01.07.2014. izsolē ieguvu nekustamo īpašumu - dārza māju (80 m2) ar zemi (600 m2). Naudu samaksāju 11.07.2014. Rakstisko tiesu izziņoja pusgadu vēlāk, tas ir, 30.01.2015. Nācās gaidīt tik ilgi, jo papīros minēti trīs parādnieki, no kuriem diviem adrese bija minēta ārzemēs. Tātad bija nepieciešams gaidīt, līdz vēstule par rakstisko tiesu sasniegs parādniekus. Rakstisku tiesas lēmumu saņēmu 10.02.2015. Sakarā ar parādnieku atrašanos ārzemēs likumisko stāšanos spēkā nepieciešams gaidīt atkal ilgu laiku, līdz vēstule ar tiesas lēmumu sasniegs parādniekus. Gaidīju līdz 25.05.2015. un piezvanīju uz tiesas kanceleju, lai uzzinātu, vai ir kādi jaunumi manā lietā. Uzzināju, ka likumiski lieta stāsies spēkā 30.07.2015., jo, ja pareizi saprotu, vēstule nav sasniegusi parādnieku! Lieta likumīgi stāsies spēkā sešus mēnešus pēc tiesas lēmuma. Tātad jāgaida vēl divi mēneši. 1. Sakiet, lūdzu, vai šajā divu mēnešu periodā ir iespējams, ka parādnieki pārsūdz lietu? 2. Kāda ir nepieciešamā tālākā rīcība man kā nekustamā īpašuma ieguvējai pēc tam, kad lieta stāsies likumīgā spēkā? (kādas formalitātes jākārto u.tml.?) 3. Vai man ir nepieciešama likumīgā ievešana nekustamajā īpašumā? Šķiet, ka dārza mājā neviens nav bijis kopš 2014.gada vasaras, jo nav pļauts zāliens un dārza mājas logs ir atstāts vaļā kopš 2014.gada vasaras. Kad jautāju kancelejā un tiesu izpildītājai par atslēgām, tiesu izpildītāja lika griezties kancelejā, bet savukārt kanceleja teica, ka, ja atslēgas ir, tad tikai pie tiesu izpildītājas. Tātad nav skaidrības, kur un pie kā tad īsti ir atslēgas. Kā rīkoties šajā situācijā? Vai drīkst ieiet īpašumā bez likumiskās ievešanas (tiesas lēmums ir sniegts par ievešanu nekustamajā īpašumā).
Iespēja iesniegt sūdzību apgabaltiesā pastāv. Civilprocesa likuma 613.panta desmitā daļa paredz, ka par tiesas lēmumu par izsoles akta apstiprināšanu un pārdotā nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda var iesniegt blakus sūdzību apgabaltiesā.
Par turpmāko procesuālo kārtību
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 613.panta piekto daļu, apmierinot pieteikumu, tiesa pieņem lēmumu:
1) par izsoles akta apstiprināšanu un pārdotā nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda;
2) neatkarīgi no kreditora piekrišanas — par visu zemesgrāmatā uz šo īpašumu ierakstīto parādu saistību dzēšanu, par kurām ieguvējs nav tieši paziņojis, ka uzņemas tās uz sevi;
3) neatkarīgi no kreditora piekrišanas — par to apgrūtinājumu dzēšanu, kuri pieņemti kā nosacījums, īpašumu iegūstot (609.pants);
4) par zemesgrāmatā uz šo īpašumu ierakstīto aizlieguma atzīmju dzēšanu.
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 613.panta 11.daļu pēc tam, kad stājies spēkā tiesas lēmums, ar kuru apmierināts pieteikums par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda, tiesu izpildītājs valsts un kancelejas nodevu, kāda normatīvajos aktos noteikta īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā, iemaksā valsts budžetā un paziņo par to ieguvējam un attiecīgajai rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļai.
Tas nozīmē, ka nekustamā īpašuma ieguvējam vairs NAV jālūdz veikt nostiprinājums zemesgrāmatā, jo tiesa vienlaicīgi pieņem lēmumu par izsoles akta apstiprināšanu un pārdotā nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda.
Par ievešanu valdījumā
Ar ievešanu valdījumā tiek saprasta iegūtā nekustamā īpašuma piespiedu nodošana tā ieguvējam vai “varā ņemšana”. Pēc vispārēja noteikuma nekustamā īpašuma nodošana nav nepieciešama, proti, ja pastāv situācija, kad iepriekšējais valdītājs īpašumu labprātīgi atstāj, nav konstatējami citi šķēršļi un ieguvējs var tajā netraucēti ieiet, lietot pēc savas vajadzības.
Saskaņā ar Civillikuma 995.pantu ievešana iegūtā nekustamā īpašuma valdījumā nav būtiski nepieciešams nosacījums tā iegūšanai par īpašumu, un tādēļ tāda ievešana notiek tikai tad, kad ieguvējs to noteikti vēlas, it sevišķi, ja nekustamā īpašuma atsavināšana notikusi pret iepriekšējā īpašnieka gribu.
Nepieciešamība pēc ievešanas nekustamā īpašuma valdījumā rodas tādā gadījumā, kad ieguvējam ir šķēršļi brīvi iekļūt nekustamajā īpašumā. Proti, ja personai ir zināms, ka ir šķēršļi iekļūt nekustamajā īpašumā, piemēram, ir slēgtas durvis, tad personai vajadzētu vērsties pie zvērināta tiesu izpildītāja, lai viņš veiktu nekustamā īpašuma nodošanu ieguvējam - ievešanu nekustamā īpašuma valdījumā, pamatojoties uz tiesas izdotu izpildu dokumentu. Zvērināta tiesu izpildītāja veiktā ievešana nekustamā īpašuma valdījumā nepieciešama personas aizsardzībai pret iespējamām pretenzijām no bijušā īpašnieka vai valdītāja, kā arī trešo personu puses. Piemēram, var būt situācija, ka nekustamajā īpašumā tomēr atrodas bijušā īpašnieka vai kādas trešās personas mantas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!