FOTO: Evija Trifanova, LETA.
Tā kā minimālais periods invaliditātei turpmāk būs viens gads līdzšinējo sešu mēnešu vietā, ar likumā noteikto perioda maiņu ir salāgoti atbilstošie noteikumi ārstu atzinuma termiņiem.
Izmaiņas ietvertas Ministru kabineta (MK) 2014. gada 23. decembra noteikumu Nr. 805 “Prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas un invaliditāti apliecinoša dokumenta izsniegšanas noteikumi” grozījumos, kas stājas spēkā 13. decembrī.
Kā tagad paredzēts Invaliditātes likuma 8. panta otrās daļas 1. un 3. punktā, īsākais invaliditātes noteikšanas termiņš ir viens gads, nevis seši mēneši, kā bija iepriekš.
MK noteikumu Nr. 805 21.1. apakšpunkts noteic, ka vienlaikus ar lēmuma pieņemšanu par invaliditātes vai darbspēju zaudējuma noteikšanu vai pēc tā pieņemšanas komisijas amatpersonas sniedz atzinumu, nosakot tā termiņu uz tādu pašu periodu, kāds ir noteikts invaliditātei un darbspēju zaudējumam. Patlaban kā īsākais termiņš ir norādīts seši mēneši.
Lai nodrošinātu, ka MK noteikumos Nr. 805 minētie invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas termiņi ir saskaņoti ar grozījumiem Invaliditātes likumā, noteikumos precizēts īsākais invaliditātes vai darbspēju zaudējuma noteikšanas termiņš – viens gads.
Likumā ir norādīts, kad personai ir tiesības lūgt atkārtotu invaliditātes un darbspēju ekspertīzi.
Lai normas nedublētos divos tiesību aktos, MK noteikumos svītrots 13. punkts par tiesībām uz atkārtotu ekspertīzi, jo pašlaik tās ir iekļautas likumā. Proti, līdz ar grozījumiem Invaliditātes likuma 8. pants ir papildināts ar sesto daļu, ar kuru tiek noteikts, ka personai ir tiesības lūgt veikt atkārtotu invaliditātes un darbspēju ekspertīzi ne biežāk kā reizi sešos mēnešos.
Personai ir tiesības lūgt veikt atkārtotu ekspertīzi arī biežāk nekā reizi sešos mēnešos, ja tiek pamatota veselības stāvokļa būtiska pasliktināšanās un tā ietekme uz funkcionēšanas ierobežojumu stabilitāti. Ņemot vērā, ka personas tiesības uz atkārtotu invaliditātes un darbspēju ekspertīzi ir paredzētas likumā, nav nepieciešams attiecīgo regulējumu nostiprināt arī MK noteikumos – anotācijā paskaidrota 13. panta izslēgšana no minētajiem noteikumiem.
Vienlaikus, ņemot vērā, ka grozījumi Invaliditātes likumā noteic, ka 8. panta papildināšana ar sesto daļu stājas spēkā 2025. gada 1. janvārī (likuma pārejas noteikumu 17. punkts), arī noteikumu grozījumos ietvertā norma par MK noteikumu 13. punkta svītrošanu stājas spēkā 2025. gada 1. janvārī. Tādējādi atbilstoši Invaliditātes likumam ir noteikts, ka iesniegumu, kas atkārtotas invaliditātes ekspertīzes veikšanai Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā ir iesniegts līdz 2024. gada 31. decembrim, komisija izskata un invaliditāti un darbspēju zaudējumu nosaka saskaņā ar normatīvo regulējumu, kas bija spēkā līdz 2024. gada 31. decembrim.
Grozījumos Invaliditātes likumā, kas stājās spēkā 4. decembrī, paredzēts, ka invaliditāti nosaka: