NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
04. decembrī, 2019
Lasīšanai: 11 minūtes
RUBRIKA: Problēma
TĒMA: Atkritumi
4
4

Rīgā pagarina ārkārtas situāciju, aicina noslēgt līgumus

FOTO: Zane Bitere, LETA

Rīgas pašvaldībā izsludinātā ārkārtas situācija saistībā ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanas krīzi tiek pagarināta uz trīs mēnešiem – līdz 2020. gada 12. martam –, otrdien, 3. decembrī, lēma Ministru kabinets. Ārkārtas situācija ļauj nodrošināt atkritumu izvešanu galvaspilsētā neatkarīgi no tā, vai klientiem ir noslēgts atkritumu izvešanas līgums.

īsumā
  • Ārkārtas situāciju pagarina, lai nodrošinātu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu nepārtrauktību Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.
  • Rīgas dome vēstulē valdībai iebilst pret ārkārtas situācijas pagarināšanu, argumentējot, ka ir noslēgti līgumi par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanas turpināšanu.
  • Domei, konsultējoties ar Konkurences padomi un VARAM, ir jāpiedāvā skaidrs ilgtermiņa plāns, kā Rīgā tiks veidota ilgtspējīga un konkurētspējīga atkritumu apsaimniekošanas sistēma.
  • Rīgas dome jaunus saistošos noteikumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā pieņēma tikai pirms dažām dienām – 29. novembrī –, un tie stājas spēkā šodien, 4. decembrī.

Ministru kabineta (MK) rīkojums vēl jāatbalsta Saeimai.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce valdības sēdē skaidroja, ka ārkārtas situācija tiek pagarināta, lai nodrošinātu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu nepārtrauktību Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā, nepalielinot administratīvo un finansiālo slogu atkritumu radītājiem vai valdītājiem ārkārtas situācijas laikā.

“Ja ārkārtas situācijas nebūtu, tas nozīmētu, ka 12. decembrī Rīgā iestātos tāda pati situācija, kāda tā bija septembra sākumā, proti, sadzīves atkritumu radītājiem nebūtu līgumu ar atkritumu pakalpojumu sniedzējiem,” tā ministrs.

“Šādu risinājumu pieņēmām Rīgas domes (RD) nespējas dēļ,” piebilda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, akcentējot: “Ja nepagarinātu ārkārtas situāciju, jau pēc nedēļas iedzīvotāju vidū varētu iestāties ļoti liela neskaidrība. Ārkārtas situācijas izsludināšana dod iespēju sakārtot šo jautājumu – lai ir paredzamība un zināma stabilitāte.”

Dome iebilst pret ārkārtas situāciju

Ārkārtas situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot pašvaldību institūciju tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus. Likums “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” paredz, ka ārkārtas situācijas risinājums nodrošina atkritumu izvešanu neatkarīgi no tā, vai ir noslēgts atkritumu izvešanas līgums. Ministru kabinetam, izsludinot ārkārtas situāciju, ir tiesības to vienu reizi pagarināt uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Rīgas dome Ministru kabinetam adresētajā vēstulē iebilst pret ārkārtas situācijas pagarināšanu, argumentējot, ka sarunu procedūras laikā ir panākta vienošanās un noslēgti līgumi ar SIA “Clean R”, SIA “Eco Baltia vide” un SIA “Lautus” par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanas turpināšanu arī pēc 11. decembra, kad beigtos MK izsludinātā ārkārtas situācija. Līgumi stāsies spēkā 12. decembrī un darbosies līdz dienai, kad tiks noslēgti jauni atkritumu apsaimniekošanas līgumi ar komersantiem, kas būs izraudzīti jaunā atklātā konkursā, vai arī līdz brīdim, kad stāsies spēkā Konkurences padomes (KP) gala lēmums par koncesijas līgumu, kas noslēgts starp Rīgas pilsētas pašvaldību un AS “Tīrīga”, vēstulē norāda RD.

Novembra vidū RD izsludināja jaunu atklātu konkursu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, ņemot vērā tābrīža saistošos noteikumus.

Visi nav noslēguši līgumus

“Atkritumu apjoms, ko rada Rīga, ir pārāk liels, lai paļautos, ka RD ar situāciju tiks galā,” valdības sēdē teica J. Pūce. “11. septembrī, izsludinot ārkārtas stāvokli, rēķinājāmies, ka RD nodrošinās izeju no situācijas, kas bija saistīta ar juridisko krīzi, un veiks procedūras, lai pēc ārkārtas situācijas beigām rīdziniekiem tiktu nodrošināta sadzīves atkritumu apsaimniekošana. Diemžēl lielākoties RD šajā laikā ir bijusi nodarbināta pati ar sevi un koalīcijas krīzēm un tai nav bijis laika ķerties pie darba pienākumu izpildes.”

21. novembrī J. Pūce izteica brīdinājumu RD, ka tā atkārtoti nepilda Atkritumu apsaimniekošanas likuma normas, un norādīja, ka RD saistošie noteikumi neatbilst šībrīža normatīvajiem aktiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, kā arī nav nodrošināta Atkritumu apsaimniekošanas likumā noteiktā pašvaldības pienākuma izpilde.

J. Pūce uzskata, ka arī patlaban RD darbojas pretēji likumam: “Dome neskaidro, kādā veidā sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem izveidosies pienākums izvest atkritumus, ja likums paredz, ka to var darīt tikai tad, kad ir noslēgts līgums. RD skaidro, ka dos iespēju atkritumu radītājiem noslēgt līgumus līdz 31. decembrim. Tāda termiņa Atkritumu apsaimniekošanas likumā nav, normatīvi paredz, ka jādod iespēja līgumus noslēgt divu mēnešu laikā.”

Savukārt Rīgas domes pārstāvji medijos ir izteikušies, ka līgumi jāpārslēdz tikai tiem 8% iedzīvotāju, kas līdz 14. septembrim bija SIA “Pilsētvides serviss” klienti.

Līgumi jāslēdz tiem, kuriem to nav

Vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide”, kas ir viens no Rīgas sadzīves atkritumu izvedējiem, valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts norāda: “Lai gan sarunu procedūras laikā ar domi šobrīd ir rasts pagaidu risinājums atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu nodrošināšanai galvaspilsētā no 12. decembra, RD, konsultējoties ar KP un VARAM, ir jāpiedāvā skaidrs ilgtermiņa plāns, kā Rīgā tiks veidota ilgtspējīga un konkurētspējīga atkritumu apsaimniekošanas sistēma.”

Lai SIA “Eco Baltia vide” Rīgas klienti varētu arī turpmāk saņemt pakalpojumus, līgumi nav jāpārslēdz. Līgumi līdz 31. decembrim ir jānoslēdz tikai tiem bijušajiem SIA “Pilsētvides serviss” privātpersonu klientiem, kuri to līdz šim nav izdarījuši, bet kuriem pakalpojumu šobrīd nodrošina SIA “Eco Baltia vide”.

Noteikumi stājas spēkā tikai tagad

RD saistošos noteikumus Nr. 87 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā” pieņēma tikai pirms dažām dienām – 29. novembrī –, un tie stājas spēkā šodien, 4. decembrī.

Saistošie noteikumi paredz, ka sadzīves atkritumu savākšana Rīgā tiks veikta, izmantojot šķiroto atkritumu savākšanas laukumus un atkritumu dalītās savākšanas punktus, nodrošinot arī bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītas vākšanas iespēju, nešķiroto atkritumu konteineru novietnes un priekšapmaksas atkritumu maisus.

Ja ārkārtas situācijas nebūtu, tas nozīmētu, ka 12. decembrī Rīgā iestātos tāda pati situācija, kāda tā bija septembra sākumā, proti, sadzīves atkritumu radītājiem nebūtu līgumu ar atkritumu pakalpojumu sniedzējiem.

Lai atkritumu izvešana netraucētu iedzīvotāju naktsmieru, atkritumus būs aizliegts izvest (iztukšot un izvest tvertnes) laikā no plkst. 23.00 līdz plkst. 5.00.

Paredzēts, ka Rīgā būs četras atkritumu apsaimniekošanas zonas – Rīgas Austrumu izpilddirekcijas, Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijas, Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijas Kurzemes rajona un Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijas Zemgales priekšpilsētas administratīvās teritorijas.

Izstrādāti likuma grozījumi

Lai nākotnē izvairītos no ārkārtas situācijām atkritumu apsaimniekošanas jomās pašvaldībās, VARAM ir izstrādājusi grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas valdībā tika apstiprināti 26. novembrī.

Lai nodrošinātu sadzīves atkritumu vai mājsaimniecībās radīto būvniecības atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanas nepārtrauktību, VARAM piedāvā likumprojektā noteikt, ka pašvaldībai 12 mēnešus, pirms beidzas līgums ar atkritumu apsaimniekotāju, jāizsludina publiskā iepirkuma vai publiskās un privātās partnerības procedūra par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu.

Ja pašvaldība pēc minētā līguma termiņa beigām nav noslēgusi līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju, tā var turpināt sadarbību ar līdzšinējo atkritumu apsaimniekotāju, līdz tiek noslēgs jauns līgums, bet ne ilgāk par sešiem mēnešiem pēc līguma termiņa beigām.

Ja atkritumu apsaimniekotājs nevēlas vai nevar nodrošināt noslēgtā līguma turpināšanu, pašvaldībai ir pienākums veikt sarunu procedūru un izvēlēties pagaidu operatoru, līdz tiek atrasts jauns sadarbības partneris.

Šībrīža situācija

LV portāls jau rakstīja, ka no šā gada 15. septembra sadzīves atkritumu apsaimniekošana Rīgā sāka darboties pēc ārkārtas situācijas regulējuma, kas paredz, ka iedzīvotājiem atkritumu izvešana tiek nodrošināta bez noslēgtiem līgumiem ar atkritumu apsaimniekošanas komersantiem.

Rīgā sadzīves atkritumus patlaban izved trīs atkritumu apsaimniekotāji – SIA “Clean R”, SIA “Eco Baltia vide” un SIA “Lautus”. Saskaņā ar Rīgas domes organizētās sarunu procedūras rezultātiem no 15. septembra SIA “Eco Baltia vide” apkalpo daļu no SIA “Pilsētvides servisa” Rīgas klientiem – privātpersonas –, savukārt juridiskajām personām pakalpojumu sniedz SIA “Clean R”.

Jāatgādina, ka Saeima 19. septembrī atbalstīja valdības rīkojumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā līdz brīdim, kad spēku zaudēs Konkurences padomes (KP) lēmums “Par pagaidu noregulējumu”, bet ne ilgāk kā līdz 2019. gada 11. decembrim.

LV portāls jau rakstīja, ka KP 9. septembrī pieņēma pagaidu noregulējumu, kas paredz Rīgas pilsētas pašvaldībai un SIA “Getliņi EKO” vairākus pienākumus, arī nekavējoties apturēt Rīgas pilsētas pašvaldības, SIA “Getliņu EKO” un AS “Tīrīgas” (kuru veido SIA “Clean R” un SIA “Eco Baltia vide”) uz 20 gadiem noslēgtā koncesijas līguma izpildi par nešķiroto un dalīto sadzīves atkritumu savākšanu un pārvadāšanu.

Savukārt Administratīvā apgabaltiesa 1. oktobrī noraidīja Rīgas pilsētas pašvaldības pieteikumu, kurā tika lūgts atcelt KP lēmumu par pagaidu noregulējuma piemērošanu Rīgas atkritumu apsaimniekošanas tirgū. Spriedums nav pārsūdzams.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU