskā spēka hierarhija:
Atbilstoši OPTIL 9. panta sestajai daļai, ja tiek konstatēta pretruna starp dažāda juridiska spēka tiesību normām, tad jāpiemēro tā tiesību normu, kurai ir augstāks juridiskais spēks.
Sīkāku informāciju par administratīvās sodāmības dzēšanu vai noņemšanu var atrast AAL 24. pantā, savukārt par kriminālsodāmības dzēšanu vai noņemšanu – KL 63. pantā.