E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34963
Lasīšanai: 3 minūtes

Zemes iznomāšana bez pārējo kopīpašnieku piekrišanas ir prettiesiska

J
jautā:
03. janvārī, 2025
Aigars

Labdien! Mantojums sastāv no lauksaimniecības zemes, kas pienākas trim mantiniekiem, un katram ir piešķirta 1/3 domājamās daļas. Nevienam no mantiniekiem (kopīpašniekiem) nav iespējas zemi apsaimniekot. Zeme tiek iznomāta. Vai drīkst zemi iznomāt citam lauksaimniekam, savstarpēji nevienojoties ar pārējiem kopīpašniekiem? Es ierosināju abiem pārējiem mantiniekiem savstarpējas atļaujas došanu zemes iznomāšanai, bet viņi uz to neatsaucās un zemi iznomāja, man nesniedzot nekādus skaidrojumus. Zemes apsaimniekošanas līgums nav noslēgts, un viņi arī nevēlas to noslēgt. Paldies! 

A
atbild:
07. janvārī, 2025
Pauls Vasks
jurists

Pārējo kopīpašnieku rīcība, bez jūsu piekrišanas iznomājot kopīpašumā esošo zemi, ir prettiesiska. Civillikuma 1068. panta pirmā daļa paredz, ka rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti. Panta otrajā daļā paskaidrots, ka katram kopīpašniekam ir tiesība protestēt pret tādu viena vai visu pārējo kopīpašnieku rīcību, un šo tiesību viņam nevar atņemt ar balsu vairākumu.  

Kā izriet no juridiskajā literatūrā par minēto pantu paustajām atziņām, kopīpašnieks, kura tiesības ar attiecīgo nomas līgumu ir pārkāptas, ir tiesīgs prasīt šādas rīcības atzīšanu par spēkā neesošu, prasot noslēgtā nomas līguma atzīšanu par spēkā neesošu pilnā apmērā. Turklāt jums ir tiesības uz šādas rīcības rezultātā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu, par ko atbild visi kopīpašnieki, kas noslēguši minēto nomas līgumu (Grūtups, A., Kalniņš, E. Civillikuma komentāri 3. daļa. Lietu tiesības. Īpašums. Rīga: TNA, 2002, 256.–257. lpp.).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 218 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas