E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 614
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Veselība

Enerģijas dzērieni

Publicēts pirms 14 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. jūlijā, 2011
Laila

Labdien, mani ir satraucis jautājums par enerģijas dzērieniem un jauniešiem. Vai pašlaik pastāv atbilstošas regulas? Kā enerģijas dzēriens tiek definēts likumos? Un, visbeidzot, esmu dzirdējusi, ka bija vēlme aizliegt pārdot šos dzērienus līdz 18 gadiem. Kur šis likums ir "iestrēdzis"? Vai ir iespēja, ka tas tiks ieviests?

A
atbild:
08. jūlijā, 2011
Zemkopības ministrija
Elita Grīga, Pārtikas drošuma un higiēnas nodaļas vecākā referente
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Eiropas Savienības normatīvajos aktos nav noteiktas vienotas prasības enerģijas dzērieniem, tādēļ Zemkopības ministrija patlaban izstrādā Ministru kabineta noteikumu projektu „Klasifikācijas, kvalitātes un marķējuma prasības bezalkoholiskiem dzērieniem”, kurā ir definēts enerģijas dzēriens un noteiktas prasības tā marķējumā norādāmajai informācijai. Projektā ir uzskaitītas enerģijas dzērienos izmantojamās vielas – kofeīns, guarāna, taurīns, inozitols, glikuronolaktons, kā arī noteikti kofeīna kvantitatīvie ierobežojumi.

Latvijā nav veikti pētījumi par enerģijas dzērienu lietošanu un tā ietekmi uz patērētāja veselību, bet Eiropas Savienībā ir publicēts Eiropas Komisijas Pārtikas zinātniskās komitejas 1999. gada 21. februāra atzinums par enerģijas dzērienu sastāvdaļu - kofeīna, taurīna un glikuronolaktona — drošumu un informācija sniegta vēl Eiropas Komisijas Pārtikas zinātniskās komitejas publicētajā 2003. gada 5. marta atzinumā „Papildu informācija par enerģijas dzērieniem”. Ņemot vērā attiecīgo riska novērtējumu, patērētāji ir pienācīgi jāinformē par enerģijas dzērienu lietošanu.

Tādēļ projektā paredzēts, ka uz marķējuma ir jānorāda, ka šos produktus nevajadzētu patērēt lielā daudzumā, jo īpaši pie lielas fiziskās slodzes vai kombinācijā ar alkoholiskajiem dzērieniem, ņemot vērā, ka arī Latvijā jaunieši enerģijas dzērienus vairumā gadījumu patērē kopā ar alkoholu vai narkotikām, kas prasa medicīnisko iejaukšanos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 284 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas