SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Satiksme

Turpmāk piespiedu pārvietošana attieksies arī uz velosipēdiem un elektroskrejriteņiem

Stājas spēkā 26.11.2024.

FOTO: Zane Bitere, LETA.

Ir stājušās spēkā izmaiņas regulējumā par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu un transportlīdzekļa atzīšanu par ilgstoši atstātu uz ceļa, nosakot, ka turpmāk tas būs saistošs arī velosipēdu, elektroskrejriteņu un velorikšu īpašniekiem. Ņemot vērā, ka velosipēdu reģistrācija ir brīvprātīga, šo pārvietošanās līdzekļu īpašnieki tiek aicināti tos tomēr reģistrēt, lai tad, ja tiktu veikta piespiedu pārvietošana, viņi varētu ātrāk saņemt informāciju par sava braucamrīka atrašanās vietu, apliecināt īpašumtiesības un to atgūt. 

Pērn – 2023. gada 6. jūlijā – stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes likumā. Papildinot likuma 43.3 pantu par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu, likumdevējs paredzēja, ka šī panta pirmās daļas 7. punkts ir attiecināms arī uz velosipēdiem, skrejriteņiem un nereģistrētiem transportlīdzekļiem, un deleģēja Ministru kabinetu (MK) izdot attiecīgus noteikumus.

Ceļu satiksmes likuma 43.3 panta pirmās daļas 7. punkts nosaka: transportlīdzekli var pārvietot piespiedu kārtā, novietojot to speciālā stāvvietā, ja tas MK noteiktajā kārtībā atzīstams par ilgstoši atstātu uz ceļa.

Attiecīgi grozījumi MK noteikumos Nr. 767 “Noteikumi par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu un transportlīdzekļa atzīšanu par ilgstoši atstātu uz ceļa” stājās spēkā 2024. gada 26. novembrī.

Kādos gadījumos velosipēdu vai elektroskrejriteni uzskatīs par ilgstoši atstātu uz ceļa

MK noteikumi ir papildināti ar jaunu 20.1 punktu, kurā precizētas situācijas, kādās turpmāk būs uzskatāms, ka mikromobilitātes transportlīdzeklis ir ilgstoši atstāts uz ceļa.

Proti, elektroskrejriteni un velosipēdu, tai skaitā velorikšu, atzīs par ilgstoši atstātu uz ceļa, ja:

  • tas atradīsies vietā, kur traucēs pārvietoties citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, ilgāk par astoņām stundām kopš brīža, kad par traucējumu tika paziņots elektroskrejriteņa, velosipēda, velorikšas īpašniekam vai turētājam Paziņošanas likumā noteiktajā kārtībā;
  • tas atradīsies vietā, kur traucēs pārvietoties citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, ilgāk par astoņām stundām kopš brīža, kad velosipēdam, kam nebija iespējams noskaidrot piederību, tika piestiprināta brīdinājuma uzlīme;
  • tas atradīsies vietā, kur netraucēs ceļu satiksmi, taču netiks izmantots ilgāk par pašvaldības noteikto laiku, bet ne mazāk par 45 diennaktīm, kad par to paziņots elektroskrejriteņa, velosipēda, tai skaitā velorikšas, īpašniekam vai turētājam Paziņošanas likumā noteiktajā kārtībā, vai velosipēdam, kam nebija iespējams noskaidrot piederību, tika piestiprināta brīdinājuma uzlīme.

MK noteikumu 23. punktā precizēts, ka lēmumu minētajos gadījumos pieņem pašvaldības policijas amatpersona.

Informāciju par piespiedu pārvietošanu paziņo īpašniekam vienas darba dienas laikā

Pēc tam, kad amatpersona, kura ir pieņēmusi lēmumu par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu, ir veikusi visas noteikumos paredzētās darbības,1 tā nekavējoties ziņo Valsts policijas teritoriālajai struktūrvienībai, norādot transportlīdzekļa reģistrācijas numuru, marku un modeli (neidentificētiem transportlīdzekļiem – arī krāsu un īpašās pazīmes), laiku un vietu, no kuras transportlīdzeklis pārvietots, kā arī speciālo stāvvietu, kurā tas novietots.

Iestāde, kuras amatpersona pieņēmusi lēmumu par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu (velosipēda vai skrejriteņa gadījumā tā būs pašvaldības policija), vienas darba dienas laikā no transportlīdzekļa pārvietošanas brīža paziņo par lēmumu transportlīdzekļa īpašniekam (valdītājam, turētājam) Paziņošanas likumā noteiktajā kārtībā.

Savukārt saskaņā ar noteikumu 14. punktu speciālās stāvvietas atbildīgais darbinieks atdod transportlīdzekli tā īpašniekam (turētājam, valdītājam), kas norādīts lēmumā par piespiedu pārvietošanu un uzrāda personu apliecinošu dokumentu vai transportlīdzekļa vadītāja apliecību un transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību.

Ja pārvietotais transportlīdzeklis ir velosipēds, tad stāvvietas atbildīgajam darbiniekam ir jāuzrāda informācija par īpašumtiesībām vai informācija no Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra par veiktu velosipēda reģistrāciju, kā arī personu apliecinošs dokuments vai transportlīdzekļa vadītāja apliecība.

Velosipēdu ieteicams reģistrēt

Kopš 2024. gada aprīļa ceļu satiksmē ir aizliegts izmantot nereģistrētus elektroskrejriteņus.

 

Plašāk par tēmu LV portālā >>

 

Velosipēdu reģistrācija ir brīvprātīga. Ņemot vērā regulējuma izmaiņas, ar ko transportlīdzekļu piespiedu pārvietošanas noteikumi kļūst saistoši arī velosipēdu īpašniekiem, Satiksmes ministrija aicina šos braucamrīkus reģistrēt.

Ja velosipēds tiks pārvietots uz speciālo stāvvietu, tad to būs ērtāk un ātrāk atgūt, uzrādot informāciju no Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra par veiktu velosipēda reģistrāciju. “Ja reģistrācija nav veikta, tad būs jāuzrāda tāda informācija, ar kuru īpašumtiesības var pierādīt,” skaidro Satiksmes ministrija.

Visa nepieciešamā informācija atrodama Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) tīmekļvietnes sadaļā “Velosipēdu un elektroskrejriteņu reģistrācija”.

Reģistrējot velosipēdu, tam var tikt izsniegta reģistrācijas uzlīme, kas tiek nosūtīta uz velosipēda īpašnieka e-CSDD norādīto adresi Latvijā. Pašu reģistrācijas uzlīmi pēc maksājuma veikšanas nosūta vienkāršā pasta sūtījumā bez apdrošināšanas. Par velosipēda reģistrāciju jāsamaksā e-CSDD divu stundu laikā pēc reģistrācijas.

Risina pamesto transportlīdzekļu problēmu pierobežā

Ar grozījumiem MK noteikumos veiktas arī citas izmaiņas, svītrojot un precizējot normas, kas dublējas ar Ceļu satiksmes likumā noteikto. Tāpat precizētas un vienkāršotas procedūras un termini atbilstoši faktiskajai situācijai un Administratīvās atbildības likumam, kas stājās spēkā 2020. gada 1. jūnijā. Vairākas normas svītrotas, paredzot atteikšanos no informācijas sagatavošanas papīra formā. 

Cita starpā ar grozījumiem ir noteiktas Valsts robežsardzes amatpersonu tiesības pieņemt attiecīgu lēmumu par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu. Līdz šim regulējums liedza atzīt par ilgstoši atstātu uz ceļa transportlīdzekli, kurš pamests uz ceļa starp robežšķērsošanas vietu un robežas joslu vai pierobežas joslā, īpaši, ja tas ir reģistrēts trešajā valstī.

Grozījumu anotācijā sniegta informācija, ka, piemēram, 2024. gada martā Terehovas robežkontroles punktā atradās 18 pamesti transportlīdzekļi, bet Grebņevas robežkontroles punktā – trīs pamesti transportlīdzekļi. “Transportlīdzekļi, kas tiek pamesti starp robežšķērsošanas vietu un valsts robežas joslu vai robežšķērsošanas vietās, apdraud ceļu satiksmes drošību, traucē pārvietoties (braukt) citiem transportlīdzekļiem vai rada riskus valsts robežas drošībai. Terehovas robežkontroles punktā starp robežšķērsošanas vietu un robežas joslu pamestie transportlīdzekļi traucē veikt arī plānotus asfaltbetona seguma atjaunošanas darbus,” norādīts grozījumu anotācijā, pamatojot nepieciešamību piešķirt pilnvaras lemt par šādu transportlīdzekļu piespiedu pārvietošanu arī Valsts robežsardzes amatpersonām.

Tāpat noteikumos precizēts, ka gadījumos, kad transportlīdzeklis pamests pierobežā, tas atzīstams par ilgstoši atstātu uz ceļu ātrāk, proti, pēc piecām dienām, nevis 45 dienām (vai 15 dienām, ja nav tehniskās apskates), kā tas bija līdz šim.

1 MK noteikumu 8. punkts noteic, ka amatpersona uz vietas vizuāli novērtē transportlīdzekli, fiksē bojājumus, īsteno nepieciešamos pasākumus satiksmes drošības nodrošināšanai, informē stāvvietas atbildīgo darbinieku un veic citas darbības.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI