E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34889
Lasīšanai: 4 minūtes

Pirmpirkuma tiesības un to neievērošanas tiesiskās sekas

J
jautā:
22. decembrī, 2024
LAURA

Labdien! Likumā par kopīpašumu ir noteikts: ja vēlas pārdot savas domājamās daļas kādam citam pircējam, kas nav kopīpašnieks, tad kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības. Norādītais termiņš ir divi mēneši pēc pirkuma līguma uzrādīšanas. Ja šajā laikā to neizmanto, pirmpirkuma tiesības izbeidzas. Vēlos saprast, vai pirmpirkuma līgums jāslēdz ar kopīpašniekiem? Vai pirkuma līgums jāslēdz ar citu potenciālo pircēju, un tāds līgums jāuzrāda kopīpašniekiem? Vai termiņš (divi mēneši) beidzas pēc pirkuma līguma sastādīšanas un kopijas nosūtīšanas pa e-pastu ar e-parakstu? Vai pirkuma līgumā norādītā cena var atšķirties no tālāk tirgotā īpašuma cenas, tas ir, vai var būt zemāka par pirkuma līgumā minēto? Vai pēc piedāvājuma kopīpašniekiem izpirkt manas domājamās daļas, ja kopīpašnieki to neizmanto, es varu savas domājamās daļas tirgot pircējam, kurš piekrīt visiem apgrūtinājumiem un ir ar mieru pirkt, bez saskaņošanas ar pārējiem kopīpašniekiem? Vai pēc tam viss risināms caur tiesu (lietošanas līgums, atļaujas saņemšana no pārējiem utt.)? Paldies!

A
atbild:
06. janvārī, 2025
Pauls Vasks
jurists

Ja vēlaties atsavināt sev piederošās nekustamā īpašuma domājamās daļas, tad pirkuma līgumu jums ir tiesības vienlaikus slēgt gan ar vienu vai pat vairākiem kopīpašniekiem vai pārdot savu īpašumu jebkurai trešajai personai, kas nav neviens no kopīpašniekiem.  

Noslēdzot pirkuma līgumu ar trešo personu, jums jārespektē visu kopīpašnieku pirmpirkuma tiesības. Pirmpirkuma piedāvājumu pārējiem kopīpašniekiem varat izteikt, izsniedzot viņiem noslēgtā zemesgabala domājamo daļu pirkuma līguma norakstu ar priekšlikumu izmantot pirmpirkuma tiesības divu mēnešu laikā. Minētā prasība izriet no Civillikuma 1073. panta, kas nosaka: ja kāds nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība. Tātad termiņš pirmpirkuma tiesību izmantošanai sāk ritēt nevis no pirkuma līguma noslēgšanas brīža, bet no brīža, kad jūs izsniedzat kopīpašniekam pirkuma līguma norakstu. Jāpiebilst, ka nosacījums par divu mēnešu pirmpirkuma termiņu izbeidzas un jums tas nav jāievēro, ja no visiem kopīpašniekiem saņemat apliecinājumu, ka viņi no savām pirmpirkuma tiesībām noteikti atsakās. 

Ja kāds no kopīpašniekiem nolemj izmantot pirmpirkuma tiesības, izraudzītajam pircējam (trešajai personai) no savām tiesībām jāatsakās un viņa vietā stāsies attiecīgais kopīpašnieks, kuram būs pienākums pirkt jūsu īpašumu par pirkuma līgumā noteikto cenu. Ja izlietot pirmpirkuma tiesības vienlaikus piesakās vairāki kopīpašnieki, minētā Civillikuma 1073. panta otrā daļa paredz, ka tādā gadījumā kopīpašnieki atsavināmo daļu iegūst kopīgi un sadala to savā starpā līdzīgās daļās, ja paši nevienojas citādi. 

Papildus jānorāda: ja kopīpašnieki neizmanto pirmpirkuma tiesības, jums nav tiesību mainīt ar trešo personu noslēgtā pirkuma līguma nosacījumus, piemēram, vienojoties samazināt pirkuma cenu. Tāda rīcība ir būtisks pirmpirkuma tiesību pārkāpums, kas piešķirtu pārējiem kopīpašniekiem tiesības vērsties pret jums tiesā, prasot izpirkuma tiesību, t. i., tiesību iegūt cita atsavinātu nekustamo īpašumu, atstumjot ieguvēju, sakarā ar priekšrocību pret viņu, un iestājoties viņa tiesībās (skat. Civillikuma 1381. pantu). 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 225 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas