NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Sintija Broka
Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece
09. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Drošība
5
5

#WeAreNATO: Alianses ieguldījums Eiropas migrantu krīzes risināšanā

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Pēdējās desmitgades laikā Eiropa piedzīvo lielāko migrantu krīzi kopš Otrā pasaules kara beigām, un tā augstāko punktu sasniedza 2015. gadā. Migrantu krīzi izraisīja konflikti un nestabilitāte citviet pasaulē, jo īpaši Tuvajos Austrumos. Šīs krīzes laikā NATO nav ieņēmusi pasīva skatītāja lomu. Tieši pretēji, NATO tiešā un netiešā veidā ir sniegusi palīdzību gan Eiropā, gan ārpus tās robežām.

Saskaņā ar Starptautiskās migrācijas organizācijas aplēsēm 2015. gadā, šķērsojot jūru, Eiropā ieradās vairāk nekā miljons migrantu, un valstīm bija jāpieliek lielas pūles, lai tiktu galā ar migrantu pieplūdumu. Lielākā daļa migrantu ieradās valstīs, kas izvietotas ap Vidusjūru, – Itālijā, Spānijā, Grieķijā un Turcijā. Šo valstu atbalstam NATO Egejas jūrā izvietoja jūras spēku vienības, lai veiktu izlūkošanu, robežas nelikumīgas šķērsošanas uzraudzību un novērošanu. Šie jūras spēki sniedza informāciju Grieķijai, Turcijai, kā arī Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūrai “Frontex”.

NATO nosūtīja arī savu otro pastāvīgo Jūras spēku grupu (SNMG2), kas galvenokārt nodarbojās ar robežas nelikumīgas šķērsošanas gadījumiem Grieķijas un Turcijas teritoriālajos un starptautiskajos ūdeņos. Kopš 2016. gada februāra patrulēšanā Egejas jūrā ir piedalījušies aptuveni 30 kuģu, kas pieder dažādām NATO dalībvalstīm, patrulējot vairāk nekā 10 000 stundu.

2016. gada novembrī NATO uzsāka jūras operāciju “Sea Guardian” (OSG). Šī operācija joprojām turpinās Vidusjūrā, un tās mērķis ir nodrošināt jūras satiksmes drošību, spēju pilnveidošanu un informētību par situāciju jūrā. Operācijā rotācijas kārtībā piedalās vairāku sabiedroto valstu jūras spēki ar saviem resursiem.

Operācijas atbalstam šajā teritorijā bieži tiek izvietotas vairāku NATO valstu jūras patruļlidmašīnas un gaisa spēku agrīnās brīdināšanas struktūras, kā arī NATO agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas (AWACS) lidmašīnas. “Sea Guardian” operācija nodrošināja atbalstu arī Eiropas Savienības (ES) operācijai “Sophia”, kas tika uzsākta migrantu krīzes dēļ. Nodrošinot informācijas apmaiņu un loģistikas atbalstu, gan NATO, gan ES ir spējušas efektīvāk risināt ar migrāciju saistītos jautājumus.

Pasākumi Vidusjūras reģionā nav vienīgais veids, kā NATO devusi ieguldījumu migrantu krīzes risināšanā. Īstenojot aktivitātes Āzijā un Āfrikā, NATO pievēršas arī cēloņiem, kas izraisa migrantu krīzi, t. i., nestabilitātei, jo īpaši nespējai garantēt iedzīvotājiem drošību.

NATO jau ilgstoši īsteno militāro klātbūtni Afganistānā, no kuras nāk viena no lielākajām migrantu plūsmām uz Eiropu. Pašreiz galvenā Afganistānā īstenotā aktivitāte ir misija “Resolute Support”, kas 2015. gadā nomainīja vairāk nekā desmit gadus ilgušo Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) operāciju. Misijas “Resolute Support” robežās tiek veiktas Afganistānas armijas, policijas un gaisa spēku apmācības, tiek sniegtas konsultācijas un palīdzība. Tādējādi tā kalpo mērķim nodrošināt iespēju Afganistānas drošības spēkiem un institūcijām attīstīt savas spējas aizstāvēt Afganistānu un tās pilsoņus. Misijā piedalās aptuveni 40 NATO sabiedrotās un partnervalstis ar apmēram 16 000 cilvēku lielu personālsastāvu.

Līdzīgi kā Afganistānā, arī Irākā kopš 2018. gada NATO veic līdzīgu misiju, kura neietver kaujas uzdevumu izpildi un kuru sauc par NATO misiju Irākā (NMI). Šīs misijas mērķis ir palīdzēt stiprināt Irākas drošības spēkus un Irākas militārās izglītības iestādes, nodrošinot apmācību un konsultācijas. Ir vērts uzsvērt, ka misijas mērķis ir plašāks, proti, Irākas un apkārtējā reģiona stabilitātes palielināšana ilgtermiņā, tā veicinot pretterorisma aktivitātes, civiliedzīvotāju aizsardzību un vispārējā saspīlējuma mazināšanos.

Visbeidzot, NATO arī nepārtraukti palīdz Āfrikas Savienībai. Šī sadarbība koncentrējas uz trim galvenajiem aspektiem: operatīvo atbalstu, atbalstu spēju attīstīšanai un atbalstu Āfrikas Savienības Rezerves spēku attīstībai.

Viens no pamanāmākajiem atbalsta veidiem ir NATO finansiālais un loģistikas atbalsts Āfrikas Savienības misijai Somālijā, tostarp stratēģisko gaisa un jūras pārvadājumu nodrošināšana pēc misijas pieprasījuma. Tāpat arī NATO nodrošina ekspertus Āfrikas Savienības Miera atbalsta operāciju departamenta vajadzībām, kā arī piedāvā Āfrikas Savienības personālam apmeklēt kursus NATO apmācību centros un atbalsta mobilās izglītības un apmācību komandas, kas sagatavo Āfrikas Savienības pārstāvjus uzdevumu izpildei.

Konflikts ir migrācijas izpratnes atslēga. Šīs krīzes dzimst konflikta apstākļos, un tās turpinās pastāvēt arī nākamajās desmitgadēs. Izpratne un aktīva darbība konfliktu novēršanā un stabilitātes saglabāšanā ir atslēga arī uz migrantu plūsmu mazināšanu.

Latvijas Ārpolitikas institūta realizētais projekta: "Izskaidrojot un apspriežot NATO" ietvaros ir tapušas vēl šādas publikācijas:

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI