E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 8084
Lasīšanai: 3 minūtes

Dāvinājuma līgumu var mainīt, ja abas puses tam piekrīt

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
30. septembrī, 2015
Didzis

Vairākus gadus atpakaļ tika noformēts dāvinājums par 1/2 īpašuma, kurā dāvinātājs bija domājis, ka ir iekļauta atruna, bet tomēr netika ierakstīts, ka apdāvinātais (pirmā pakāpes radinieks) nepretendēs uz atlikušā īpašumu (dāvinātāja 1/2) pēc viņa nāves un šo daļu varēs pilnā apjomā mantot cits pirmās pakāpes radinieks. Vai dāvinātājs var grozīt dāvinājumu un iekļaut šo nosacījumu bez apdāvinātā piekrišanas? Vai ir arī citi veidi, kā šo jautājumu sakārtot, jo pašreiz īpašums ir ieķīlāts un apdāvinātais nevēlas veikt grozījumus ķīlas dokumentos, kas attiecīgi liedz nokārtot dāvinājumu par labu otram radiniekam.

A
atbild:
26. oktobrī, 2015
Latvijas Notariāts
Linda Damane, zvērināta notāre

Atbilde ir sagatavota uz uzdoto teorētisko jautājumu, neesot informācijai par faktiskajiem apstākļiem.

Abpusēji vienojoties, dāvinātājs ar apdāvināto var noslēgt mantotāja atteikšanās līgumu, saskaņā ar kuru apdāvinātais (pirmās pakāpes radinieks) atsakās no mantošanas tiesības, kas viņam būtu piederējusi pēc dāvinātāja nāves. Ar mantotāja atteikšanos izbeigsies apdāvinātā mantošanas tiesība, un mantojuma atstājējs (dāvinātājs) atbrīvosies no visiem aprobežojumiem noteikšanā par savu mantojumu, arī par neatņemamo daļu. Mantotāja atteikšanās līgumu varēs atcelt, tikai abām pusēm rakstiski vienojoties.

Papildus jāpiemin, ka apdāvinātais var atteikties no dāvinātāja mantojuma par labu trešajai personai (otram radiniekam). Ja otrais radinieks būs piedalījies līguma noslēgšanā vai pievienojies tam vēlāk, tad bez viņa piekrišanas nevarēs atcelt šādu līgumu.

Kā situācijas risinājums var būt arīdzan pēdējās gribas rīkojums, kurā dāvinātājs novēl nekustamā īpašuma ½ domājamo daļu otrajam radiniekam, norādot, ka pirmais radinieks jau dāvinātāja dzīves laikā ir saņēmis viņam pienākošos mantojumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 3 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas