E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35225
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Ja dūmvadi neatbilst ugunsdrošības noteikumu prasībām

J
jautā:
21. janvārī, 2025
Ineta

Labdien! Apsaimniekoju dzīvojamo ēku, kurā atrodas vairāki dzīvokļi, un mums ir koplietošanas dūmvadi, kurus regulāri tīrām. Šogad pieteicām tehnisko piecgades aktu, un biju pārsteigta, ka saņēmām negatīvu atzinumu par neatbilstošiem attālumiem bēniņos no degtspējīgiem materiāliem. Mums ir četri dūmvadi, kas ir nobalsināti un atrodas labā stāvoklī, kā arī pavasarī pārmūrējām visiem spices, bet skursteņslauķu atzinums ir, ka tie neatbilst Ugunsdrošības noteikumos noteiktajiem attālumiem. Vai tiešām mājai, kas celta 1965. gadā ar tā brīža ekspluatācijas noteikumiem ar vecajām sijām un latām, kas atrodas pāris centimetru no dūmvadiem, jāievēro patlaban spēkā esošie noteikumi attiecībā uz attālumiem? Pēc komentāriem lika veikt pārbūves, kas atkal ir milzīgas izmaksas. Paldies! 

A
atbild:
27. janvārī, 2025
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
Viktorija Gribuste, Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā

Ugunsdrošības prasības, kas jāievēro fiziskajām un juridiskajām personām, ir noteiktas Ministru kabineta 2016. gada 19. aprīļa noteikumos Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi” (turpmāk – Ugunsdrošības noteikumi). Ugunsdrošības noteikumi stājās spēkā 2016. gada 1. septembrī. Ugunsdrošības noteikumos ir paredzētas arī ugunsdrošības prasības inženiertīkliem, tostarp Ugunsdrošības noteikumu 64. un 65. punkts nosaka minimālo attālumu no dūmvada iekšējās virsmas līdz degtspējīgai vai grūti degtspējīgai konstrukcijai. Savukārt Ugunsdrošības noteikumu 66. punktā ir norādīts, ka iepriekš minēto Ugunsdrošības noteikumu punktu prasības neattiecas uz dūmvadu, ja tā ražotājs ir noteicis citādi. 

Publiskajās tiesībās jaunā tiesību norma parasti ir piemērojama tiem apstākļiem, kas radušies pirms, bet turpinās pēc jaunās tiesību normas stāšanās spēkā, proti, jaunajai tiesību normai ir tūlītējs spēks. Vienlaikus likumdevējs šādam vispārējam principam attiecībā uz konkrētām normām var paredzēt izņēmumu, kuram jābūt skaidri noteiktam. 

Konkrētajā gadījumā ne Ugunsdrošības noteikumos, ne Ugunsdrošības noteikumu pārejas noteikumos izņēmumi attiecībā uz Ugunsdrošības noteikumu 64. un 65. punkta nepiemērošanu ekspluatācijā esošajām ēkām nav noteikti. Tādējādi, ekspluatējot apkures iekārtas, par ugunsdrošību objektā atbildīgajai personai, nodrošinot objekta ugunsdrošību, ir saistošas arī Ugunsdrošības noteikumu 64. un 65. punkta prasības, izņemot, ja dūmvada ražotājs ir noteicis citādi. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests izprot jautājuma uzdevēja sašutumu, tomēr vēršam uzmanību, ka lasītāja piedāvātā Ugunsdrošības noteikumu normu interpretācija pēc būtības paver ceļu ēku, kas ne šobrīd, ne iepriekš atbildušas ugunsdrošības prasībām, turpmākai pastāvēšanai un ekspluatācijai, kas ir pretrunā Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likuma 2.1 pantā definētajam valsts ugunsdrošības uzraudzības mērķim un rada draudus cilvēku drošībai. 

Vienlaikus informējam, ka būvniecību regulējošo normatīvo aktu noteiktajā kārtībā, ierosinot būvniecību dūmvada atjaunošanai, personai ir tiesības vērsties VUGD ar lūgumu izskatīt atkāpi no būvnormatīva par dzīvojamo un publisko ēku apkuri un ventilāciju tehniskajām prasībām attiecībā uz pieļaujamajām ugunsdrošības atkāpēm no dūmkanāla (dūmeņa) iekšējās virsmas līdz konstrukcijām.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas