Labdien! Dzīvokļu īpašnieku balsojums par kredītu mājas siltināšanai: “par” – 25, “pret” – 23. Dzīvokļa īpašuma likumā nekur nav minēts, ka citu dzīvokļu īpašnieki ir tiesīgi uzspiest, uzlikt finansiālas saistības dzīvokļu īpašniekiem, kuri ir pret šāda veida saistībām.
Latvijas Republikas Satversme:
“94. Ikvienam ir tiesības uz brīvību un personas neaizskaramību. Nevienam nedrīkst atņemt vai ierobežot brīvību citādi kā tikai saskaņā ar likumu.
96. Ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību.
105. Ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu. Īpašuma piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību.”
Civillikums:
“1068. Rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti.”
28.12.2023. Civillietu departamenta spriedums lietā Nr. SKC-53/2023 (judikatūras maiņa):
“Dzīvokļa īpašuma kopīpašnieku atbildība par izdevumiem. Viena dzīvokļa īpašuma kopīpašnieki ir atbildīgi katrs par savu pārvaldīšanas izdevumu, komunālo pakalpojumu un uzkrājumu maksājumu daļu atbilstoši savas domājamās daļas lielumam, proti, dzīvokļa īpašuma kopīpašnieku atbildība ir dalīta, nevis solidāra.”
Kā man var uzspiest uzņemties finansiālas saistības, ja es tam nepiekrītu?
Jūs citējat vairākas Latvijas Republikas Satversmes un Civillikuma normas, Augstākās tiesas spriedumu, kā arī izsakāt apgalvojumu, ka jūsu aprakstītā tiesiskā situācija nav regulēta ar Dzīvokļa īpašuma likumu. Tomēr jūsu minētais pēdējais apgalvojums nav pareizs.
Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta pirmā daļa paredz, ka dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu. Turklāt panta trešā daļa noteic, ka šāds dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros šā likuma 17. pantā paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība. Tātad dzīvokļu īpašnieku kopība saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma normām ir tiesīga pieņemt lēmumu, tostarp par kopīpašumā esošās ēkas daļas siltināšanu un ar to saistītajām izmaksām. Vairākuma balsojums šajā gadījumā ir saistošs pilnīgi visiem dzīvokļu īpašniekiem, arī jums.
Papildus jānorāda, ka jūsu citētās tiesību normas nevar tikt tulkotas atrauti viena no otras un to pareizai iztulkošanai nepieciešams ievērot arī tiesību normu savstarpējo hierarhiju. Latvijas Republikas Satversme ir pamatlikums, kas cita starpā aizsargā tādus būtiskus tiesību institūtus kā īpašuma tiesības. Vienlaikus īpašuma tiesības, tāpat kā vairums tiesību, nav absolūtas un var tikt ierobežotas, kas izriet arī no jūsu citētā Latvijas Republikas Satversmes 105. panta trešā teikuma, proti, īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.
Kas attiecas uz citēto Civillikuma 1068. pantu (rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu), tas šķietami var nonākt pretrunā Dzīvokļa īpašuma likuma 16. pantam, kur lēmuma pieņemšanai pietiek ar balsu vairākumu. Taču jāņem vērā, ka Dzīvokļa īpašuma likums attiecībā pret Civillikumu jūsu aprakstītajā gadījumā uzskatāms par speciālo likumu, kam ir hierarhiski augstāks spēks pār vispārējo likumu – Civillikumu. Līdz ar to Civillikuma normas piemērojamas tiktāl, ciktāl tās nenonāk pretrunā augstāka spēka speciālajam likumam (Dzīvokļa īpašuma likumam), un tādējādi pretrunas starp šīm tiesību normām nepastāv.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!