Manam dzīvoklim, kas atrodas Rīgā, daudzdzīvokļu nama augstākajā stāvā, ir jumta terase. Terase ir privāta, tieši saistīta ar manu dzīvokli un nav pieejama citiem nama iedzīvotājiem. Radušies jautājumi par šīs jumta terases izmantošanu. 1) Vai uz terases, ievērojot ugunsdrošības noteikumus, drīkst lietot gāzes vai ogļu grilu, un vai grila lietošana ir jāsaskaņo ar pārējiem nama dzīvokļu īpašniekiem? Vai gaļas vai grila aromāts var būt pietiekams iemesls sūdzībai no kaimiņiem, kas liegtu izmantot terasi šādiem mērķiem? 2) Vai uz terases drīkst audzēt stādus, kas neietekmē nama struktūru (ziedi vai dārzeņi podos), kā arī izmantot terases mēbeles? Vai nama iemītnieki, no ielas pamanot stādus vai mēbeles uz jumta, var uzskatīt tos par nama izskata bojāšanu un liegt izmantot terasi pieklājīgas atpūtas mērķiem? Paldies!
Minimālās ugunsdrošības prasības, kas fiziskajām un juridiskajām personām jāievēro, lai novērstu un sekmīgi dzēstu ugunsgrēkus, kā arī mazinātu to sekas neatkarīgi no objekta īpašuma formas un atrašanās vietas, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi”.
Ugunsdrošības noteikumi nenosaka tiešu aizliegumu dedzināt gāzes grilu uz daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu lodžijām, terasēm un balkoniem. Vienlaikus Pārvalde informē: noteikumu 6. punkts noteic, ka fizisko un juridisko personu pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos, kā arī atbilstoši noteikumu 26.4. apakšpunktam uz balkoniem un lodžijām aizliegts novietot balonus ar degtspējīgām vai oksidējošām gāzēm.
Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta pirmās daļas 6. punkta prasībām katram dzīvokļa īpašniekam ir pienākums saudzīgi izturēties pret kopīpašuma daļu, ievērot tās lietošanas noteikumus, kā arī normatīvajos aktos noteiktās sanitārās, ugunsdrošības un citas prasības, lai neradītu aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei. Vienlaikus jāņem vērā: katrā mājā ar dzīvokļu īpašnieku vairākuma lēmumu var pieņemt atsevišķus iekšējās kārtības noteikumus, kas aizliedz grilēt uz balkoniem, lodžijām vai terasēm.
Ņemot vērā iepriekšminēto, ja jūsu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku vairākums nav pieņēmis atsevišķus iekšējās kārtības noteikumus, kas aizliedz grilēt ar gāzes grilu uz balkoniem, lodžijām vai terasēm, tad tas nav aizliegts, ja tiek ievēroti grila ražotāja lietošanas noteikumi un Ugunsdrošības noteikumu prasības.
Saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumu 9. punktu konkrēto nekustamo īpašumu ekspluatē atbilstoši noteiktajam lietošanas veidam, saskaņā ar būvprojektā (paskaidrojuma rakstā un apliecinājuma kartē) paredzētajiem un būvniecības gaitā pieņemtajiem ugunsdrošības risinājumiem. Līdz ar to, ja būvniecības ieceres dokumentācijā ir paredzēta terases mēbeļu (piemēram, krēslu) izmantošana un tā nerada papildu slodzi ēkas konstrukcijām, tad to novietošana būtu pieļaujama, vienlaikus ņemot vērā drošību pret priekšmetu krišanu, ietekmi no meteoroloģiskajiem apstākļiem (vēja, lietus) u. tml. apstākļus.
VUGD kompetencē nav kontrolēt grila radītos aromātus, izvērtēt to ietekmi, kā arī vērtēt ziedu novietošanu uz terases.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!