Piešķirt atvaļinājumu atlūguma gadījumā nav obligāts pienākums

J
jautā:
01. jūnijā, 2016
Kārlis

Labdien! Vai darba devējam (šajā gadījumā valsts iestāde) ir tiesības nelaist darbinieku ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā, ja darbinieks vienlaicīgi ar uzteikumu ir pieprasījis arī atvaļinājumu un pēc nostrādātā laika šāds atvaļinājums pienākas?

A
atbild:
17. jūnijā, 2016
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 150. panta pirmo daļu ikgadējo atvaļinājumu piešķir katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem.

Darba devējam, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, pēc iespējas jāņem vērā darbinieka vēlmes. Tomēr Darba likums neuzliek darba devējam pienākumu ņemt vērā katra darbinieka vēlmes, jo darba devēja pamatuzdevums ir nodrošināt iestādes normālu darba gaitu. Tāpēc Darba likums ir noteicis, ka darbiniekam un darba devējam ir jāvienojas par ikgadējā atvaļinājuma izmantošanas laiku un termiņu.

Saņemot galīgo aprēķinu, ja atvaļinājums netiek piešķirts, pienākas tā kompensācija naudā.