FOTO: Freepik.
Izstrādātas atsevišķas prasības īslaicīgās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem, tādējādi personām, kas tiek aprūpētas īslaicīgi, varētu vairs nebūt pieejams tāds pats pakalpojumu klāsts kā ilgstošās aprūpes saņēmējiem. Izveidots arī regulējums, kā ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējiem jānodrošina ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums, lai veicinātu klientu labbūtību un integrāciju sabiedrībā.
Šīs un vēl citas izmaiņas paredz grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem”, kas līdz 2025. gada 17. janvārim nodoti publiskajai apspriešanai.
Sniedzam īsu ieskatu plānotajās izmaiņās.
Līdztekus ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem institūcijā pašvaldības nodrošina arī īstermiņa sociālās aprūpes pakalpojumus, kuri visbiežāk tiek nodrošināti atsevišķos slimnīcu korpusos, skaidrots projekta anotācijā.
Šobrīd īslaicīgās aprūpes pakalpojuma sniedzējiem piemēro MK noteikumu “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem” VI nodaļā noteiktās prasības ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām.
Taču grozījumu autori uzsver: lai gan abu pakalpojumu saturs ir ļoti līdzīgs, īslaicīgā aprūpe atsevišķās pozīcijās organizējama atšķirīgi.
Lai nošķirtu prasības abu pakalpojumu sniedzējiem, MK noteikumus “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem” paredzēts papildināt ar jaunu nodaļu, kurā apkopotas prasības speciālistiem, kas pilngadīgām personām sniedz īslaicīgo sociālo aprūpi un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu.
Skaidrots, ka īslaicīgās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējs nodrošina pilngadīgai personai, kura pēc ārstēšanās stacionārā vai smagu funkcionālo ierobežojumu dēļ nespēj sevi aprūpēt, izmitināšanu, diennakts aprūpi un atbalstu situācijas risināšanā.
Īslaicīgās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums nodrošināms līdz 60 dienām, taču pakalpojuma sniegšanu var pagarināt, ja personai nav iespējams sniegt citu sociālās aprūpes pakalpojumu viņas dzīvesvietā vai institūcijā.
Ja izmaiņas MK noteikumos tiks ieviestas, tad pamata pakalpojums īslaicīgās aprūpes saņēmējiem būtiski nemainīsies.
Saskaņā ar projektu arī īslaicīgās aprūpes laikā paredzēts izveidot sociālās aprūpes plānu un pēc vajadzības sociālo pakalpojumu sniegšanā iesaistīt dažādu jomu speciālistus, taču noteikts, ka aprūpes plānā netiks iekļauti ilgtermiņa mērķi.
Tāpat noteikts, ka institūcijai jānodrošina ārstniecības personas nozīmētā ārstēšanas plāna izpilde, tostarp jāsniedz uzturošās veselības aprūpes pasākumi, pašaprūpes prasmju un kustību attīstību veicinošas nodarbības, palīdzība pašaprūpē vai ķermeņa aprūpē, iespēja saturīgi pavadīt brīvo laiku un uzturēties svaigā gaisā u. c. pakalpojumi, kas jau šobrīd saskaņā ar MK noteikumiem tiek sniegti.
Izmaiņas paredz, ka īslaicīgās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojuma sniegšanas laikā personām darbspējas vecumā vairs netiks nodrošināts atbalsts darba prasmju saglabāšanā, atjaunošanā vai apgūšanā. Savukārt individuālajām vajadzībām piemērotu apģērbu un apavus varētu nodrošināt tikai tad, ja to nespēj klients vai viņa tuvinieki.
Ņemot vērā, ka klients iestādē uzturas īsu laiku un institūcija nepagūst sagādāt klienta individuālajām vajadzībām piemērotus tehniskos palīglīdzekļus, kā arī to, ka klienta svārstīgā stāvokļa dēļ ir grūti noteikt, kādas preces un pakalpojumi būs vajadzīgi pēc funkcionālā stāvokļa stabilizēšanās, īslaicīgās aprūpes ietvaros paredzēts atteikties no klientam nepieciešamo tehnisko palīglīdzekļu iegādes.
Tā vietā turpmāk iestāde no saviem budžeta līdzekļiem varētu nodrošināt tehniskos palīglīdzekļus tikai aprūpes pakalpojuma saņemšanas laikā. Šos palīglīdzekļus varētu izmantot vairāki klienti, vai ar tiem varētu tikt aprīkotas koplietošanas, sadzīves vai nodarbību telpas.
Projekta anotācijā skaidrots, ka saskaņā ar Eiropas Savienības un Latvijas politikas attīstības dokumentos noteikto mērķi ilgstošās aprūpes pakalpojums primāri nodrošināms personas dzīvesvietā, tomēr dažos gadījumos personai ir piemērotāka aprūpe institūcijā.
Iecerēts, ka šim institūcijas pakalpojumam iespējami jāsaglabā personas pašnoteikšanās viņas spēju robežās un jāveido mājas videi līdzīgi apstākļi.
Lai uzlabotu ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojumu kvalitāti un maksimāli nodrošinātu klienta individuālās vajadzības, šo pakalpojumu sniedzējiem jāveido ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums, norādīts anotācijā.
Pašreizējos MK noteikumos “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem” ietvertas atsevišķas prasības par ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma sniegšanu bērnu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.
Lai definētu šādas prasības arī pilngadīgo institūcijām, tiek piedāvāts mainīt MK noteikumus un paredzēt, ka ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojuma sniedzējiem ģimeniskai videi pietuvināta aprūpe jānodrošina atsevišķās dzīvokļa tipa sociālā pakalpojuma sniegšanas vietās, atsevišķi izbūvētās vai aprīkotās dzīvojamajās mājās vai atsevišķos daudzdzīvokļu māju dzīvokļos, tādējādi veicinot personu integrāciju sabiedrībā.
Noteiktas arī šo mitekļu prasības, proti, guļamistabu platībai jābūt ne mazākai kā 8 m² uz katru klientu un vienā guļamistabā jāizvieto ne vairāk kā divi klienti, jābūt pieejamai aprīkotai virtuves zonai, tualetēm un dušai vai vannai ar dušas ierīci uz četriem klientiem.
Grozījumi MK noteikumos paredz arī precizējumus terminoloģijā un citas izmaiņas.
Kā piedalīties publiskajā apspriešanā Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portāls). Lai piedalītos publiskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts atrodas šeit) un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”. Izteikt priekšlikumus un iebildumus par noteikumu projektu var līdz 17. janvārim.
|