FOTO: Freepik.
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā iekļautas normas par aprūpi mājās, nosakot plašāku apstākļu kopumu šī pakalpojuma saņemšanai, kā arī paredzot to sniegt bērnam ar invaliditāti pēc pilngadības sasniegšanas.
4. decembrī stājas spēkā grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un Invaliditātes likuma grozījumi, ar kuriem precizēti apstākļi, kas turpmāk jāņem vērā, nosakot aprūpes mājās pakalpojuma nepieciešamību un apjomu.
Papildinātais Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 23. pants paredz, ka pašvaldība, nosakot personai aprūpes mājās pakalpojuma nepieciešamību un apjomu, ņem vērā:
Ar likuma grozījumiem Ministru kabinetam deleģēts noteikt maksimālo apjomu, kādā aprūpes mājās pakalpojumu var piešķirt bērnam ar invaliditāti, kuram ir izsniegts Valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, un personai līdz 24 gadu vecumam, kurai īpaša kopšana pēc pilngadības sasniegšanas tiek turpināta.
Aprūpi mājās bērni ar invaliditāti, kuriem izsniegts Valsts komisijas atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, saņems bez maksas.
Pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecumam personai aprūpes mājās pakalpojumu turpinās sniegt bez maksas, ja persona būs saņēmusi Valsts komisijas atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību.
Tāpat likumā noteikts, ka Latvijā izsniegtas Eiropas Savienības zilās kartes turētāji un viņu ģimenes locekļi, kuriem Latvijā ir izsniegta termiņuzturēšanās atļauja un kuru pastāvīgā dzīvesvieta termiņuzturēšanās atļaujas derīguma termiņa laikā ir Latvija, var saņemt valsts finansētos ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojumus.