E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5829
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Jāskatās Dzīvokļu īpašuma likuma 16.panta otrā daļa

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. decembrī, 2014
Vitolds V.

Kādu laiku (no aprīļa līdz septembrim bijām ciemos Vācijā). 2014.g. 15.oktobrī saņēmām vēstuli (no 10.10.2014. Nr.1-13/2215) no SIA “Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma” pielikuma bija dzīvokļu īpašnieku sapulces protokols no 2014.g. 14.jūlija; sarakstā uzrādīti deviņi (9) sapulces dalībnieki un divi (2) pēc pilnvarām. Kopā vienpadsmit (11). Parasti sapulcēs piedalās labi ja 5-7 cilvēki; šaubāmies, ka bija vairāk (parasti vakaros apstaigā dzīvokļus un savāc parakstus). Bijām šokēti! Vēsture. Māja uzcelta un nodota ekspluatācijā 2005.gada vasarā. Iekšējie inženiertehniskie tīkli (arī dzīvokļos) atrodas tādā stāvoklī, kādā bija izveidoti mājas celšanas periodā. Dzīvokļu īpašnieki, mājas celšanas periodā, pasūtīja vannas istabās: vieni elektriskos dvieļu žāvētājus, citi, kā parasti, dvieļu žāvētājus pieslēgtus karstā ūdens cirkulācijas sistēmai (trīs dzīvokļi-viņiem nav uzstādītas apkures baterijas ziemas periodam; pārējos dzīvokļos ir uzstādītas). Līdz 2012.g. septembrim nevienu šis apstāklis neinteresēja. Septembrī mēs nopirkām dzīvokli un sākām interesēties, kā apmaksāt dvieļu žāvētāju izmantoto siltumenerģiju. 2013.g. pavasarī beidzot (trijiem dzīvokļiem) pieņēma Daugavpils pilsētā pieņemto norēķinu metodiku_koeficientu par izmantoto siltumenerģiju cirkulācijā: dzīvokļiem, kuros ir dvieļu žāvētāji (ūdens) K=1.0; dzīvokļiem, kuros nav dvieļu žāvētāji (ūdens) K=0.75.
Īstenība. Dzīvokļu īpašnieku sapulce pieņēma, vadoties (pēc vienas dzīvokļa īpašnieces domām) no Dzīvokļa īpašuma likuma 16.panta 1.daļas: Dzīvokļu īpašnieku kopības kompetence (1) Dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu. Dzīvokļu īpašnieku kopība, noslēdzot attiecīgu līgumu, var pilnvarot citu personu izlemt kopības kompetencē esošu jautājumu, izņemot šā panta otrajā daļā minētos jautājumus. Trijiem dzīvokļu īpašniekiem jāapmaksā 30% no visai mājai patērētās siltumenerģijas karstā ūdens uzsildīšanai. Par septembra mēnesi tas sastādītu EUR 28,23 katram dzīvoklim. Ziemas mēnesī mūsu dzīvoklis (trīs apkures baterijas) maksā par apkuri parasti EUR 15-25. Sanāk, ka mājas dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē var noteikt pakalpojumu (“Daugavpils siltumtīkli”, “Daugavpils ūdens”, “Latvenergo”, “Lattelecom”, “Dautkom”, “DDzKSU” utt.) maksājumu lielumu pēc savas gribas - tas taču ir kopīpašums. Sildelementi-iekārtas/ķermeņi, kuri atdot tiem pievadīto siltumenergiju! Siltuma nesējs (mūsu izpratnē tas ir ūdens), ar kura starpniecību SIA “Daugavpils siltumtīkli” piegādā patērētājiem siltumenergiju! Sildelementus var uzstādīt dažādas konstrukcijas (saskaņā ar projektu - pēc pasūtītāja gribas; apmaksāts, pērkot dzīvokli), un par to izmantošanu nav jāmaksā katru mēnesi. Siltumenerģija ir SIA “Daugavpils siltumtīkli” pakalpojums, un par tās izmantošanu ir jāmaksā katram patērētajam (pēc siltuma skaitītāju rādījumiem) saskaņā ar esošajiem tarifiem. *tai skaitā arī par dvieļu žāvētāju izmantoto siltumenerģiju, saskaņā ar pieņemto Daugavpils pilsētā metodiku. Mūsu viedoklis. Pakalpojums nav kopīpašums vai tā esošā daļa; to nevar sadalīt-pārdalīt saskaņā ar: - 16.pants 1.daļa Dzīvokļu īpašnieku kopības kompetence vai - 4.pants 1.1.daļu. Kopīpašumā esošā daļa. Pašreiz jautājums ir, it kā risināšanas -noklusēšanas stadijā. Lūdzam izskaidrot radušos situāciju.

A
atbild:
23. decembrī, 2014

Jāteic, ka minētajā gadījumā nevar piemērot Dzīvokļa īpašuma likuma 16.panta pirmo daļu, bet gan otrās daļas 9.apakšpunktu: vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtību.

Saskaņā ar šo punktu dzīvokļu īpašnieku kopība, ņemot vērā to, ka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbībās ietilpst arī komunālo pakalpojumu piegāde, var noteikt gan maksājumu kārtošanas procesuālo kārtību, gan izdevumu lielumu.

Ļoti bieži mēdz būt tā, ka pašvaldības uzņēmums ir gan siltuma piegādātājs, gan ir arī pašvaldības valdījumā esošo māju apsaimniekotājs (kā šajā gadījumā). Līdz mājas pievadam pakalpojumu sniedzējs siltumu patiešām piegādā pēc noteikta tarifa; tālāk šis piegādātais siltums jau mājas iekšienē tiek sadalīts apkurei, karstajam ūdenim un ūdens cirkulācijai. Lūk, par šo pakalpojumu tarifiem un maksāšanas kārtību ir tiesīgi izlemt mājas dzīvokļu īpašnieki.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 47 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas